Nahradia sochu Roberta E. Leeho v Richmonde frontmanom Gwaru?

Zdieľať

Často sa vo svete stáva, že ľudia vandalizujú na sochách historických osobností alebo ich zhadzujú a podobne. Ale počuli ste už o petícii na nahradenie sochy Roberta E. Leeho v meste Richmond v americkom štáte Virginia? Ako jeho náhradu chcú ľudia sochu zosnulého frontmana GWAR Oderusa Urungusa.

Odkiaľ sa vzal tento nápad, ťažko povedať. Petíciu však zjavne založil jeden zo skalných fanúšikov tejto skupiny a viacerí sa hneď začali pod ňu podpisovať. Aktuálne ju už podpísalo viac než 70 000 ľudí. Jej momentálny cieľ je dosiahnuť 75 000 podpisov, ale je možné, že ešte bude narastať.

Zakladateľ petície k nej dal aj rozhorčený popis, prečo chce nahradiť sochu vojnového generála a zverejnil aj dôvod, prečo by chcel namiesto nej radšej Oderusa Urungusa: ,,Robert E. Lee je neúspešným vojnovým generálom, ktorý podporoval rasistickú príčinu vojny. Mesto Richmond už malo príliš dlho jeho sochy ako aj sochy iných lúzrov z radov veteránov občianskej vojny. My, scumdogovia celého vesmíru, vyzývame mesto Richmond, aby namiesto nich vztýčilo sochu nášho veľkého lokálneho lídra Oderusa Urungusa. Hoci Oderus pochádzal z planéty Scumdogia, nazýval Richmond svojím domovom, pracoval s lokálnou umeleckou komunitou a zamestnával lokálnych umelcov aj v noci pracujúce ženy.“

Pokiaľ by ste si začali čítať komentáre ľudí, ktorí už podpísali petíciu, zistili by ste, že mnohí Oderusa nazývajú skutočným hrdinom.

O petícii sa dozvedela aj samotná kapela a ich bubeník Jizmak Da Gusha sa rozhodol priliať olej do ohňa tým, že inkriminovanú sochu, ktorú chcú ľudia nahradiť, dokonca navštívil. Za bieleho dňa sa stretol na ulici so skupinou ľudí, s ktorými zašiel k pomníku poškodenému protestantmi na podporu hnutia Black Live Matters.

Vo videu natočeného počas návštevy sochy Jizmak najskôr zareval: ,,Gwar je tu!“ a následne obdivoval následky toho, čo urobili protestanti soche generála. Dokonca tento vandalizmus pochválil, za čo sa mu dostalo pokriku od niektorého z prítomných, že to jeho socha by mala byť vztýčená namiesto Leeho.

Bubeník dokonca vyjadril podporu petície na výmenu sochy: ,,Existuje petícia na to, aby na tom koni boli namiesto Roberta E. Leeho Gwar. Každého vyzývam na jej podpísanie. Srať na tohto chlápka!“

Zdroj: loudwire.com

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←