Yearsbelow v novom singli rozoberajú boj so sebou samým a závislosťami

Zdieľať

Košická kapela YEARSBELOW sa hlási o slovo so svojím druhým singlom a videoklipom s názvom On The Run. Skladba je ďalším náhľadom do pestrej tvorby kapely, ktorá je ovplyvnená či už rockom, popom, elektronikou, rapom alebo napokon punk-rockom.

Napriek nepriaznivým podmienkam, ktoré priniesol aktuálny stav vo svete, Yearsbelow dokázali zrealizovať svoju víziu. V priebehu roka 2020 dokončili ich prvú demo nahrávku obsahujúcu 6 skladieb a v štúdiu nahrali debutový singel, na ktorý následne natočili videoklip. V roku 2021 sa rozhodli s tempom nepoľaviť a rovno začali s nahrávaním EP. Druhým singlom z tohoto pripravovaného krátkeho albumu sa stala skladba s názvom On The Run, ktorej kapela v máji natočila aj videoklip.

To všetko sa zdalo ešte pred rokom a pol takmer nemožné, ale podarilo sa. Od strachu z možnej nákazy Covidom-19 cez nahrávanie v štúdiu v rúškach až po éru krátkeho skúšania len do ôsmej hodiny večernej kvôli zákazu vychádzania – nič z toho kapelu neodradilo od svojich cieľov a neustále hľadala spôsoby, aby tieto krízové časy využila produktívnym spôsobom. Ako hovorí spevák Peter Tešliar: „Každá kríza predstavuje zároveň aj príležitosť.“

Teraz Yearsbelow hrdo prezentujú svoj už druhý počin, ktorý uzrel svetlo sveta 20. júna. Text skladby On The Run opisuje boj človeka s jeho vlastným „ja“ pri prekonávaní rôznych problémov, akými sú rôzne závislosti – či už fyzického, alebo psychického charakteru. „Čelili sme krízovému obdobiu plného stresu a pre mnohých ľudí to mohol byť, a aj bol, špúštač rôznych problémov či už s alkoholom, alebo drogami,“ spomína Peter.

Podľa Yearsbelow je dôležité, aby sa o tejto často nepríjemnej téme ľudia bavili otvorene. Aj preto text tejto skladby opisuje vnútorný hlas človeka, vyčítajúci sebe samému cestu, ktorou sa rozhodol vydať a spôsob,akým sa rozhodol nepriazni osudu čeliť.

Cieľom kapely bolo k tejto skladbe natočiť videoklip, ktorý odzrkadľuje situáciu, v ktorej sme sa všetci počas lockdownu ocitli. „Či už ide o ponorku v domácnosti, hodiny strávené pri obrazovkách pri komunikácií s blízkymi cez internet, alebo v mnohých prípadoch nútený pracovný home office, dotklo sa nás to všetkých a prišlo nám logické a autentické toto zvláštne obdobie znázorniť vo videoklipe,“ hovorí gitarista Vlado.

„Odkomunikovať túto nie veľmi príjemnú tému je veľká výzva,“ pokračuje bubeník Dan Urban. „Rozhodli sme sa to teda skúsiť uchopiť z opačného konca a v rámci nového videoklipu ju poňať trošku s nadhľadom a satirou – spôsobom, ktorý nám je veľmi blízky.“

Skladbu On The Run Yearsbelow nahrali v košickom štúdiu The Parentals studio, ktoré ma pod palcom Miro Felber z The Parentals. V tomto prípade ako aj v prípade predošlého singlu The Origin sa Miro postaral aj o nahrávanie, produkciu a mix vokálov, pričom mix nástrojov a mastering mal pod palcom Ján Terpák. „S Mirom a najmä s Jankom sa poznáme viac než dekádu, a teda veľmi dobre vedia, čo chceme docieliť. Dokážu nás nasmerovať tým správnym spôsobom, aby sa naše idey pretavili vo finálny produkt, ktorý už môžete počuť,“ hovorí gitarista Vladimír Heredia.

S nápadom a scenárom pre videoklip prišla kapela sama a o kameru sa postarali Peter Rákoci (24 CinemaPictures) a Dominika Kentošová (domi.kentos).

Ešte v júni 2021 sa Yearsbelow chystajú vydať svoje debutové EP, na ktorom sa budú nachádzať už spomínané single. Kapela kontinuálne pokračuje v tvorbe novej hudby a už teraz má v šuflíku niekoľko noviniek. „Máme rozrobených niekoľko nápadov, ktoré sa niečím líšia od súčasnej tvorby, ale stále je počuť, že sme to my. Je to melodické, no je to o niečo rytmickejšie a tanečnejšie. Nebojíme sa experimentovať a vychádzať z našej komfortnej zóny,“ vysvetľuje spevák Peter Tešliar. Samozrejme, súčasné uvoľňovanie opatrení kapele otvára možnosti sebaprezentácie vo forme koncertov. Na to sa Yearsbelow veľmi tešia. „Pravidelne hrávame a skúšame a nevieme sa dočkať, až sa o našu hudbu budeme môcť podeliť aj s ľuďmi priamo, na koncerte,“ uzatvára bubeník Dan Urban.

Košická kapela Yearsbelow vznikla v roku 2018. Jej členmi sú Peter Tešliar (spev a basgitara), Vladimír Heredia (gitara) a Dan Urban (bicie). Kapela je síce relatívne nová, no jej členovia majú bohaté skúsenosti z pôsobenia v kapelách Retfish, Karge Meri, Willful či The Mysteries. Žánrovo sa sami radia k alternatívnemu rocku s nádychom popu a elektroniky.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←