Sú Cineres naozaj dvaja králi? (recenzia)

Zdieľať

Slovenská metalová scéna nie je vôbec taká chudobná, ako by sa zdalo a už vôbec nie, pokiaľ ide o jej podhubie. Obdivujem hudobníkov, ktorý sa medzi štýlmi pohybujú s ľahkosťou a vedia tak priniesť nové perspektívy do už zabehnutých subžánrov. Práve to reprezentuje projekt CINERES a ich prvý plnohodnotný album.

Miro Raučina (God Defarmer, Abortion) spojil sily so svojím niekdajším kolegom z dnes už neexistujúcej blackmetalovej kapely Concubia Nocte, vystupujúcim pod menom Černorog. Títo dvaja páni priniesli do temnoty sveta projekt Cineres. Budem teda predpokladať, že názov albumu Two Kings odkazuje na skutočnosť, že ide o dvojčlenný projekt.

Ja som bol odchovaný na besnom black metale typu Marduk a Dark Funeral. Naklepané bicie s vytremolovanými gitarami nie sú pre mňa žiadnou novinkou. S radosťou preto môžem povedať, že po tejto stránke mi album celkom zaimponoval. Tak isto Černogogov hlasový prejav je presne podľa môjho gusta. Stará škola.

Štruktúra skladieb je vo svojej prapodstate verná blackmetalovým mantinelom a všetko sa zbieha do jasného celku, v ktorom je badať nejaký poriadok a snahu o zachovanie istého bontónu. Tu by som bol ešte spokojný.

Postupne, ako sa album dostáva do druhej polovice, prichádza čosi, čo možno nie je žiadna novinka či originálny vynález, ale vo mne to vyvolalo zmiešané pocity. Temné nálady sa striedajú s trošku epickejšími pasážami a dovolím si tvrdiť, že v určitých momentoch až pozitívne ladenými melódiami.

Sám sa v tejto chvíli neviem rozhodnúť, či je to geniálne alebo totálna blbosť. Každopádne ma to namotalo tak, že som si album otočil viackrát, ako by som si vôbec myslel, že ho dám. Ak to bol zámer, tak to jednoznačne splnilo svoj účel.

Kompozične mi tento album celkom nesadol. Zvukovo je tam všetko v poriadku. Nástroje sú zrozumiteľné a všetko (vrátane vokálov) je na svojom mieste. Niekedy som nadobúdal pocit, že miestami sú jednotlivé pasáže skôr náhodné pohádzané vedľa seba. Sú to fakt iba osobné dojmy, ale práve táto skutočnosť vlastne vysáva podstatnú časť atmosféry, ktorou by tento album mohol disponovať.

Ak hľadáte v čiernom kove niečo, čo tak trochu vyčnieva z temného zástupu, pohodlne skúste tento projekt. Na kráľov to zatiaľ asi nebude, ale potenciál ku finálnej korunovácii tam istotne je. V súčasnom blackmetalovom bludisku mi tento album evokuje vytúžené slabé svetielko na konci tunela.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←