Žiaria Radiation dostatočne aj s odstupom času? (recenzia)

Zdieľať

Pre kapelu je úspech, keď sa jej podarí vydať vlastný album a ešte väčšou je táto udalosť, keď sa o jeho vydanie zaujíma nejaké vydavateľstvo. Možno ani neviete, koľkým domácim kapelám vydali albumy rôzne zahraničné vydavateľstvá. Koncom roku 2017 tak pod štítkom nemeckých Witches Brew vyšiel limitovaný, ručne číslovaný náklad siedmich stoviek CD The Gift Of Doom z dielne bratislavskej thrashmetalovej formácie RADIATION. Takáto udalosť stojí za uznanie, aj za pripomenutie.

Razantný nástup energického riffu The Plague síce potvrdzuje thrashové smerovanie kapely, ale divoké bicie v kombinácii s growlovaným skresleným vokálom evokujú trochu black metal. Tento typ vokálu ostáva zachovaný na celom albume. Valivé bicie však napokon nehrajú prím. Miernejšie a pútavejšie rytmy sa ako u bubeníka Vranu, tak i v partoch gitaristov Mroža, Riša a basáka Jančiho objavujú vo viacerých skladbách. Ako najlepší príklad by sa dali uviesť March Of The Blastwaves, Eternal Toxic Fields, ale aj Yperite.

Zo všetkých skladieb ide nesmierna energia a nenapodobiteľná surovosť, ako si môžete všimnúť napríklad v The Wasteland. V Thrash The Bastards znie surovo dokonca aj gitarové sólo. Napriek tomu na albume nájdete niekoľko melodickejších častí. Dala by sa tak označiť miernejšia inštrumentálna časť piesne Praise The God Of Nuclear Fusion, vydarené gitarové sólo v Under The Hell a aj inštrumentálna časť s melodickou gitarou v titulnej The Gift Of Doom. Wings Of The Apocalypse je naproti tomu najlepším príkladom toho, ako sa kapela vie pohrať s rytmom.

V desiatich skladbách Radiation predviedli veľmi slušnú thrashmetalovú jazdu s občasnými deathmetalovými nuansami. Celých štyridsať minúť vám bratislavské kvarteto tlačí do uší neotesaný undergroundový zvuk, ktorý je v rámci odlschoolovosti nenahraditeľný, no miestami možno trochu uberá na hutnosti a aj na celkovej atmosfére.

Napriek tomu je The Gift Of Doom vďaka svojej surovosti dotvorenej občasnými melodickými či rytmickými ozdobami veľmi vydarenou nahrávkou. Už teraz som zvedavý na nejakú tú novinku. Teoreticky by sme na ňu už nemuseli dlho čakať.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←