FILIP JÁNOŠÍK: Sme platforma, v ktorej sa stretávajú brutálni muzikanti, ktorí by sa inak nestretli

Zdieľať

Zbojnícky rock n‘ roll a cimbalový punk dostávajú albumovú podobu. Po EP Otrasné Slovensko prichádzajú FILIP JÁNOŠÍK A HOTOVÍ UMELCI s dlhohrajúcim album. Teda… Zatiaľ s jeho prvou časťou. Netradičná kapela zvolila aj netradičný spôsob vydania, a tak Povedz loď vychádza po častiach. Prečo je to tak? Prvú časť sme si už vypočuli, tak čo nás čaká v tých ďalších? Odpovedá ten najpovolanejší – spevák Filip Jánošík.

Povedz loď – to je podľa toho vtipu, že?

Je to presne taký vtip ako tento album – hlúpeho urazí a inteligentný sa pousmeje, chytí za hlavu, že  na čo je toto dobré.

Album vydávate po častiach a zatiaľ len digitálne. Prečo?

CD si už ani ja nemám kde pustiť a v maminom aute len pátram, keď z obalu Red Hot Chili Peppers vyťahujem Hanu Hegerovú. Možno spravíme nejaký limitovaný počet 50 kusov pre pamätníkov a USB, ale od čias, kedy Horkýže Slíže nevedeli predať ani náklad 1 500 CD, upúšťam od takýchto pokusov. A to bolo ešte v roku 2012! Teraz ani nehovoriac.

Kedy bude album vydaný kompletne?

Album ide po častiach von, aby sme nesušili hotové veci polroka v šuflíku. Dávame to von za horúca, kým sršíme entuziazmom a nestihnú nám to kamoši ofrflať.

Medzi šesticou zatiaľ zverejnených skladieb sú dva covery. Ako si vyberal, do ktorých piesní spravíš svoj text? Na aké prerábky sa ešte môžeme tešiť?

V tejto cimbalovo-harmonikovej zostave sme od začiatku chceli experimentovať s obľúbenými skladbami rôznych žánrov, ale ja som nechcel na pódiu spievať po anglicky. Martin Sarvaš, ktorý textoval všetky dobré Tublatanky, mi radil cvičiť sa v textovaní cudzích skladieb, lebo sú rytmicky robené inak ako vlastná tvorba. Zistil som, že na vyjadrenie toho, čo chcem, mi naozaj stačí text a keď hudbu ľudia poznajú, aj sa naň viac sústredia. Vraj je to lacné karaoke, ale v skutočnosti je to drahé karaoke, lebo ku každej skladbe musíme kupovať licencie za 60-100 €.

Každopádne na albume bude Ed Sheeran, ktorý je prosbou panica o prvý orálny sex, Prodigy o sedlákoch na vetrieske, ktorí idú do bytčianskeho bordelu, Gorillaz, White Stripes o sídliskovom patriotizme, numetalová Gombitová s dvojkopákom, a tak ďalej. Pomer vlastných skladieb a týchto prerábiek bude asi 70:30.

Dočítala som sa takú peknú definíciu, že v textoch sa vaša kapela snaží „zjemňovať polarizáciu spoločnosti, homofóbiu, rasizmus a satyrizuje všetky formy hnevu.“ Myslíš, že práve tí rasisti a homofóbi sa k vašej hudbe dostanú?

My sa skôr dostávame k nim. Cez ten folklórny sound sa dostávame na rôzne jarmoky, vinobrania a pivné slávnosti, kde ľudí nespája politický názor ani CovidPASS, ale chľast a klobásky. Okrem skladby Vyhnime sa extrémom však nikoho nepoučujeme a nevravíme, čo má robiť. Skôr si sypeme popol na hlavu a smejeme sa z príbehov kamarátov, v ktorých sa môže nájsť hocikto. Láskou a humorom sa podľa mňa dostaneme ďalej, v tomto mi je, teda bol, vzor Milan Lasica.

