Secret Session využili koncertnú pauzu na dokončenie prvého videoklipu

Zdieľať

Closer je jedna z prvých autorských piesní, ktoré zvolensko-bratislavský rockový ansámbel SECRET SESSION približne pred dvomi rokmi stvoril pre album Fish Flying. Rozkonárená kompozícia z autorského pera kapelníka Pala „Pabla“ Gajdoša na ploche viac ako sedem minút nenásilne spája susediace galaxie psychedelického a progresívneho rocku.

Vo výslednej melancholicko-pozdvihujúcej atmosfére vyniká charakteristická poetika kapely postavená na zvukovej poézii, kompozičných kontrastoch a pestrej dynamike. Skladba bola nahratá naživo v Lvgnc Studios v Bratislave, na organ hosťoval Juraj Mironov z kapely Živé Kvety, Melotrón a Moog dohral dodatočne pri mixáži Adam Mičinec (Hrana, Čisté Tvary, Sunity…).

Closer má takisto pevné miesto v koncertom setliste a niekedy, po spontánnom jamovaní, sa natiahne až na štvrťhodinu. Pestré publikum skupiny oceňuje na skladbe jej emotívnosť a farebnosť, angličtinu cítiaci pozitívne vnímajú aj text. Ten pojednáva o rôznych formách blízkosti medzi ľuďmi tak odlišnými, tak početnými a tak osamotenými. Je až trochu mrazivé, aké „potvrdenie“ sa slovám piesne dostáva v týchto dňoch, keď hodnota zblíženia je nevyčísliteľná…

Klip sa natáčal v (bývalej) skúšobni Secret Session na Dlhých dieloch (v garážovom komplexe), ktorá sa zmenila na portál do iného sveta. Zaliala sa tekutým svetlom z analógového projektoru Ivy Mackovej, nešetriac farbami a vizuálnymi nápadmi. Hlavnými postavami pri zrode klipu boli bubeník skupiny Matej Šalko, ktorého prvotný nápad zrealizoval talentovaný režisér a kameraman Maxim Kľujev, známy spoluprácou s viacerými poprednými umelcami nielen z oblasti hudby.

Prúd reality však následne zavial nahratý materiál na istý čas na vedľajšiu koľaj. Aktuálna situácia, keď skupina nemôže plnohodnotne fungovať a koncertovať, sa však ukázala ideálna pre dokončenie prvého klipu kapely. O finálne úpravy sa postaral Matej Šalko. Všetky „efekty“, ktoré sa dajú v klipe uvidieť, sú vytvárané naživo za pomoci meotaru, farieb, olejov, alkoholov a iných prísad.

Biele tváre muzikantov sa strácajú v nánosoch rozbúrených farebných morí z tekutín nepomenovateľných odtieňov v (ne)náhodnom pohybe a spojení všetkých „Secret“ komponentov. Akoby človek spomínaný v texte: žijúci, dúfajúci a strádajúci potreboval „vymaľovať“ farbami spoza hraníc tohto sveta, prinášajúcimi vytúženú blízkosť.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←