Izraelčania Orphaned Land oslávia 30 rokov orientálneho metalu aj u nás

Zdieľať

Na Slovensko sa takmer po troch rokoch vracia jedna z najrevolučnejších kapiel v histórii heavy metalu. Izraelský fenomén a priekopníci orientálneho mealu ORPHANED LAND v novembri vyrážajú na európske turné, v rámci ktorého s fanúšikmi oslávia tri desaťročia existencie tohto špecifického hudobného žánru, ale hlavne aj rovnaké okrúhle číslo fungovania kapely.

Pri tejto príležitosti si na šnúru pripravia jedinečnú šou s unikátnym setlistom, čo si rozhodne netreba nechať prekĺznuť pomedzi prsty. Napokon, blízko nás budú mať len dve zastávky. Jednu z nich budeme mať hneď pod nosom, keďže 4. decembra zavítajú do bratislavského Randalu a keby vám bol Randal málo, tak ich ešte na druhý deň zastihnete aj v Prahe.

AKTUALIZÁCIA (7. októbra 2020): Kapela Orphaned Land presúva celé turné na apríl 2021. Nový dátum pre bratislavský koncert je tak 16. apríl 2021, v Prahe zahrajú o deň neskôr.

Orphaned Land doposiaľ vydali 8 albumov, 2 live DVD a odohrali veľké množstvo koncertov po celom svete. Do výraznejšieho povedomia fanúšikov sa dostali až vydaním prelomového albumu Mabool: The Story Of The Three Sons Of Seven z roku 2004, s ktorým dosiahli celosvetový úspech. Ich zatiaľ posledná nahrávka Unsung Prophets & Dead Messiahs z roku 2018 opäť zaznamenala veľký úspech a potvrdila kapele jej stabilné postavenie na svetovej hudobnej scéne.

Zaujímavým faktom o tejto skupine je, že sa obrovskej popularite tešia aj v arabských a moslimských krajinách. Dôvodom je snaha šírenia posolstva mieru na blízkom východe i vo svete, spájanie ľudí bez rozdielu rasy a stieranie hraníc medzi náboženstvami. Ich odkaz je jasný: Ľudia by mali byť súdení podľa toho, aké majú srdce a podľa vnútornej úprimnosti, nie podľa náboženského presvedčenia.

To, že sa ich hudba aj napriek rôznym zákazom šíri v arabskom svete, nakoniec v roku 2012 vyústilo do online petície, v ktorej fanúšikovia chceli, aby za svoj veľký mierový prínos kapela získala Nobelovú cenu za mier.

Okrem hlbokých významov skladieb sú Orphaned Land výnimoční aj samotnou hudobnou zložkou svojich diel. Kombinujú v nich totiž prvky heavy a progresívneho metalu s orientálnou, arabskou hudbou a s prvkami tradičnej izraelskej hudby.

Po toľkých rokoch existencie sa netreba báť povedať, že koncerty tejto zostavy sú legendárne, keďže okrem nezabudnuteľného kultúrneho zážitku všetkým prítomným poskytujú i hlboké duchovné vyžitie.

Ak sa pýtate, kto pätici vedenej charizmatickým vokalistom Kobim Fahrim, bude sekundovať, zatiaľ nie sú známi špeciálni hostia. No už sa vie, akú podporu dostanú z našej domácej scény. Tou budú symfonickometaloví SINNERS MOON.

Netreba sa nechať núkať. Bude to veľké, hlučné, metalové a výnimočné. A hlavne jubilejné. Preto si nepochybne nenechajte utiecť šou nabitú najväčšími hitmi týchto legendárnych pionierov orientálneho metalu.

ORPHANED LAND, SINNERS MOON
16. apríl 2021
Randal, Bratislava
FB udalosť
Vstupenky

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←