Keďže v každej skladbe počuť viacero veľmi rôznych nástrojov, zaujíma ma, ako vzniká hudba k jednotlivým skladbám.

Zväčša zložím text, melódiu spevu a základné akordy. Nahrám to, pošlem kapele, stretneme sa v štúdiu a potom na seba púlime oči, že čo s tým. Preto ich volám Hotoví Umelci, lebo sú to všetko študovaní profíci a za víkend dokážeme spolu nahrať aj šesť skladieb, nepozabíjať sa a stále je čas aj na pálenku v bazéne s Reném Bošeľom, ktorý to aj nahráva a produkčne usmerňuje. Neviem, ako by to znelo bez neho popravde.

Nahrávanie albumu sprevádza aj natáčanie dokumentu o jeho priebehu. Vyjde potom ako nejaký film alebo to budú len kratšie videá?

Pôvodne to mal byť film, ale kameraman sa medzičasom presťahoval do Dánska a zostali mi po ňom len tieto kratšie videá. Som tomu ale rád, lebo keď niečo vyjde, nemusím na sociálne siete nahrávať selfie videá nad bio raw fit ovsenou kašou ani si kupovať šteniatko. Máme z toho pekné videá o skladbách, muzikantoch a je to pre nás pekná spomienka. Napríklad teeraz pôjdu von videá z februára, kde sme ja aj cimbalistka Paľa Škodová fajnovo zazimovaní +5 kg.

Vo zverejnenej časti dokumentu sa veľmi pekne vyjadruješ o muzikantoch, s ktorými spolupracuješ. Čo myslíš, že by povedali oni o tebe? Ako asi oni vnímajú teba?

Ja mám ustavičný dojem, že na nich s niečím tlačím, otravujem a som im málo, ale gitarista sa mi minule vyznal, že je to so mnou med – vždy vedia kedy, čo, o koľkej, za koľko a tak to možno nie je také zlé. Naopak ale kontrabasista Tomáš Vaško má zo mňa na skúškach väčšiu trému ako na koncertoch. Pritom by ma pri jeho výške zatlačil do zeme a druhou rukou by ešte zahral na bendžo.

Sám hovoríš, že Filip Jánošík a hotoví umelci nie sú regulérna kapela, ale skôr taký zhluk ľudí, s ktorými chceš hrávať. Ako vám to takto funguje? Dá sa to dlhodobo udržať takýmto spôsobom, že sa zostavy striedajú?

Mení sa to v čase, aktuálne je to skôr tak, že naživo hráme tá istá zostava a v štúdiu sa striedajú aj iní. Naposledy sme fakt potrebovali metalistu (Tomáš Hollub), ktorý do tých kopákov poriadne naseká. Na Povedz Loď II. bubnuje ale naopak popový spevák Matej Smutný, ktorý študoval klasiku. My sme taká platforma, v ktorej sa stretávajú brutálni muzikanti, ktorí by sa inak nestretli, a ja im to potom kazím spevom. Skôr ako to prvé sa ale snažím riešiť to druhé.

Počas pandémie ste nazbierali množstvo nového materiálu, mali čas pracovať na albume a dokonca vám na jeho vydanie prispel aj FPU. Môžeme teda zhodnotiť, že Filip Jánošík vyťažil pandémiu vo svoj prospech?

Keby nezomierali ľudia a ďalší neprichádzali o prácu, tak som fanúšikom pandémie. Na začiatku to bola príjemná ľudská výzva k solidarite a spolupatričnosti, namiesto krčiem sme sa váľali po lúkach, nakupovali sme aj pre susedov a akonáhle bol niekto chorý, pred dvere sme mu nosili ovocie, lieky, koláče. Ja som veľa čítal, hral len tak pre nikoho a bolo to super. Žijem bez telky a prestal som sledovať správy, tak neviem, čo sa posralo.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←