Stairway To Heaven už oficiálne nie je plagiát

Zdieľať

Legenda LED ZEPPELIN konečne vyhrala svoj dlhý súdny spor týkajúci sa ikonickej piesne Stairway To Heaven. Na odvolacom pojednávaní súd potvrdil verdikt z roku 2016, že táto skladba nie je plagiátom skladby Taurus z roku 1968 od kapely SPIRIT.

Na pôvodnom súdnom konaní v roku 2016, vedenom na podnet Michaela Skidmorea v mene odkazu zosnulého Radnyho Wolfea z kapely Spirit, porota uviedla, že Led Zeppelin nekopírovali skladbu Taurus. Dôvodom verdiktu bola nezistená vnútorná podobnosť zostupnej sekvencie akordov v úvode klasiky od Led Zeppelin.

Ale v roku 2018 trojčlenná porota zistila, že porota v pôvodnom súdnom konaní nebola vhodne poučená o mnohých sporných bodoch, čo viedlo k možnosti druhého pojednávania.

Právnici zastupujúci Led Zeppelin podali odvolanie, v ktorom požiadali väčšiu skupinu sudcov o opätovné naštudovanie prípadu. Táto žiadosť bola schválená. Vec bola vrátená na súd, a to viedlo k najnovšiemu rozsudku z pondelka 9. marca 2020. Okrem celkového rozsudku sa potvrdilo aj zamietnutie prehrania oboch skladieb v súdnej sieni.

Vyplynulo to zo skutočnosti, že na skladbu Taurus sa vzťahuje starý autorský zákon z roku 1909, ktorý platí len pre noty. Zákon o autorských právach bol zmenený tak, aby sa vzťahoval aj na zvukové nahrávky, až v sedemdesiatych rokoch.

Minulý rok sa 123 umelcov zaviazalo podporiť Led Zeppelin tvrdiac, že rozhodnutie v prospech Skidmorea by všeobecne poškodilo kreativitu hudobného priemyslu a mohlo by v budúcnosti spôsobiť neprimerané a neoprávnené súdne spory. Medzi týmito umelcami boli napríklad Korn, Tool, Rob Halfrod, Nancy WIlson či Mike Shinoda.

Kapela sa ale dočkala podpory aj od prezidenta Donalda Trumpa, keď ministerstvo spravodlivosti USA predložilo dokumenty, podľa ktorých sa sudca v roku 2016, na základe staršieho zákona o autorských právach, vo svojom rozsudku nemýlil.

Zdroj: loudersound.com

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←