VOLUME: Chceli sme vydať album, ktorý bude mať vyladený každý detail

Zdieľať

Trenčianska partia VOLUME v týchto dňoch vydáva svoj štvrtý album Jeden život nestačí. Nasledovník albumu Pravá tvár z roku 2018 vznikal dva roky, sprevádzalo ho niekoľko singlov, crowdfundingová kampaň aj rošády v zostave kapely. O tom všetkom sme sa porozprávali s frontmanom kapely Majom Krátkym.

Minulý mesiac ste ohlásili odchod vášho basgitaristu. Už sa vám podarilo nájsť za neho náhradu?
Áno, bezprostredne po tom, ako sme zverejnili túto informáciu, sa nám prihlásilo naozaj veľa ľudí na post basgitaristu. Veľmi nás to potešilo.

S posledným basgitaristom ste ešte stihli nahrať váš najnovší album Jeden život nestačí, ktorý vychádza v týchto dňoch. Pracovali ste na ňom 2 roky, čo nie je krátka doba. Ktorý pocit dominuje pri jeho vydaní? Radosť, úľava, očakávanie, strach…?
Nad albumom sme skutočne strávili dva roky, čo už sa zdalo ku koncu naozaj nekonečné. Ja osobne mám zmiešané pocity. Som veľmi hrdý na to, čo sa nám podarilo, ale po tých dvoch rokoch to už nemôžem vôbec počuť. Stále je to ešte veľmi čerstvé, tak je to ťažké zhodnotiť. Myslím si, že ak na niečom pracuješ tak dlho, tak sú na mieste všetky emócie, ktoré si spomenula.

Čo vám v procese prípravy tohto albumu zabralo najviac času?
Najviac nám trvalo samotné nahrávanie. Šesť mesiacov trvalo písanie, dvanásť mesiacov nahrávanie a ďalšieho pol roka finalizovanie. Keďže sme nemohli koncertovať, rozhodli sme sa čas, ktorý nám bol dopriaty, využiť čo najlepšie. Veľa vecí sme prehrávali, prepisovali alebo inak upravovali, až pokiaľ sme neboli všetci spokojní. Nechceli sme vydať nejaký „rýchlo pečený“ album. Mali sme čas, chceli sme ho využiť úplne maximálne. Chceli sme vydať album, ktorý bude mať vyladený každý detail na 100%. Aj preto sa to časovo natiahlo.

Texty skladieb ste tvorili s Rasťom Gettom, ktorý píše texty aj pre Symfobiu. Ako vznikla táto spolupráca?
S Rasťom sme sa spoznali na jednom našom koncerte v Trenčíne. Vtedy sme, myslím, hrali s No Control a so spomínanou Symfobiou. Po koncerte sa mi Rasťo prihovoril a dali sme sa do reči. Spomínal mi, že píše texty, tak mu vravím, že začíname pracovať na novom albume a textár by sa nám zišiel. No a Rasťo súhlasil. Keďže bol pri každom jednom procese, ukázalo sa, že je aj veľmi šikovný producent s dôrazom na detail. V skratke sme fungovali tak, že ja som napísal hudbu, Rasťo napísal text a spevovú linku a spoločne sme to ladili do finále. Rasťo je veľmi šikovný človek a som veľmi rád, že je s nami v tíme.

Na tomto albume sa objavil aj ďalší Rasťo, a to Rasťo Toman, gitarista z Desmodu. Prečo práve on? Ako jeho hosťovanie u vás vyzeralo?
Keď sme písali album, tak sme premýšľali, koho by sme na album pozvali. Bavili sme sa o rôznych menách. Rozhodli sme sa, že tentokrát nebudeme pozývať speváka alebo speváčku, ale skúsime to s nejakým nástrojom. S Rasťom sme sa už predtým poznali. Volali sme spolu ohľadom úplne inej veci a vtedy mi napadlo, že sa ho spýtam na hosťovanie. Veľmi ma potešilo, že hneď súhlasil. Spolupráca s ním bola naozaj skvelá a uvoľnená. Strávili sme spoločne u nás v štúdiu niekoľko hodín. Bolo to skvelé. To, čo sa nám podarilo spoločne vytvoriť, môžeš nájsť v piesni Hľadaj so mnou.

