Ulahodí ušiam nórsky black z Česka vydaný na Slovensku? (recenzia)

Zdieľať

Odkedy Slovak Metal Army rozhodilo siete aj u našich českých bratov, sprostredkúvajú fanúšikom ešte viac muziky. Prednedávnom pomohli na svet aj debutovému albumu Temný rituál hněvu, ktorú má na svedomí black/deathmetalová formácia NOCTURNAL OBEISANCE zo Zlína. Album si našiel cestu aj do našej redakcie, a tak sme si na desať skladieb trochu posvietili.

U podobných kapiel je väčšina asi zvyknutá na atmosférické intrá, ktoré navodia tú najtemnejšiu atmosféru. Nocturnal Obeisance sa s niečím podobným vôbec nezahadzovali. Album otvára skladba Mrtvá duše, kde od samého začiatku do vás tlačia bicie svojím rytmom pripomínajúce šijací stroj. Nátlak od prvej sekundy ešte znásobuje surový škrek.

V podobnom duchu sa nesú viaceré skladby ako Pohan, Symfonie smrti,Temný rituál či Posedlý. Nájdete v nich aj melodickejšie gitarové pasáže či dokonca gitarové sóla. Všetky pôsobia ale veľmi priamočiaro. A to nielen technicky, ale i zvukovo. Mám pocit, že v týchto skladbách jednoducho väčšinu odpracovali bubeník a spevák.

Medzi prepracovanejšie skladby, ktoré ma veľmi oslovili použitými gitarovými partmi, patria Upír, V propasti či Navždy s pútavým úvodom, kde dokonca kapela o čosi popustila aj v tempe. Vrcholom tohto počinu je ale určite Kaos. Najlepší a zároveň zvukovo najplnší riff, ktorým je skladba popretkávaná, o tom pravdepodobne presvedčí každého.

Veľmi pekný zvuk sa objaví aj v skladbe Noční umírání. Spočiatku som predpokladal, že tento kúsok bude inštrumentálny, ale mýlil som sa. Po minúte rozlievajúcej sa inštrumentálnej temnoty nastúpi celá kapela, ale skladba si, našťastie, aj naďalej zachovala ponurú atmosféru.

Kompozíciami, aranžmánmi a často aj atmosférou mi táto kapela pripomenula diela severských blackmetalových kapiel. Inštrumentálnu priamočiarosť by som ale možno aspoň občasne oživil mohutnejším zvukom. Plusom je, že kapela nevsadila na prehnane skreslený zvuk, ako tomu v black metale často býva. Napriek tomu spevákovi veľmi nerozumieť, čo je hlavne pri českých textoch trochu škoda.

Ako celok je tento album veľmi vydareným debutom. Niektoré zo skladieb by možno potrebovali drobné kozmetické úpravy na zvuku, ale s novým materiálom určite prídu nové nápady, nový zvuk a kapela sa zas posunie vpred. Ďalšie kroky tejto zaujímavej kapely budem určite sledovať.

HODNOTENIE

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←