Return Of Songsofhate – parádny slovenský multimetalový večer

Zdieľať

Síce sme sa z fázy ,,čoraz viac koncertov“ opäť dostali do obdobia, kedy ich je ako šafranu, kto hľadá – nájde. My sme tiež našli, a tak sme v sobotu 30. októbra zavítali do Šurian do kultúrneho domu v časti Kostolný Sek na poriadne ,,metále“. Práve tu sa odohrala akcia RETURN OF SONGSOFHATE.

Kto nebol, môže ľutovať. A kto bol, isto ešte teraz spomína na päticu kapiel, ktorá tu rozpútala poriadny pekelný kotol. Prvé polienka pod ním zapálili BLOODY REDEMPTION. Po nich ďalšie dokladali MAJSTER KAT. Kotlík už riadne rozbublali SURGERY. Počas CATASTROFY vykypel. A to, čo v ňom zostalo, do úspešného konca dovarili CIRCULAR SAW, ktorých líder a spevák Lukáš Koza bol aj organizátorom celej akcie.

Ako prví nás rozpálili Bloody Redemption. Tí sa na pódium postavili presne načas o 19:00. Na úvod síce mali v hľadisku pomenej ľudí, no napriek tomu dávali do svojho vystúpenia všetko. Ostatne, ako vždy. Osadenstvo v publiku postupne pribúdalo a na svoje si prišiel každý fanúšik tejto banskobystrickej kapely.

Chalani odohrali zmes klasík a noviniek. Odzneli napríklad Help Me Find The Nails For Christ či Through The Eyes Of Beast a z nadchádzajúceho albumu (ktorý podľa slov speváka Joža majú už nahratý, má trochu heavy feeling a dúfajú, že čoskoro vyjde) odzneli ako ochutnávka Unknown Evil a Ancient Knowledge. Svoj set uzavreli skladbou The Dark Sides Of A Human Soul. Tú venovali všetkým živým aj mŕtvym dušiam, keďže bol predhalloweensky večer. Muzikanti dokázali tak strhnúť publikum, že nebolo žiadne prekvapenie, keď prišla požiadavka na prídavok. Tej ochotne vyhoveli s Infected Minds. Bloody Redemption som videla už viackrát a vždy ma bavili, no tentokrát to bolo ešte o čosi lepšie. Žeby za to mohla zmena na bubeníckej stoličke?

Druhou zostavou večera mali byť pôvodne Surgery, keďže však cestovali až z Popradu a ešte mali nejaké zdržania, prehodili si s nimi miesto Majster Kat. Kati nás sekali hlava-nehlava, ale mali trochu smolu so zvukom. Trable sa s nimi ťahali cez zvukovku i počas setu, až ich nakoniec po tretej skladbe Posledný deň boli nútení dať si technickú prestávku súvisiacu so slabo počuteľnou basgitarou. Veľmi rýchlo však všetko vyriešili a ,,ničili“ nás ďalej.

Aj napriek nepredvídateľným udalostiam chalani podali skvelý výkon a všetci prítomní si ich vystúpenie užili plnými dúškami. Veľmi im kvitujem kostýmy a efekty na dotvorenie atmosféry, ako napríklad bitie zvonov ako intro pred úvodnou skladbou Zvony či Slymákova (vokalistova) skrvavená ľanová košeľa, ktorá ladila k halloweenskemu obdobiu. Z piesní odzneli ešte napríklad Zapáľte ohne či Pod gilotínou.

Krátko po pol desiatej, v miernom sklze spôsobenom pretrvávajúcimi technickými problémami, sa na scénu dostavili východniari Surgery, ktorí oproti predchádzajúcim kolegom výrazne pritvrdili. A neštítili sa ani priameho kontaktu s publikom viac než ostatní, keďže už počas prvej skladby spevák Tomáš Hudáč zrazu zmizol pódia, aby sa pridal k fanúšikom, ktorí skákali pod pódiom. Tento kúsok opakoval pravidelne. Bolo vidieť, že sa medzi ľuďmi cíti veľmi dobre.