Album ste nahrávali vo vlastnom štúdiu, čo má asi mnoho výhod. Sami ste si robili aj mix a mastering. No nechýbal vám pri prácach na albume nejaký externý pohľad alebo vplyv niekoho mimo kapely?
Nemám ten pocit. Vždy, keď sme dokončili nejakú skladbu, tak sme ju púšťali našim priateľom alebo rodinám doma. Tak sme mali prehľad o tom, ako sa to ľudom bude páčiť. My sme mali ale jasnú víziu, ako by mal album znieť, tak sme presne vedeli čo a ako. Dosť nám pomohol aj čas, ktorý sme mali. Mohli sme nechať piesne po dokončení odležať a vrátiť sa k ním o pár dní, niekedy až týždňov. Vždy, keď sme potrebovali nestranný pohľad, obrátili sme sa na našich priateľov. Stále sme mali niekoho pri sebe.

Čo pre teba osobne znamená album Jeden život nestačí a čím je pre teba iný ako ostatné tri?
Pre mňa to bola veľká skúška. Významovo sme chceli poukázať na to, že život je pomerne krátka záležitosť a práve preto by si ho mal človek užívať a nielen prežívať. Do textov sme skryli všetky emócie, ktoré sme na našej spoločnej ceste stihli zažiť. Aj situácia s pandémiou poukázala na to, ako je všetko krehké a o čo všetko môže človek prísť v jednom okamihu. Pri predchádzajúcich albumoch sme stále hľadali našu tvár a smer, ktorým sa kapela bude uberať. Pri tomto albume sa nám to konečne podarilo.

Kedy, kde a ako prebehne krst albumu? A kto bude jeho krstným otcom alebo mamou?
Krst albumu prebehne 13. augusta v mestskom átriu v Trenčíne. Čo sa týka informácií o krstnom rodičovi, to je zatiaľ stále vo fáze riešenia. Momentálne teda ešte neviem povedať, kto to bude. Všetko sa ale naši fanúšikovia dozvedia včas.

Plánujete aj nejaké turné alebo si to v tejto pandemickej dobe netrúfate?
Túto otázku dostávame pomerne často, žiaľ, v aktuálnej dobe, kedy stále nevieme, ktorým smerom sa to bude uberať, turné k albumu neplánujeme. Pokiaľ nebudeme mať istotu, že sa akcie rušiť nebudú, je pre nás zbytočné niečo plánovať. Vypadá to ale tak, že turné by mohlo začať na jar budúceho roka. Toto leto nás ešte čaká niekoľko akcií, ale neberieme to ako turné. Na druhú stranu nám to trošku aj vyhovuje. Predsa len, trošku sme obmenili zostavu a budeme mať viac času na prípravu koncertného programu.

K albumu vyšlo aj viacero videoklipov, no na ten posledný ku skladbe To čo má prísť sa vám vyzbierali fanúšikovia. Prečo ste sa rozhodli skúsiť crowdfunding? Nebáli ste sa, že sa to nepodarí?
Tak, samozrejme, obavy sme mali. Nevedeli sme, ako na to budú naši fanúšikovia reagovať.
Bola to zvláštna doba, nemohli sme koncertovať a tým pádom sa nám dosť rapídne zmenšoval rozpočet na vydanie. Preto sme hľadali možnosti, ako zostať v hre, no a práve crowdfunding sa nám zdal byť reálnym riešením. Vôbec sme nedúfali, že sa nám podarí dosiahnuť finálnu sumu za pár dní. Som veľmi vďačný všetkým fanúšikom, ktorí nás podporili. Je to skvelý pocit. Stále tvrdím, že máme najlepších fanúšikov.

A malý pohľad do budúcnosti – budeme na piaty album Volume čakať ďalšie 3 roky?
Momentálne po dvojročnom nahrávaní si chceme dať trošku pauzu s písaním a nahrávaním niečoho nového. Uvidíme, čo budeme môcť robiť a čo nie. Čo ale viem, je to, že plánujeme určite robiť mnoho nových videoklipov aj na ďalšie piesne z nového albumu a ak sa podarí, tak na jar budúceho roka by sme chceli vyraziť na turné. Ďalší album je ale zatiaľ vo hviezdach. Momentálne musíme všetci opäť načerpať novú energiu, aby sa nám podaril minimálne rovnaký album ako Jeden život nestačí.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←