SNOVONNE DRAKE: Dostali sme ponuku na americké turné a prišiel svetový lockdown

Zdieľať

Nový projekt, nový album, členstvo v ďalšej kapele, tvorba videoklipov pre seba aj pre iných umelcov a na dôvažok svoja vlastná kapela. Ako to všetko jeden človek stíha? A ako vlastne prežívala lockdown umelkyňa na plný úväzok? To a mnoho viac nám v rozhovore prezradila talentovaná rodáčka zo Slovenska SNOVONNE DRAKE.

Minulý mesiac ste vydali s Billym debutový album projektu The Designs. Ako vlastne tento projekt vznikol? Kde sa zobral nápad pre túto spoluprácu a kombinovanie metalovej a elektronickej hudby?

Billyho predchádzajúca kapela JTR Sickert a Snovonne boli spolu za posledných 10 rokov, čo sa poznáme, veľakrát na turné. Vždy sme debatovali o spolupráci, pretože máme rovnakú slabosť pre rôzne druhy umenia, hudobné experimenty, taktiež záujmy mimo umenia – true crime, psychológia, atď. Keďže Billy je kriminálny právnik, tieto rozhovory boli nekonečné. Dlho však nebolo času, až raz v 2018, keď som ešte žila v USA, ma zavolal točiť klipy na dve nové skladby, ktoré dokončoval. Na jednej z nich som aj hosťovala. Popri tejto práci vznikli nové nápady, začali sme pridávať môj spev na čoraz viac skladbách, až vzniklo rozhodnutie, že by to mal byt oficiálne nový projekt nás dvoch. Pomenovali sme ho The Designs, podpísali zmluvu s americkým managementom, dostali ponuku na americké turné… A prišiel svetový lockdown. Takže odvtedy sme čakali s vydaním albumu, vydali sme iba zopár singlov a klipov. Až teraz sa veci pre nás začínajú rozbiehať. Vydali sme album, boli sme na turné s Christian Death… V podstate začíname až teraz.

Ako si spomenula, s The Designs ste zverejnili už tri videoklipy. Samozrejme, všetky v tvojej réžii. Pribudnú po vydaní albumu aj ďalšie?

Áno, iste. Počas karantény sme popri inom aj veľa točili, takže dva klipy sú už hotové v zálohe, iné sú ešte rozrobené.

Album vyšiel aj na CD. Kde si ho budú môcť fanúšikovia zadovážiť? Bude dostupný aj na vinyle alebo kazete?

Áno, album vyšiel 18. augusta. CD šli s nami na turné, takže v prvom rade boli k dispozícii pre publikum. Dal sa však preobjednať a stále sa dá kúpiť v e-shope na webe Snovonne, s tým, že zásielky budú rozoslané okolo 20. septembra, po návrate z turné. Pracujeme aj na vinyl verzii, ale keďže tam je dlhá čakacia doba výroby, zatiaľ to až tak nespomíname.

Ešte pred obdobím lockdownu si sa stala aj stálou členkou spomenutej kapely JTR Sickert. Čo sa stalo s týmto zoskupením?

Áno, spomínané skladby, na ktoré ma Billy pôvodne zavolal v 2018, boli pre JTR Sickert. Chvíľu to vypadalo, že to bude skrátka nový album JTR Sickert so mnou ako členkou… Tá zostava kapely, žiaľ, nemohla vycestovať na spomínané turné v USA (ktoré sa, ironicky, kvôli Covidu neudialo). Pretože sme aj tak celý album spravili ja a Billy s producentom Eddym Cavazzom, všetci sa kamarátsky zhodli, že by to mal byt náš osobitný projekt. Keďže práce na The Designs je stále kopec, kapela JTR Sickert – aspoň nateraz – zanikla.

Koronavírus prekazil plány viacerým kapelám. Vidím, že inak tomu nebolo ani v prípade The Designs. Ale ako si toto obdobie prežívala ty osobne ako umelec na plný úväzok?

Všelijako, ale mohlo to byt horšie, tak sa nechcem sťažovať. Našťastie, sa mi do toho obdobia preliala nejaká robota z predchádzajúceho roku. Keď som dokončila zákazky, pracovali sme veľa na novej hudbe a videoklipoch The Designs. Venovala som sa aj môjmu novému albumu, tiež som točila môj prvý krátky film COPE [Illustrations Of The Mind], ktorý musím ešte dokončiť. Takže počas karantény som bola rovnako zaneprázdnená ako inokedy, ak nie viac.

Bolo niečo, čo ti kvôli situácii vo svete na umeleckom poli nevyšlo a bolo ti to naozaj ľúto?

No áno, samozrejme, všetky spomínané veci okolo The Designs. Taktiež som mala rozjednané nejaké veci okolo sólového projektu – turné, vydanie, pomerne zaujímavé nové plány. Nuž, ale všetko muselo zastať.