Počas nasledujúcich niekoľkých skladieb sa stalo aj opačné garde, keď sa na pódium vydriapal jeden z fanúšikov a nemal problém si zaspievať spolu s Tomášom. Teda, presnejšie, iba zakričať. Ale aspoň sa to hodilo do skladby.

Podobne ako BR, aj Surgery nám ponúkli nejaké tie ochutnávky z nadchádzajúceho albumu, ktorý, ako dúfajú, by mal vyjsť niekedy budúci rok. Vrátili sme sa však aj do starých grindových časov do roku 2011 so skladbou Brutality. Z ostatných vecí odzneli napríklad River In Silence, Clinic Death, Mental Demise či Absorbing Roots ( ktorá je podľa Tomáša hymnou kapely).

Surgery boli poriadna mlátička a rozpútali malé peklo, ktoré však nabralo na rozmeroch s príchodom Catastrofy. S nimi sme sa vrátili späť do thrashových vôd a textovo k rodnej slovenčine.

Divočina sa opäť o niečo vystupňovala. A dobrá zábava gradovala aj s vtipnými, ale zato poriadne trefnými textami s hlbokými myšlienkami od chlapcov spod pieskového kopca (tým sa myslí Sandberg v Devínskej Novej Vsi). Srandu s piesňami striedali zábavné Borisove slovné prešmyčky a vtípky (,,Keby niekoho bolela hlava, môže oblízať Janovu ibalginovú gitaru. Má to taký istý účinok.“ – Borisova poznámka ku Hrajrukovej ružovej gitare).

Catastrofy tiež nesklamali a ponúkli nám aj klasiku, no i novinky. A tak nechýbali pecky ako Bastardi spoločnosti, Posledný na zemi, Jebem vaše idoly či Ančine cecky. Prišli však aj Zbojníci apokalypsy a s nimi aj Krik a beznádej. K tomu nám títo zbojníci ešte ukázali, že Taký je život. Práve táto skladba bola ochutnávkou z nadchádzajúceho albumu, ktorý bude dostupný v decembri.

Thrashoví zbojníci jednoducho nezostali nič dlžní svojej povesti a urobili šou s veľkým Š. Set ukončili skladbou Na detskej oslave, počas ktorej Boris skočil medzi ľudí.

Na záver večera sme sa opäť ponorili do tvrdších vôd s čerešničkou na torte, ktorou boli domáci Circular Saw. Práve oni stáli za touto akciou, ktorej sa konalo už niekoľko ročníkov, ale kvôli korone dva vynechali. No aj ich na chvíľku ,,lízli“ zvukové problémy, keď basgitaristovi zabudli zapnúť mikrofón. Musím priznať, že tentokrát na mňa urobili oveľa lepší dojem ako naposledy. Je vidieť u nich progres a výrazné zlepšenie. Bolo to veľmi príjemné ukončenie výbornej akcie.

Podobne ako predtým Boris, aj Lukáš medzi skladbami pálil na nás nejaké tie vtípky: ,,Oslavujete Halloween alebo dušičky? Na internete som videl taký obrázok, že keď oslavujem Halloween, tak či som babke zapálil sviečku. Tak som jej jednu išiel zapáliť a zobral som jej aj taký malý veniec, že spomíname a kukala na mňa jak na ko*ota. Tak som odtiaľ išiel hladný ako v 43-tom v Rusku.“

Od tejto kapelky odzneli skladby Circular Saw, Živá légia smrti, Vanitas (venovaná basgitaristovi Erikovi, ktorý v ten večer odohral svoj posledný koncert), Posledný z nás (venovaná gitaristom spevákovi ako vďaka za organizáciu celej akcie). Lukáš si za tento skvelý večer naozaj zaslúžil všetky poďakovania, ktoré v sobotu dostal.

Žánrový mix z viacerých kútov Slovenska na jednom mieste. Päť výborných kapiel, skvelá hudba, parádna atmosféra. Bol to taký ten typ malej akcie v priateľskej atmosfére metalovej rodiny, kde sa snáď každý s každým poznal, ale s veľkým srdcom a poriadnym humbukom.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←