Je debut Realms Of Chaos určený aj pre náročného poslucháča? (recenzia)

Zdieľať

Ešte stále máme v talóne niekoľko nahrávok z minulého roka, ktoré sa oplatí si pripomenúť alebo možno aj predstaviť. Jednou z nich je debut The Seed banskobystrickej deathmetalovej formácie REALMS OF CHAOS. CD vyšlo 20. októbra 2020 pod hlavičkou švédskych Downfall Records a vrátane intra obsahuje deväť skladieb.

Hneď prvá z nich Pain Eternal poslucháča veľmi rýchlo uvedie do obrazu a naznačí, o čom tento počin asi bude. Guľometné bicie, surové a disharmonické gitarové party, kde ako riffy, tak i vyhrávky vsádzajú viac na rytmus než na melodiku, a gitarové sólo, ktoré do popredia tlačí technickú stránku hry. Death metal ako sa patrí.

Podobný náklad dostanete aj v ďalších kúskoch na albume. To ConsumeForces Of Opression upútajú hlavne vydarenými riffmi. Surovosť ale ostáva zachovaná a aj keď gitary evokujú ťažšie tempá, bicie neustále bičujú bubienky svojimi neutíchajúcimi rýchlymi ranami. Na dôvažok je To Consume oveľa zrozumiteľnejšia než Pain Eternal a nástroje, vrátane guľometných bicích, v nej oveľa lepšie vynikajú.

Rytmizujúci základ a hra vystavaná na technike a dravosti neabsentuje ani v ostatných skladbách. Submerged In The Perilous Decay je navyše plná disharmónie, titulná The Seed upúta najzaujímavejším zvukom v sóle, Magma Chamber ponúka najdlhší sólový part, Another Day, Another Skin je bez pochyby jedna z najsurovejších na albume a World Of Worms si poslucháča získa vydareným refrénom s rytmizujúcim spevom.

Stručne a výstižne – každá zo skladieb na tomto albume má niečo do seba. Len to tam treba nájsť. A na to jedno počutie určite nestačí. Death metal v podaní Realms Of Chaos nie je ničím pre milovníkov melodiky. Ale určite je ako stvorený pre náročných poslucháčov, ktorí radi muziku skúmajú a hľadajú v nej prvky, ktoré na nich samé od seba prvoplánovo nevyskočia. A tí, ktorým sa The Seed nechce takto pitvať, si jednoducho môžu vychutnať deathmetalovú surovosť v plnej paráde.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←