Čím okrem riffov potešili Kaar na poslednom albume? (recenzia)

Zdieľať

Nedávno sme si pripomenuli poslednú štúdiovku českých thrasherov Murder Inc., ktorí onedlho vydajú svoj nový split spoločne s bratmi v zbroji KAAR. Prečo si teda nepripomenúť recenziou aj ich doposiaľ najnovší album Svatej holokaust? Deväť skladieb vás za necelú polhodinu úplne pohltí. U kapely Kaar stoja za povšimnutie predovšetkým veľmi svojské texty v ich materinčine.

Album otvára príjemný gitarový zvuk pokojného intra 1095 n. l., ktoré vás nešokuje extrémnou gradáciou ani neprekvapí  žiadnym hudobným zvratom. O to väčšiu ranu do uší dostanete, keď na vás vysype titulná Svatej holokaust svoj thrashový náklad. Páči sa mi, že bicie a gitary spoločne rytmizujú počas celej piesne a svoj spanilý tandem ozdobia vydareným gitarovým sólom.

Popravde si pri počúvaní tohto albumu veľmi neoddýchnete. Ale to asi nikto od thrashovej dosky ani neočakával. Keď prižmúrime oči, znie oproti ostatným piesňam na albume o niečo miernejšie Město hříchu. Dokonca miestami cítiť v tomto kúsku akúsi pozitívnejšiu harmóniu. Postupne ale aj táto skladba naberie rýchlejšie tempo.

A tak jedinou, ktorá by sa dala označiť za miernu v tempe ostáva Odraz zničené mysli. Opäť začína príjemnou melodickou gitarou, ktorej spevákov šepot dodáva tajomný charakter. Je to záverečná skladba a tak album finišuje rovnako pokojne, ako začínal. Tento raz však v znamení výraznej basovej gitary a hovoreného slova. 

Oceňujem, že basa vyniká u kapely Kaar vo viacerých piesňach na albume. Je tomu tak aj v Thrash& koks, s tak trochu psychedelickým úvodom, a v najnaliehavejšej skladbe Tančíme s démony. Tu sa v pasáži s výraznou basou objavuje dokonca aj melodickejší spev.

Mojou obľúbenou témou u všetkých thrashových a crossoverových albumov sú riffy. A bol by hriech nespomenúť aj u kapely Kaar aspoň tie najlepšie. Úvod skladby Sklenenej hrob je poznačený jedným z nich. A k môjmu potešeniu sa téma tohto riffu vracia počas piesne hneď niekoľkokrát. Môj najväčší favorit spomedzi všetkých thrashových riffov je ale ukrytý v piesni Zrozen zemřít. Konkrétne od 1:40. Pevne som veril, že ho na tomto albume nájdem a Kaar nesklamali.

Mojím obľúbencom sa ale stala pieseň Cirkus, smích & sebevražda, ktorá v sebe skrýva to najlepšie, čo Kaar na svojej doske Svatej holokaust predviedli. Vydarený text, priamočiary valivý riff a pútavý rytmický zvrat v druhej polovici skladby. Všetko elegantne odeté do surovosti a arogancie týmto thrashovým maniakom vlastnej. Je určite vrcholom vydareného albumu a už sa trasiem zvedavosťou na ich novinky, ktoré predstavia na pripravovanom splite s kapelou Murder Inc.

HODNOTENIE

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←