IneKafe oslavujú 25 rokov špeciálnym turné aj novým singlom

Zdieľať

Na fanúšikov kapely INEKAFE sa valí v priebehu pár dní jedna dobrá správa za druhou. Bratislavská legenda po dvoch rokoch predstavuje novú skladbu s názvom Ruleta. Rocková novinka je poďakovaním fanúšikom za ich 25 rokov priazne. Okrem toho IneKafe vydali tento týždeň limitovanú edíciu vinylovej platne najúspešnejšieho albumu Je tu niekto?. A do tretice si pre priaznivcov k štvrťstoročnici pripravili špeciálne turné, ktoré vypukne v januári 2021. Kapela zahrá deväť koncertov od Prahy až po Košice.

Rok 2020 je pre IneKafe kvôli oslave 25. výročia založenia kapely naozaj výnimočný. Kapela má v pláne celý rok pre fanúšikov pripravovať bonusy, ktoré sa začali hneď v januári špeciálnymi symfonickými koncertmi v Bratislave a Prahe. Pokračujú vydaním LP platne a novým singlom. Zatiaľ posledným singlom osvedčenej trojice bol Sínus dopadu, ktorý vyšiel k výberovke 22 svetelných rokov

Rocková novinka Ruleta vznikla minulý rok. „Mali sme čas sa s ňou vyhrať, najmä zvukovo. Kým Sínus dopadu bola „mäkká skladba“, tentokrát ide o „rockovicu“. Na symfonických koncertoch v januári sme ju odprezentovali v symfonickej verzii. Skladba je venovaná fanúšikom za to, že tento rok je to štvrťstoročie toho, čo sú s nami,“ vysvetľuje líder kapely Vratko Rohoň. 

Autorom hudby aj textu je líder Vratko Rohoň, ktorý sa, ako vždy, inšpiroval životom. „Svet sa nejako utŕha zo zabehnutých štandardov. Všetci sa hlava-nehlava ponáhľajú nadobúdať majetky, pričom im unikajú reálne veci, ktoré si za peniaze nekúpia. Tak nejak hráme so svojimi životmi ruletu. Súčasná situácia okolo korony v podstate tej skladbe nahráva, ľudia si dnes uvedomujú, že sa dá žiť aj bez naháňačiek. Viac sa venujú rodinám alebo sebe. Na druhej strane v situácii vynútenej karantény. Otázka znie, či by sa tak chovali aj v situácii bez korony,“ zamýšľa sa Vratko Rohoň.

IneKafe nahrali nový singel v aktuálnej zostave – spevák a gitarista Vratko Rohoň, bubeník Dodo Praženec a basgitarista Vlado Bis. K novinke je na svete aj špeciálny lyrics videoklip.

„Chceli sme točiť živý klip, ale v tejto dobe sa to nedá, treba na to totiž živý tím. V rúškach by to vyzeralo asi dosť divne. Tak sme urobili lyrics only video, čo znamená, že beží hudba a do toho text. Mali sme ale šťastie, oslovili sme veľmi šikovného grafika Milana, ten to dal do 3D a výsledok je podľa nás úžasný. Ale nech posúdia ľudia sami,“ konštatuje spevák.

Koncertnú sezónu IneKafe ovplyvnila súčasná koronakríza, kapela ju však využila viac ako produktívne. „Veľmi nás to neteší, pretože nás čakala sezóna asi 80 super koncertov. Tie sa všetky prekladajú na nové termíny, v podstate bookujeme teraz už budúci rok. Takže si to s fanúšikmi tento rok neužijeme a to nás mrzí. Na druhej strane máme čas na ďalšie iné aktivity, ako ľudí potešiť a je toho naozaj dosť. Okrem nového songu sme vydali vinylové LP albumu Je tu niekto? k 20. výročiu jeho vydania.  Bol to náš najúspešnejší album, je na ňom napríklad singel Ráno,“ neskrýva radosť Vratko.

K 25. výročiu kapely si pripravili aj špeciálny merch či ďalšie bonusy, ktoré predstavia postupne. Oslavy zavŕšia chalani na INEKAFE „25 ROCKOV“ TOUR, ktoré odštartuje v januári 2021 a zahŕňa 9 koncertov od Prahy až po Košice. Dovtedy sa možno fanúšikovia dočkajú online koncertu. 

„K online koncertom sa zatiaľ staviame zdržanlivo. Sme live kapela a online koncert nie je veľmi formát, v ktorom by sme sa videli. Vzniká aktuálne niekoľko live stream platforiem, tak uvidíme, čo vymyslia. Live koncert z toho nebude asi nikdy, ale ak nás niečo osloví, možno do toho pôjdeme. Je to aj technicky náročné pre organizátora, je potrebné, aby to mali vychytané, aby neblbol zvuk alebo obraz. Uvidíme…“ uzatvára líder.

Skupina INEKAFE vznikla v roku 1995 ako jedna z garážových kapiel v Bratislave na Prístavnej ulici. Dnes má na konte sedem radových albumov, dve výberovky, jedno Live 2 DVD a vyše 100 tisíc predaných nosičov.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←