Stavila kapela Centrum Rozbitého Skla na formu alebo obsah? (recenzia)

Zdieľať

Naša tuzemská scéna je pre mňa niekedy fakt záhadou. Kým na jednej strane dokáže vytlačiť na svetlo sveta profesionálnu kapelu s nadupanými skladbami a skvelou produkciou, hneď popri tom dokáže prepašovať pod reflektory aj iné, neobyčajné hudobné telesá.

Jedným z takých skvostov je aj dvojčlenná kapela s názvom CENTRUM ROZBITÉHO SKLA. História zoskupenia siaha cca 20 rokov dozadu. V podstate ide o reunion. Toto duo totiž svojho času bývalo kvartetom, ale časy sa menia, a tak sa po dvoch albumoch tento projekt odmlčal. Tento rok sa kapela v oklieštenej zostave pripomína s novinkou Pretočené Dopredu.

Pri alternatívnych kapelách je veľmi ťažké opísať, o akú hudbu ide. Navyše ja nie som až taký veľký fanúšik tohto druhu hudobného prejavu. Znie mi to ako keď do hrnca nahádžete grunge, rock, punk, metal a alternatívu. Trochu premiešate, podusíte, prepečiete a podávate horúce  v akomkoľvek skupenstve.

Nahrávka obsahuje 6 skladieb, kde vlastne dvojica singlov Fascinuje Ma ŽivotLennon bola zverejnená ešte pred týmto EP. Pesničky sú pomerne jednoduché a chytľavé. Slovenské texty sú zrozumiteľné a vlastne tu nie je ani veľmi čo vytknúť. Štruktúra skladieb je pomerne sympatická. Nemôžem si pomôcť, ale tie veci sú nasiaknuté naivným optimizmom a zasnenou melanchóliou.

centrum rozbiteho skla

Zvukovo to už taká sláva nie je. Predpokladám, že rozpočet na nahrávku nebol až taký optimistický a to sa odrazilo aj na výsledku. Okrem tracku Temnota (ktorý mi málinko pripomína mojich obľúbencov Depeche Mode) majú prakticky všetky skladby výrazný kopák. Niekde ho počuť menej, no väčšinou dosť prebíja ostatné nástroje.

Skladby dýchajú svojím vlastným životom a v jemnejších častiach sú gitary ako-tak pod kontrolou, ale hneď ako sa objaví potreba vytočiť gian, vyleje sa z reprákov syntetický mrak. Gitara v tom momente znie strašne neprirodzene. Nezachránia to ani sample a podmazy zo syntetizátorov.

Každopádne, potenciál tu je. Za mňa to istotne budú Pondelok 3.4. a už spomínaný singel Lennon. Ak ich nazvem „komerčné“, tak ma, dúfam, chalani neukameňujú. Ja by som si pri lepšej produkcii vedel prestaviť aj na 90. roky ladený videoklip.

Aj keď je forma z kritického hľadiska dosť nízko, predsa len túto nahrávku potiahol obsah. Rozhodne tie veci stoja minimálne za viacero vypočutí.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←