Kniha o obaloch rockových albumov sa dočkala českého prekladu

Zdieľať

Po trilógii Kniha kovu, ktorá mapovala históriu českých metalových žánrov a tiež českom preklade biografie blackmetalovej legendy Rotting Christ s názvom Non Serviam sa vydavateľstvo MetalGate hlási o slovo na literárnom poli už po piaty raz. Tentoraz ponúka metalovým knihomoľom české vydanie knihy Masterpieces 2018, v origináli od britského vydavateľstva Heavy Music Artworks.

Toto pozoruhodné dielo, na rozdiel od tých predošlých, nie je biografickým či encyklopedickým sprievodcom históriou určitej kapely či hudobných žánrov. Masterpieces sa totiž venuje obalom metalových albumov. Tento špecifický prvok býva z pravidla tým prvým, čo potenciálneho poslucháča zaujme a čo rozhoduje o tom, či ho následne bude vnímať nielen zrakom, ale aj sluchom.

Určite sa už stalo aj vám, že si vás niektorá grafika upútala na prvý pohľad a práve to vás prinútilo venovať tejto nahrávke svoj čas aj v prípade, že ste o tej-ktorej formácii dovtedy nepočuli. Možno, že práve vydarený obal bol tak i vo vašom prípade skutočne prvopočiatkom veľkej lásky, ktorá sa vytvorila medzi vami a kapelou. A presne o takýchto podarených vizuáloch je Masterpieces. Kniha prináša plejádu grafík, ktorých konceptuálna stránka alebo umelecké spracovanie majú mimoriadnu hodnotu a stoja tak za hlbšiu pozornosť.

Na stránkach tejto publikácie sa môžete pokochať 143 prvotriednymi výtvarnými dielami. Každé z nich, vďaka nádherným detailom a ostrým farbám, predstavuje skutočnú pastvu pre oči. Maľby vás vďaka svojmu vysokému rozlíšeniu pohltia. O to skôr, že covery sú navyše doplnené o komentáre samotných výtvarníkov či kapiel, čím čitateľ vstupuje nielen do deja vizuálu, ale aj do tvorivého procesu daného maliara. Dozviete sa tak zaujímavé informácie o tom, čo má dielo symbolizovať a odkiaľ umelci čerpajú svoju inšpiráciu. Pomyselnou čerešničkou na torte je aj formát knihy. Bohato vybavené brožované vydanie vo formáte A4 s celofarebnou tlačou na lesklom kriedovom papieri robia z Masterpieces mimoriadnu záležitosť už na prvý pohľad.

Kniha je rozdelená do ôsmich kapitol, ktoré sú príhodne označené termínom galéria. Tie postupne predstavujú najlepší obal za rok 2018 (podľa autorov ide o obal dosky Firepower britských heavymetalistov Judas Priest), ďalej majstra výtvarníka, najvplyvnejšieho maliara, honorárneho autora (pretože jeho talent si zaslúži mimoriadne ocenenie), objav roka a najlepšie spracovaný box set. Zlatým klincom je siedma galéria, v ktorej nájdete sto rôznych obalov od stovky rôznych maliarov, ktorí spojili svoje sily so stovkou rôznych skupín. Záverečná galéria potom predstavuje takzvaných navrátilcov z Masterpieces 2017, čím sa vracia k výtvarníkom z predošlého vydania tejto knižnej série, a to konkrétne k tým, v ktorých dielňach vznikli neobyčajné diela aj v nasledujúcom roku.

Stoštyridsaťtri unikátnych diel je skutočne solídnou vzorkou, ktorá je pozoruhodná aj spájaním skupín naprieč rôznymi žánrami. Keďže kritériom pre výber bolo len spracovanie či námet obalu, nemôže vás prekvapiť, že na stránkach Masterpieces narazíte na pestrú zmes kapiel ako Judas Priest, Amaranthe, Opeth, Therion, Evergrey, Axel Rudi Pell, Behemoth, Stryper, At The Gates, ale aj českých Master’s Hammer či Powerwolf, ktorých dvornou grafičkou je Slovenka Zsofia Dankova. A keďže každý metalový subžáner má špecifické požiadavky na výtvarnú stránku, dočkáte sa v Masterpieces typických tém zahrňujúcich epické scény, mocných hrdinov, násilie, príšery, pekelníkov či krásne ženy, ale aj niektoré úplne ojedinelé motívy.

Masterpieces 2018 je unikátnou publikáciou, ktorá si zaslúži, aby ste si ju vychutnávali plnými dúškami. Je to kniha nielen pre fanúšikov metalu, ale aj pre milovníkov výtvarného umenia ako takého. Je možné v nej študovať rozličné postupy a námety, ktoré sú s metalovou estetikou prepojené. Ak teda patríte do jednej z týchto skupín či dokonca do oboch, a pokiaľ dokážete odhliadnuť do žánrových a subžánrových škatuliek a s otvorenou mysľou si vychutnáte túto krásu, tak je práve pre vás Masterpieces nielen povinnou literatúrou, ale aj balzamom na oko a dušu.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←