Pustíte si domov Krmelec? (recenzia)

Zdieľať

Veselá partička českých myslivcov (alebo teda po našom poľovníkov) hrajúcich dychovkový metal vydala začiatkom predminulého roka svoj druhý album. Hell’s Leaving Your House vyšiel kapele KRMELEC v januári 2022 opäť pod štítkom Pařátu a obsahuje až trinásť skladieb. Obal a názov albumu okato a, samozrejme, vtipne odkazujú na kompiláciu Hell Comes To Your House, ktorú vydali v roku 1984 Music For Nations. Tá zahŕňala interpretov ako Manowar, Anthrax, Metallica, Loudness či Exciter, čo bola na danú dobu za 400 zlotých, veru, slušná ponuka.

Ale čo ponúkne Krmelec? Tento koncept kapela možno zvolila práve kvôli tomu, že sama zaradila na album niekoľko svojských coververzií piesní legendárnych kapiel.

Tak ako pri prvotine Tak Trochu Jiná Honitba (2020) aj teraz sa môže poslucháč tešiť na nádielku vtipných textov a tvrdých riffov. Piesne Pigfire, Velký kulový a Honila hluchého psa majú pekný deathmetalový nádych. To najlepšie sa ale skrýva ešte o čosi ďalej, než len v textoch a nádielke agresívnych gitár. Veľmi imponujúco znejú hlavne riffy skladieb Ostuda jak Brno a MuDr. Krmič Vepřány. V druhej z menovaných treba vypichnúť aj zaujímavý kláves.   

Foto: Krmelec

A kde skrýva tento album svoje „naj“? Azda v skladbách Forest Fuck a Kočky aneb forenzní ňamka. Forest Fuck ponúka najlepšie dychové party. Tie metalovej muzike kontrujú síce s nevídanou ľahkosťou a nadhľadom naprieč celým albumom, ale tu v sebe majú istú hravú iskru, ktorá si poslucháča veľmi rýchlo získa. Podobne ako harmónia a celková atmosféra skladby Kočky aneb forenzní ňamka. Verte či nie, aj keď text „Džia džia džidžidži, jděte všichni do …“ nie je žiadnym lyrickým objavom, v kombinácii s hymnickým hudobným podkladom ho nedostanete z hlavy.

Presuňme sa ale ku coverom. Preberáky to, samozrejme, nie sú iba také hocijaké, ale ako sa na Krmelec patrí, veľmi svojské. Na album sa dostali české legendy Krabathor (pieseň Respirator), Master´s Hammer (Traktor s vlekem), Törr (Padlý rýč), ale aj slovenskú Tublatanku (Žeravé papričky u sudu) a dokonca aj kapelu Pet Shop Boys (Zkurvysyn). Musím povedať, že slovenčina ma pri papričkách milo prekvapila. Určite kapele ide do úst viac ako čeština istej Andrei. Odkazom na české zoskupenie Bratrstvo Luny zaváňa ešte pieseň Srážka nad Iglau. Cover ako taký to síce nie je, ale odkazov je tam skrytých až-až. Kto vie, ten vie.

Pri tých názvoch a celkovom imidži kapely Krmelec sa akosi nedá vyhnúť porovnávaniu s formáciou Morčatá na úteku. Ale treba konštatovať, že Krmelec spomínanú bandu prekonal na všetkých frontoch. Čo sa týka textov, možno by som bol ochotný uznať remízu. Ale muzikantsky sa s dielami legendárnych kapiel popasoval Krmelec skutočne majstrovsky. A dychovú sekciu sa im podarilo zakomponovať do všetkých s ľahkosťou, za ktorú by mal aranžér dostať minimálne cenu Anděl.

Opäť to dokázali. Aj keď som to akosi stále odkladal, nevedel som tento album nechať iba tak ležať a zapadnúť prachom. Krmelec zas svoju tvrdú muziku popretkávali úžasným aranžérskym umením, orchestráciou, elektronickými zvukmi a hlavne dávajú nový rozmer dychovke a dychovým nástrojom vôbec. Dovolím si tvrdiť, že Hell’s Leaving Your House je zvukovo aj textovo ešte o dva-tri kroky ďalej, než bola ich prvotina. Už teraz sa teším na ich ďalší počin.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←