Čo o Slipknot možno ešte (ne)viete

Zdieľať

Už zanedlho nastane sviatok všetkých slovenských fanúšikov SLIPKNOT, keď toto iowské tornádo 3. augusta zavíta do Bratislavy na Zimný štadión Ondreja Nepelu. A v rámci príprav na to, kým sa otvoria pekelné brány a leto sa stane na jeden večer ešte horúcejším, si dajme o kapele pár zaujímavostí.

V aktuálnej zostave je už iba jediný pôvodný člen – Shawn Clown Crahan. Celú mašinu v roku 1995 založili Shawn, Joey Jordison (bubeník) a Paul Gray (basgitarista).

Prvá verzia Slipknotu vznikla v septembri 1995 s názvom The Pale Ones. Vtedajšiu zostavu tvorili Shawn Crahan (bicie), Paul Gray (basgitara), Anders Colsefni (vokály), Donnie Steele (gitara). Crahana však ako hlavného bubeníka rýchlo nahradil Joey Jordison a Crahan sa posunul na post perkusionistu. Zanedlho na to prijali ako šiesteho člena gitaristu Josha Brainarda. A hoci sa zdá, akoby bol Corey Taylor s nimi za mikrofónom odjakživa, ten sa tam dostal až v roku 1997.

Zmena názvu kapely prišla na podnet Joeyho Jordisona. Vychádzala z mena jednej zo skladieb od The Pale Ones.

Za nosenie masiek v kapele môže Shawn Crahan. Ten v začiatkoch zvykol na skúšky chodiť v maske klauna, vďaka čomu mu prischla prezývka Shawn The Clown. V roku 1997 sa na tento koncept už adaptovali všetci členovia a k jedinečným maskám pridali aj kombinézy, ktoré mali všetci rovnaké a označené číslami. Kombinézy sú ich odpoveďou na komerčnosť v hudobnom priemysle. Pôvodne ich chceli mať bez čísel, ale nakoniec ich tam pridali ako podškrtnutie toho, že každý z nich je v podstate len produktom hudobného priemyslu.

Používanie masiek pre kapelu znamená nie pozérstvo, ale ich spôsob, ako odkloniť pozornosť od seba a upriamiť ju na hudbu. Zároveň im dlho pomáhali chrániť si súkromie, keďže bez nich ich na verejnosti ľudia nespoznávali.

Do roku 2010 nikto nevedel mená členov a označovali sa číslami – #0 Sid Wilson, #1 Joey Jordison, #2 Paul Gray, #3 Chris Fehn (pred ním mali toto číslo Greg Welts a Brandon Darner), #4 Jim Root (pred ním ju chvíľku mal Josh Brainard), #5 Craig Jones, #6 Shawn Crahan, #7 Mick Thomson, #8 Corey Taylor. Dovtedy nikto nepoznal ani ich tváre, ktoré skrývali za maskami. Toto sa zmenilo po smrti Paula Graya, kedy na tlačovej konferencii prvýkrát zložili na verejnosti z tvárí masky.

Označenie číslami sa u nich ,,nededí“. Okrem trojky a štvorky nikto nepreberal po nikom číslo. Takisto nepribúdali ani nové, takže Venturella, Weinberg ani Pfaff žiadne nemajú.

Synovia Coreyho Taylora a Shawna Crahana, Griffin Taylor a Simon Crahan, sú spolu v kapele Vended. Griffin je spevák a Simon je bubeník.

Kým sa neprevalila identita Michaela Pfaffa, niektorí verili, že novým perkusionistom Slipknot je Simon Crahan. Dohady sa však nepotvrdili a z Tortilla Mana sa vykľul skutočne Pfaff, o ktorom si to aj tak už mnohí mysleli.

Koncerty Slipknot sú poriadna divočina aj dnes, ale kedysi to bývalo ešte šialenejšie. Členovia sa zvykli vzájomne podpaľovať, robili stage dive z vysokých balkónov a Clown bol známy tým, že chodil medzi ľudí a obmotával ich káblom od mikrofónu. Od takýchto extrémov však časom upustili, keďže dostávali žaloby a chceli sa vyvarovať tomu, aby spôsobovali ľuďom zranenia.

Slipknot majú aj vlastnú značku oblečenia. Vznikla v roku 2008 a nesie názov Tattered And Torn.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←