Centrum Rozbitého Skla sa po rokoch vrátilo s EP aj novými skladbami

Zdieľať

Po pätnástich rokoch nečinnosti sa na scénu vrátila kapela Centrum Rozbitého Skla. Na jar tohto roku ju obnovili jej dvaja pôvodní členovia Peter Koch (spev, gitary, programovanie) a Mário Hajdin (bicie). Hlavným cieľom obnovenia CRS a nahrávania bolo zozačiatku len nahrať nenahrané staršie nahrávky, niektoré „opraviť“ alebo nahrať znovu a potom spraviť aj úplne nové skladby. 

Centrum Rozbitého Skla (alebo skrátene CRS) vzniklo v roku 2000 v Moravskom Svätom Jáne na Záhorí. Kapelu bolo možné vidieť na koncertoch hlavne v rámci západného Slovenska do rozpadu v roku 2008.

,,Keďže zostalo z minulosti okrem nostalgie aj dosť nenahraných starých skladieb z časov klasickej štvorčlennej zostavy, bolo hneď na čom stavať a hneď sa aj začalo nahrávať,“ hovorí kapela. 

V súčasnosti dvojčlenná kapela Centrum Rozbitého Skla (alebo skrátene CRS) nadväzuje na predchádzajúcu staršiu tvorbu (albumy Uno Duo Skuo z roku 2005 a Critical System Error z roku 2006) novým EP Pretočené dopredu. EP vyšlo 2. augusta 2023 digitálne na Bandcampe a je dostupné na všetkých streamovacích kanáloch. 

Na EP sa z rozpracovaných ôsmich skladieb dostalo šesť. ,,Hlavným cieľom obnovenia CRS a nahrávania bolo sprvu nahrať nenahrané staršie nahrávky (na EP sú to skladby Pondelok 3.4. a Zbohom a zbohom), ktoré sme hrávali v minulosti na koncertoch. Text skladby „Zbohom a zbohom“ je báseň od básnika Laca Novomeského, čo sme zistili až tento rok. Báseň bola v nejakej školskej učebnici a hodila sa rytmicky do hudby, tak už tam zostala,“ vysvetľujú hudobníci.

,,Na EP sú ešte dve skladby, ktoré sa objavili už na nahrávke Critical System Error roku 2006, ale s odstupom času sme neboli spokojní so zvukom, a tak sme ich zvukovo „prekopali“, nahrali nové bicie, niektoré gitary a spevy.“ 

Pri nahrávaní vznikli aj nové skladby Fascinuje ma život a Lennon, ktoré sa nakoniec dostali aj na EP Pretočené dopredu.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←