Má Insanity In Scarlet v domácej koncepčnej tvorbe konkurenciu? (recenzia)

Zdieľať

Keď gitarista slovenskej metalovej formácie Slight Lie vydal začiatkom minulého roka svoj sólový dlhohrajúci debut, bol som ním viac než nadšený. Aj to bol dôvod, prečo som sa tešil na vydanie Demovho pripravovaného EP. Projekt INSANITY IN SCARLET vydal 15. júla nezávisle počin Prologue To Madness, ktorý sa nemusíme báť nazvať hneď v úvode metalovou operou, ktorá minimálne na Slovensku nemá obdoby. Čakať sa oplatilo.

Do príbehu poslucháča vovedie tajomné intro z nemocničného prostredia Invisible, ktoré znenazdajky prerastie do inštrumentálnej Nowhere s príjemne ťažkým rytmom a širokým symfonickým zvukom. Na albume nájdete takéto koncepčné vsuvky ešte tri. ResetDrehorgel sú podobné intru, teda v nich prevládajú dialógy a ruchy prostredia, a Escape je ďalšou krátkou, ale vydarenou inštrumentálkou. Ale aj keď sú tieto spojivká silnými pešiakmi, predsa len slúžia piatim oveľa väčším pánom.

Jedným z nich je skladba Echo, ktorú fanúšikom predstavil Demo ešte v apríli tohto roku. Energická a melodická pieseň prepletá viac-menej recitatívne slohy s chytľavými refrénmi. Niečo podobné sa odohrá aj v Stranger, kde ale navyše prechádza chytľavá melodická téma z klavíru na gitaru a naopak.

O čosi tvrdší je kúsok Monster, kde divoký hudobný materiál a vydarený riff dofarbuje surový vokál. Podobne dravo znie spev aj v slohách skladby Blood, potom sa ale znenazdajky preklenie do melodického refrénu, ktorý by som si pokojne vedel predstaviť znieť z rádií. Vskutku majstrovské spojenie.

Na záver som si schválne nechal Lust. Pre mňa je táto pieseň vrcholom albumu a zároveň tým najlepším z doterajšej tvorby Insanity In Scarlet. Divokému úvodu skladby dodávajú na atmosfére chromatické behy organu dokonale sa snúbiace s hutným gitarovým zvukom a rýchlymi bicími. Naprieč celou skladbou sa bez najmenšieho náznaku kostrbatosti striedajú pekelné deathmetalové pasáže so širokou neoklasicistickou majestátnosťou metalovej opery – zlatý rez slovenského metalu.

Nedá sa opomenúť, že počúvanie EP Prologue To Madness ešte naberie na intenzite, keď si popri ňom prečítate sprievodný text doplňujúci príbeh celého diela, ktoré vraj bude pokračovať. Dúfajme, že čoskoro. Keď vezmem do úvahy, že muzika, texty (vrátane tých sprievodných), produkcia, mix a mastering stáli na jedinom človeku, mám chuť zabehnúť do najbližších odevov, kúpiť si najväčší klobúk z ponuky a zložiť ho pred autorom tohto diela.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←