Vyvolá počúvanie novinky Eternal Champion túžbu schmatnúť meč a zarezať najbližšieho černokňažníka? (recenzia)

Zdieľať

Niet na epický heavy metal, v ktorom sa to len tak hmýri udatnými bojovníkmi, ženami potrebujúcimi zachrániť a zlom tak zlým, že na jeho porazenie treba magický meč prvej triedy. Z hlbín metalového undergroundu sa vynára novinka amerických heavymetalistov ETERNAL CHAMPION, ktorých hudba zosobňuje ducha sword n’ sorcery fantasy.

Už debut Armor Of Ire (2016) vyvolal veľké haló. Na populárnom Youtube kanáli NWOTHM Full Albums si ho vypočulo viac ako 900 000 fanúšikov. Na pokračovanie kapely talentovaného producenta, gitaristu a bubeníka Arthura Rizska a speváka-kováča Jasona Tarpeyho sa čakalo dlhé štyri roky. Ale v novembri 2020 prišla tá správna chvíľa. Asi konečne porazili toho draka, čo im blokoval vstup do štúdia. Ako znie Ravening Iron?

Najprv sa z diaľky ozývajú údery kladiva, ktoré povolávajú metalových bojovníkov do zbrane v úvodnej hymne A Face In Glare. Epická nálada piesne s množstvom prepracovaných riffov, sólom a charizmatickým vokálom Tarpeyho vyjadruje podstatu tvorby Eternal Champion. Výprava ale ledva začala. Ďalšia kapitola heavymetalového ťaženia Ravening Iron nadväzuje na duchu debutu. Epický chorál v jej závere chytí za srdiečko každého metalového bojovníka.

Vstupujeme do bažiny. Zaťažkané doomové riffy Skullseeker prinášajú vítané spestrenie. Vynorili sme sa v údolí niekde na konci sveta. Hitovicu War At The Edge Of The World ťahá do conanovských výšin majestátny vokál Torpeyho. Gitary nádherne hryzú, režú a sólujú. Boje sa presúvajú do neďalekej veže čarodeja. Thrashovými riffmi spestrená Coward’s Keep znie ako zlostné volanie po krvi nepriateľa.

Ďalšie kolo bitky rozohráva riffmi poháňaná Worms Of The Earth, z ktorej cítiť priam lovecraftovskú atmosféru boja proti nepredstaviteľnému a starobylému zlu. Pred záverečnou bitkou si treba dať krátku pauzu. Inštrumentálka The Godblade sa nesie na vlne synthwaveu a prekvapivo vynikajúco zapadá do nálady albumu.

A je to tu. Posledný boj. Banners Of Arrai prinášajú šesťminútovú jazdu po metalovej krajine plnej mohutných riffov, heroického spevu a virtuóznych sól. Po štyridsiatich minútach ťaženia Eternal Champion neostal nažive žiaden nepriateľ metalu.

Jednou vetou by sa recenzovaného dielo dalo opísať ako lahôdka pre fanúšikov heavy metalu a sword n’ sorcery fantasy. Album je tak “trve”, že vám z neho narastie biceps. Fakt. Neváhajte a pustite si v pohodlí domova Ravening Iron, začítajte sa do Conana a nechajte sa unášať vlnou mečov, mágie a riffov. Neoľutujete.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←