Tri novinky z tábora Ensiferum

Zdieľať

Že to Fínsku ide hlavne s folk metalom, to nie je žiadne tajomstvo. Medzi najpopulárnejšie kapely v tomto žánri nepochybne patria aj ENSIFERUM, ktorí za poslednú dobu ohlásili hneď niekoľko noviniek.

Prvou z nich bolo oznámenie nového člena do partie. Tým je Pekka Montin, ktorý zastáva v skupine pozíciu klávesáka, ale čiastočne vypomáha aj s čistými vokálmi. V predchádzajúcich kapelách, kde Pekka pôsobil – alebo ešte aj pôsobí, keďže pri jednej z nich je stále vedený ako člen – zastával pozíciu vokalistu.

Len pred pár dňami skupina vydala nový singel Rum, Women, Victory a spolu s ním oznámila aj príchod nadchádzajúceho albumu Thalassic. Toho by sme sa mali dočkať už toto leto, konkrétne 10. júla.

Ôsma nahrávka v poradí bude obsahovať deväť skladieb a pri výbere jej pomenovania sa kapela inšpirovala starou gréčtinou. Thalassic v tomto pradávnom jazyku totiž znamená niečo ako ,,o moriach“ alebo niečo ,,spojené s moriami“. Čo sa týka obsahu albumu, pôjde o širokú kolekciu spájajúcu orchestráciu spolu s tradičnou folkovou inštrumentalizáciou doplnenou revom gitár, basgitár a bicích.

Basgitarista Sami Hinkka sa na oficiálnej stránke kapely o novinke vyjadril: ,,Myslím si, že sme hudobne urobili ďalší krok vpred, do ktorého sme však zakomponovali aj to najlepšie z nášho starého zvuku. Je tam množstvo typických znakov Ensiferum – pekné folkové melódie, silné riffy, fajn mix rôznych hlasov a skvelé zborovo spievané refrény.“

No okrem nezameniteľných prvkov, bez ktorých si snáď nikto tvorbu Ensiferum ani nevie predstaviť, sa kapela predsa rozhodla urobiť nadchádzajúcu novinku výnimočnou. Učinili z nej svoj vôbec prvý tematický album.

,,Tento nápad sa mi začal rodiť v hlave už počas robenia rozhovorov k albumu Two Paths, kedy sa ma mnoho novinárov pýtalo, či to je tematický album. Vtedy som si uvedomil, že som vždy odpovedal, že pre spôsob, akým skladáme, je pre nás v podstate nemožné nahrať tematický album. Už ma to naozaj celé začínalo štvať, a tak som sa rozhodol, že ďalšia nahrávka bude tematická. V tom čase sme už mali pripravených hneď niekoľko skladieb na nadchádzajúci album a ja som sa do nich započúval oveľa viac pocitovo, než aby som ich analyzoval po hudobnej stránke. Z nejakého dôvodu ma každá z nich viedla na breh mora, a tak sa zrodila téma – niečo spojené s morom alebo vodou. Takže som začal čítať o histórii, mýtoch a legendách z celého sveta, ktoré boli nejako spojené s touto témou. Ale aj napriek tomu, že pri všetkých textoch som sa inšpiroval touto sférou, zároveň som sa snažil, aby v nich zostala zachovaná aj heroická mentalita Ensiferum. Nakoniec, keďže som si nestanovil žiadne hranice, že by všetky príbehy mali byť čisto severské alebo tak podobne, som získal až príliš veľa nápadov na texty. Jedna z mojich obľúbených skladieb tohto albumu hovorí o Andromede z gréckej mytológie. Nemôžem vám sľúbiť, že tento štýl písania textov sa stane budúcnosťou Ensiferum, ale aspoň pre tentokrát sme to urobili takto,“ uvádza ďalej na stránke.

Thalassic nahrávali i produkovali prostredníctvom Petrax a Sonic Pump Studios za pomoci Janneho Joursenniemiho. Ten sa na tvorbe skupiny podieľal už skôr na albumoch Victory Songs a From Afar.

O grafickú zložku obalu sa postaral Gyula Havancsak, ktorý robil dizajn aj skupinám ako Annihilator, Grave Digger, Elvenking, Stratovarius, Týr, Arkona, Sirenia, Powerwolf (iba v jednom prípade z roku 2016), Accept, Edguy a ďalším. Už v minulosti spolupracoval i s Ensiferum.

Ensiferum – Thalassic:
1. Seafarer’s Dream
2. Rum, Women, Victory
3. Andromeda
4. The Defence Of The Sampo
5. Run From The Crushing Tide
6. For Sirens
7. One With The Sea
8. Midsummer Magic
9. Cold Northland (Väinämöinen Part III)

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←