Na Angelus Feste sa metalisti spojili pre dobrú vec

Zdieľať

Pandémia je, našťastie, už na ústupe a vďaka prvým odvážnym organizátorom si už môžeme užiť aj koncerty. Uplynulý víkend sme zavítali do Banskej Bystrice, kde sa v sobotu 26. júna v amfiteátri konal Angelus fest. Išlo o benefičnú akciu, z ktorej výťažok poputuje na podporu OZ Onkológia BB. Program začal už o dvanástej na obed, keďže sa do neho muselo vtesnať osem kapiel tak, aby celá akcia skončila o 22:00.

Amfiteáter v Banskej Bystrici je už na pohľad výborné koncertné miesto, dobre situované a s veľkou kapacitou. Okrem iných koncertov tu v roku 2015 vystúpili napríklad Nightwhish a Sabaton. Vtedy to tu praskalo vo švíkoch. Na túto akciu, ktorá bola limitovaná na 1000 ľudí, prišlo niekoľko stoviek metalových nadšencov. Čiže nebol problém ani s parkovaním, ani čakaním na vstupe. Aj keď zorientovať sa bolo mierne náročné, a tak sa vám mohlo stať, že ste vošli vchodom pre kapely. Ale, našťastie, vždy vás niekto usmernil a navigoval.

Mojou divokou kartou dňa a neznámou kapelou, ktorú som rozhodne chcel vidieť, boli PATRIARCHA. Tí fungujú zhruba od roku 2011. Prvý album s názvom Tumulus im však vyšiel až teraz v roku 2021. V sobotu boli prvou vystupujúcou kapelou, teda začínali už na poludnie. Skorý set sa prejavil aj na počte návštevníkov, ktorých bolo zatiaľ poskromne. Nijako to však nepoškodilo výkon kapely. Mne padla sánka a určite by som ich nezaradil ako prvú hrajúcu skupinu dňa.

Vo vysokom štandarde sme pokračovali aj s nasledujúcou kapelou, ktorou bola MORNA. Tí šou odštartovali staršími vecami z albumu Nuissance. Vzápätí nás potom prevalcovali skladbami z novšieho Sentient Cultist. Medzi výdatnými skladbami nechýbali Robove vtipné príhovory k fanúšikom, napríklad: ,,Skladba, čo ideme teraz hrať… Ježiš, to má taký dlhý názov, že to ani nejdem čítať.“

Banskobystrická legenda HECATE vznikla v roku 1996. Pôvodne doommetalová kapela prešla počas svojej dlhej existencie rôznymi žánrovými vývojmi. Ja som mal celkom problém zaradiť ich. A najmä vokálom ich novej posily Dominika Oravca, ktorý nahradil dlhoročného člena Mária Maslíka, mi to miestami pripomínalo moderný metal. Občas mu to za mikrofónom hlasovo zaškrípalo, ale inak podala kapela celkom sympatický výkon.

Štvrtou kapelou boli MOTORSCREAM, pôvodne hrajúci skladby Motörhead a v súčasnosti už aj vlastnú tvorbu v žánri old school heavy metal. Ich vystúpenie to tam príjemne spestrilo.

Obloha sa zatiahla, ale túžobne očakávaná búrka sa nedostavila. Namiesto nej prišli martinskí paganmetalisti RAMCHAT odetí v ich typickom odeve. Tí sa dočkali asi najväčšej fanúšikovskej základne pod pódiom. Mali výborný zvuk, v konečnom dôsledku ako pri všetkých kapelách bolo super nazvučenie, ale špeciálne Ramchat som prvýkrát počul po všetkých klubovkách tak, že bolo všetko zrozumiteľné. V ich podaní sa headbangovalo na pohanské skladby, z ktorých sme mohli počuť napríklad Nepočaria, Perun Hromom Žehná Nás či Už Nebudeme Otroci.

S príchodom siedmej hodiny večernej prišli na pódium DOOMAS. Peťo Betko so svojím typickým masívnym stojanom na mikrofón a za kapelou plachty s grafikou z EP Portal. Na pódiu to vyzeralo, že hrá veľká kapela. Na tomto podujatí zaskočil namiesto Nora gitarista Braňo Krška. Poznať ho môžete z Abort To Be Born a pre Doomas už zaskakoval viackrát. Peťo sa nezabudol prihovoriť gothoomákom, že sa vidíme buď na zimnom Gothoome,alebo ak nevyjde, tak určite v lete. V ich nadupanom sete nemohli chýbať skladby ako Forlorn, LaMuerte či Portal.

Poslednou kapelou, ktorú sme mali možnosť vidieť, boli domáci ABSTRACT. Napriek tomu, že kapela je čisto inštrumentálna, vďaka šoumenstvu lídra Peťa ,,Lega“ Lengsfelda nemáte vôbec pocit, že tam absentuje vokál. Ten je povestný svojimi grimasami a neustálym hecovaním publika. Nebolo tomu inak ani v sobotu. Nezabudol sa posťažovať, že mu dali na pitie vodu a on by radšej pivo a v druhej polovici setu sa zahral na Freddieho Mercuriho pri vystúpení Live Aid. Ku podivu, čomu sa možno aj sám začudoval, dostal skvelú odozvu.

Na záver večera vystúpili DEJA-VU ako tribute kapela IRON MAIDEN.

Po dlhej dobe sme tu mali väčšiu open air akciu, ktorá bola výborne organizačne zvládnutá, crew príjemná, pekné prostredie, funkčné toalety. Prišlo mi zbytočné tam mať revival, radšej by som tam mal niekoho s vlastnou tvorbou. Čo by som možno vytkol, je nie úplne zvládnutá situácia pri výčape. V každom prípade máme za sebou vydarenú akciu a ešte sme tým mohli aj pomôcť.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←