Ovplyvnilo toto obdobie aj tvoju prácu režisérky klipov? Mali kapely záujem o tvoje služby a bola vôbec možnosť točiť videoklipy?

Každý pracujúci v oblasti kultúry utrpel ranu. Nediali sa podujatia, čiže žiadne koncerty. Tým pádom mnohé kapely pozastavili činnosť a logicky aj vydávanie a produkciu klipov. Tiež z ekonomického hľadiska – investovať do produktov, ktorých predaj nemôžte podporiť koncertmi, nie je vôbec pohodlné a už vôbec počas pandémie, kde nikto nevie, čo bude s jeho vlastným živobytím.

Konečne sa trochu rozprúdila koncertná a festivalová sezóna. Ako to vyzerá s The Designs? Spomínaš turné. Kde a kedy vás fanúšikovia budú môcť vidieť u nás?

Áno, veci sa konečne rozbiehajú. Boli sme s The Designs na európske turné podporovať kapelu Christian Death. Po dvoch rokoch čakania sme sa veľmi tešili a bolo skvelé opäť stáť na pódiu. Mal tam byť aj koncert v bratislavskom MMC 24. augusta, napokon ho ale zrušili.

Času na tvorbu bolo veľa a vy ste mali album viac-menej hotový ešte pred koronou. Začali ste počas posledných dvoch rokov pracovať s The Designs už aj na ďalšom?

Áno, materiálu je už kopec.

Aké sú vaše plány s The Designs do budúcnosti?

No v prvom rade dúfame, že sa nám podarí pokračovať vo veciach, ktoré boli rozrobené pred pandémiou. Dúfame, že vydanie albumu a toto turné dopadne dobre. Potom, pevne veríme, že konečne odohráme americké turné, ktoré sa preložilo už trikrát. No a, samozrejme, chceme stále vydávať novú muziku a videoklipy.

Tento rok vyšiel aj nový album českej partičky Inner Fear. Súčasťou nahrávky si tentoraz ako speváčka aj ty. Ako došlo k tejto spolupráci?

Z ničoho nič mi napísal Marthus, že stavia novy line-up Inner Fear, či mám záujem. Po vypočutí demo nahrávok mi bolo jasné, že to bude skvelý album, takže som pozvanie s radosťou prijala. A to ešte predtým, než som vedela, že ako sólový gitarista sa k nám pridáva Mike Wead. To bolo krásne prekvapenie. Všetci členovia sú neskutočne dobrí v tom, čo robia. To je počuť aj cítiť. Sadli sme si aj ako ľudia. Sme síce rozlezení po Európe, ale už debatujeme o ďalšom albume. Radosť spolupracovať.

Album má dosť ponurú gotickú atmosféru. Je to síce o čosi extrémnejšia muzika, ale ponáša sa na tvoju sólovú tvorbu. Mala si možnosť do nahrávky zasiahnuť aj tvorivo alebo si viac-menej hosťovala?

Áno, sú tam spoločné prvky ako pompézne orchestrácie a podivné zvuky, čiže istým spôsobom sa cítim doma. Som však rada, že mi mnohé časti dali zabrať, lebo som sa do toho musela úplne ponoriť. Marthus je, veru, pán skladateľ a má progresívny štýl kompozície. Tóniny sa menia neustále, časti sú väčšinou nepravidelné a dĺžka skladby ho netrápi. To sú veci, ktoré si cením. Svoje vokály som nahrávala tu v domácom štúdiu v Taliansku. Skladby už boli inštrumentálne hotové. Tom (Chymus) napísal všetky texty. Ja som si ich len mierne upravila v ženských častiach a potom poskladala svoje melodické linky. Bolo to príjemné, lebo väčšina roboty bola hotová a ja som mala voľnosť hrať sa s vokálmi. To sa mi nedeje často.

Chystajú sa nejaké živé vystúpenia aj s touto formáciou?

Áno, chystá sa niečo, no zatiaľ nemôžem veľa prezrádzať.

So svojou sólovou tvorbou si zvykla navštevovať rodný kraj každý rok. Môžeme tento rok očakávať nejaký jesenný klubový koncert Snovonne?

Tento rok asi nie, ale budúci hádam áno!

A čo nový album? Pracuješ aj na novom sólovom materiáli? Kedy môžeme očakávať novinky z táboru Snovonne?

Áno, materiál sa mi kopí už posledných 5 rokov. Je toho naozaj veľa, takže to musím pretriediť. Po Novom roku sa pustím do finálnej produkcie. Veľmi sa teším. Od minulého albumu sa v mojom osobnom aj profesionálnom živote udiali veľké zmeny, takže to bude zaujímavé. Novinky budú určite. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak aj ohľadom krátkeho filmu so soundtrackom a novej grafickej kolekcie, ktorá by mala nový album sprevádzať. Uvidíme!

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←