Perly overené časom: Január 2022

Zdieľať

Január prináša jednu veľmi starú perlu, klasiku, ktorá aj napriek veku neomrzí. Rok 2022 je rokom bohatým na oslávencov.

Päťdesiat päť rokov oslávi už 4. januára album The Doors skupiny THE DOORS. Debut losangelského kvarteta vyšiel necelé dva roky po vzniku kapely.

Nahrávka ovplyvnila celé generácie muzikantov. Dokonca aj The Beatles priznávali, že sa nechali inšpirovať psychedelickým rockovým štýlom na slávnom albume Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ktorý je prakticky rovesníkom prvotiny The Doors (vydaný 26. Mája 1967). Bol to práve spomínaný album The Beatles, ktorý nepustil The Doors na prvú priečku albumov v USA. Úspešný debut mal kladnú odozvu nielen u poslucháčov, ale aj u hudobných kritikov.

Prvým singlom sa stala skladba Break On Through (To The Other Side). Tak ako pri mnohých iných piesňach The Doors, aj tu musel byť na naliehanie vydavateľstva upravený text, aby nebol vnímaný ako oslava užívania drog. Ďalší singel Light My Fire musel byť pre potreby rádií skrátený z takmer siedmich minút na menej ako tri, čo bola v tom čase bežná prax. Odstránené boli skoro všetky inštrumentálne časti. V Billboard 200 sa dostala na prvé miesto. Nesinglovým hitom sa stala skladba Alabama Song (Whisky Bar), ktorú pôvodne skomponoval Bertol Brecht v roku 1927. Medzi poslucháčmi zarezonovala aj vyše jedenásťminútová The End.

Mnoho skladieb z debutového albumu sa dostalo k ďalším generáciám vďaka úspešnému filmu Olivera Stonea z roku 1991.

The Doors – The Doors:

 1. Break On Through (To The Other Side)
 2. Soul Kitchen
 3. The Crystal Ship
 4. Twentieth Century Fox
 5. Alabama Song (Whisky Bar)
 6. Light My Fire
 7. Back Door Man
 8. I Looked At You
 9. End Of The Night
 10. Take It As It Comes
 11. The End

V januári ešte oslavujú:

Pink Floyd – Animals (45)

The Runaways – Queens Of Noise (45)

Ramones – Leave Home (45)

David Bowie – Low (45)

Sammy Hagar – Sammy Hagar (45)

Lee Aaron – The Lee Aaron Project (40)

Hanoi Rocks – Oriental Beat (40)

Deep Purple – The House Of Blue Light  (35)

Lillian Axe – Poetic Justice (30)

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←