Secret Session predstavuje novinky – album, novú zostavu aj smerovanie

Zdieľať

Druhý radový album skupiny SECRET SESSION s názvom Dancing In The Liquid Light je výnimočný hneď v niekoľkých ohľadoch. Nevznikol v nahrávacom štúdiu, ale naživo pred obecenstvom v Banskej Bystrici za spoluúčasti medzinárodného umeleckého súboru Divadla Štúdio tanca. Etablovaná kompánia (ktorú chcel svojho času exžupan Kotleba zrušiť) a médium súčasného tanca sa ukázali ako funkčný a nenásilný nástroj na rozšírenie a obohatenie silného obrazotvorného potenciálu hudby Secret Session.

Šesť profesionálnych tanečníkov z krajín ako Čile, Poľsko, Cyprus, Malajzia a Slovensko si na skladby kapely pripravilo pestré tanečné choreografie, ktoré pretkali teatrálnymi vsuvkami a spontánnymi improvizáciami. Výsledkom bol synkretický živý zážitok spájajúci ducha hudby, tanca, pohybu a v neposlednom rade výtvarného umenia. Vystúpenie totiž svojimi kúzelnými projekciami sprevádzala dvorná „meotaristka“ skupiny Iva Macková. Mnoho z toho vidieť aj v klipe k piesni Emperor´s Daughter, ktorý plní funkcie reportáže z tohto večera.

S vedomím, že pôjde o posledný koncert momentálnej zostavy, sa skupina rozhodla toto rozlúčkové vystúpenie nahrať a vybraný materiál vydať v podobe novej dosky. Sú na ňom predtým nepublikované skladby, ktoré nevyšli na prvotine Fish Flying. Na ploche 45 minút v siedmich rôznorodých piesňach skupina ponúka svoju autentickú zmes chytrej kompozície a improvizácie s dôrazom na melodickosť, atmosféru a feeling.

Textovo sa piesne spievané po anglicky zaoberajú mnohými aktuálnymi témami a „krízami“ – vzťahovou, morálnou, klimatickou, hodnotovou, systémovou,… Nič na nahrávke nie je dodatočne dohrávané či prespievané, poslucháč tak môže počuť a zažiť skupinu čo „najozajstnejšie“.

Album skupina vydáva v spolupráci so začínajúcim lokálnymi vydavateľstvom Mesiac Records, ktorého zakladateľ Vigo Vigaš (ex-Lunárne legendy, Regale) nahrávku zároveň s citom pre dynamiku a detail mixoval a mastroval. Fyzicky album vychádza ako limitovaný CD digipack s prekladmi textov a digitálne je dostupný na streamingových službách.

Paralelne s prácami na Dancing In The Liquid Light sa okolo kapelníka Pa(b)la Gajdoša sformovala nová zostava skupiny, zložená z talentovaných hudobníkov rôznych žánrov (džez, bosa nova, punk, folk) z Banskej Bystrice a okolia, kde má skupina momentálne svoj nový tábor. Počas lockdownov tu „pod rúškom“ vznikli a nahrávali sa ďalšie nové skladby, nenápadne obohatené o nové umelecké prvky a senzibility. Práve v tomto období už kapela finišuje posledné detaily nasledovníka Dancing, ktorý sa bude pýšiť dvomi bicími sadami hranými súčasne, tromi gitarami a saxofónom. Celý proces z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Po niekoľkých letných koncertoch sa skupina pripravuje na jesenné klubové vystúpenia, na ktorých odznejú piesne zo všetkých troch albumov.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←