Čo majú spoločné The Wandering a Čajkovskij? (recenzia)

Zdieľať

Počuli ste už o českom projekte THE WANDERING? Vznikol v roku 2007 a od tejto doby stihol vydať demo Demotions (2010) a EP The Forest In Your Name (2013). Najnovším počinom tohto projektu, ktorý funguje ako one-man-band v sólo réžii českého umelca T, je dlhohrajúci debut Zlatodějství. Toto post-rockovo-post-metalovo-experimentálne dielo bolo vydané svojpomocne a vyšlo len v digitálnej podobe.

T o albume hovorí: „Zlatodějství je o zlate, ktoré človek vytvorí, keď v tichu zavrie oči a ponorí sa do vnútorného sveta. Zlatodějství mapuje všetko to, čo som v tomto nehmatateľnom svete našiel.“

Album Zlatodějství obsahuje šesť inštrumentálnych skladieb. Je dosť ťažké hovoriť o nich jednotlivo, pretože mi už od prvého počutia pripadali ako jeden ucelený epický opus. Celý album je popretkávaný nádhernými melodickými témami gitár, dravými riffmi, symfonickými prvkami a rytmickými pasážami. Objavujú sa na ňom chvíle napätia, vášne aj absolútnej harmonickej uvoľnenosti. V skladbách nájdete časti, pri ktorých vám naskakujú zimomriavky, časti, pri ktorých sa vám do očí hrnú slzy, aj časti, kedy podvedome začnete pokyvkávať hlavou do rytmu.

Musím oceniť, ako autor hudobne vystihol názvy jednotlivých skladieb. Asi najharmonickejšia skladba z albumu v miernom tempe dostala názov Souznění. Temnejší a napätejší kúsok s chvíľkovým uvoľnením v podobe krátkej kontrastnej časti, pretkaný gitarovými riffmi sa zas volá Tmářství. Dá sa označiť za najtvrdšiu skladbu z albumu.

A tak môžeme pokračovať s nostalgickou Rozmar, kde sa ku gitarovému rozkladu postupne nabaľujú ďalšie gitarové, klavírne a sláčikové party, ktorými skladba nonšalantne graduje. Pridá sa Apatia so zvonivou melodikou v pozadí. Ale predovšetkým Hold, kde chorálové zvuky rozlievajúce sa nad gitarovým rozkladom dokonale vystihujú moment pokory. V tejto piesni nájdete aj veľmi vydarené gitarové sólo, ktoré dozdobuje nemenej kvalitný klavír.

Napísať dobrý inštrumentálny album je pekelne ťažké. Všetky tie chytľavé nápevy, ktoré sa vám zaryjú do uší aj na celé dni a všetky tie slová, ktoré si pospevujete spolu s lídrami kapiel. Všetky emócie ukryté v textoch a melódiách musia byť obsiahnuté len vo farbách nástrojov a rôznorodých inštrumentálnych témach. Je to ako balet v porovnaní s operou. Je ťažké vyrovnať sa, ale nie je to nemožné. Čajkovskij a The Wandering sú toho dôkazom.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←