Punkáči chcú spoločne darovať 100 litrov krvi

Zdieľať

Počas koronakrízy vznikol v dôsledku boja proti šíreniu vírusu akútny nedostatok krvi v transfúznych staniciach. Preto je po uvoľnení opatrení namieste upriamiť pozornosť na návrat nemocníc do bežnej prevádzky, vrátane možnosti darovania krvi.

Organizátorský tím stojaci za festivalom Punkáči deťom by chcel upozorniť na význam bezodkladného darovania krvi. Prišli preto s mobilizačnou akciou Punková kvapka krvi, ktorej cieľom je vyzvať fanúšikov a priaznivcov festivalu navštíviť niektoré z miest Národnej transfúznej služby SR a darovať krv. Cieľom iniciatívy je darovať 100 litrov krvi do symbolického dátumu 14. júna, kedy si pripomíname Deň darcov krvi.

Akcia má celoštátny charakter, a tak darcovia môžu navštíviť ľubovoľnú transfúznu stanicu.

Pokyny sú jednoduché: Stačí sa dopredu telefonicky objednať a po vyplnení krátkeho dotazníku vám bude pridelený termín. Pred samotným darovaním nezabudnite uviesť, že ide o dar v rámci iniciatívy Punková kvapka krvi. A hlavne zbytočne neváhajte, akcia je termínovo ohraničená od 1. do 14. júna.

Organizátori veria, že princípy solidarity a vzájomnej pomoci, ktoré sú typické pre festivalovú komunitu, sa premietnu i do záujmu zúčastniť sa tejto prospešnej iniciatívy. 100 litrov krvi vychádza na cca 200-250 darcov.

Iniciátori výzvy tiež zvažujú, že po naplnení cieľa usporiadajú hudobné podujatie na oslavu úspešnej akcie, na ktorú budú pozvaní nielen darcovia, ale i širšia verejnosť.

Andrej Siget, zakladateľ festivalu Punkáči deťom, vyzýva potenciálnych darcov neodkladať tento šľachetný čin na neskôr: „Ak ste boli zvyknutí pred koronou darovať krv, urobte tak čo najskôr. Ak ste “sviatočný” darca alebo prvodarca, platí to isté. Nikdy totiž neviete, či niekomu nezachránite život už na druhý deň. Verím, že naša početná komunita prejaví záujem a daruje i viac než cieľových 100 litrov krvi. Ide o čin, na ktorý sa môže podujať takmer každý.“

Odberné miesta krvi Národnej transfúznej služby SR nájdete na www.ntssr.sk.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←