Prispeli kapely na Aeon Odyssey rovnakým dielom? (recenzia)

Zdieľať

Slovenské vydavateľstvo Hexencave Productions vypustilo 10. marca 2021 pod svojou hlavičkou prvú vinylovú verziu splitu Aeon Odyssey. Ten pôvodne vyšiel v digitálnej a CD verzii v roku 2013. Pri príležitosti tohtoročného vydania krásneho modrého vinylu sme sa rozhodli pripomenúť vám spoločný počin interpretov AEON WINDS a MIDNIGHT ODYSSEY recenziou.

Kapely sa bratsky podelili a na album prispeli každá štyrmi skladbami. Ako prvé si môžete vychutnať tie z pera austrálskeho umelca, ktorý si hovorí Dis Pater. Jeho jednočlenný projekt Midnight Odyssey si možno pamätáte aj zo splitu Ardorem (2020), kde okrem neho a Aeon Winds prispel svojou trochou aj Igric.

Ani na Aeon Odyssey nezaprel Dis Pater svoj osobitý štýl a split otvoril spektakulárnym dvanásťminútovým opusom The Tempest Entranced. Celou jeho dĺžkou vás sprevádzajú príjemne sa rozlievajúce zvuky a energické prepracované bicie. Sem-tam spoza poriadne nahallovaného spevu vylezú flauty či konkrétnejší melodický vokál. A napriek tomu, že sa celá skladba nesie v jednom duchu, celých dvanásť minút sa počúva veľmi jednoducho a ani trochu nenudí.

Názov druhej piesne je Vecnost (Eternum). Poslucháčovi ihneď udrie do uší ponurejšia atmosféra a napätá harmónia. Na celkovej temnote skladbe ešte pridáva spev, ktorý má spolu s textom vo svojej réžii Svarthen z Aeon Winds.

Posledné dve piesne sú coververziami. Jednou z nich je Your Silent Face od britskej synthpopovej kapely New Order. Do tejto skladby zapadli Dis Paterove rozlievajúce sa zvuky, ako keby tam vždy mali byť. Pridajte vydarené vokály a dostanete neuveriteľný výsledok. Originál je len jeden, ale táto verzia ma očarila ešte o čosi viac. Ďalším coverom je And To The Darkness He Went, čo je vlastne verzia piesne Za tmou sa poberal od Aeon Winds. V tomto prípade som až taký nadšený nebol, pretože mi tak trochu chýbala konkrétnosť originálnej nahrávky. V každom prípade je však obdivuhodné, ako v oboch skladbách zreteľne počuť podpis Midnight Odyssey.

Ďalšie štyri skladby patria Aeon Winds. A karta sa obrátila. Táto slovenská formácia do svojho kabáta šikovne prezliekla skladbu Journey Across The Stars od Midnight Odyssey. Vložila do nej slušnú dávku surovosti a ich verzia ma celkom upútala. Ako druhý cover si zvolili White Wedding od Billyho Idola. Tu ma už tak úplne nepresvedčili. Black metal a punk si tu ruky nepodali a keby som nevidel názov, tak asi danú skladbu ani nespoznám a celý čas ju počúvam ako ich autorský kúsok. Či je to dobre alebo zle vlastne ani sám neviem posúdiť.

Aeon Winds ale na split prispeli aj svojimi dvoma autorskými piesňami. Autumnal Sun je poriadnou dávkou surového atmosférického black metalu, akú vie ponúknuť len táto kapela. Tajomné pomalé časti striedajú naliehavé dravé pasáže. Temný výsledok je radosťou každého fanúšika žánru. Of Shadows And The Blind sa nesie v podstatne miernejšom tempe než jej predchodkyňa. Je tu plno chorálových vokálov a harmonických pasáží, no i tak sa na mnohých miestach neúprosne tlačí na povrch napätá temná atmosféra tejto formácii vlastná.

Každá z kapiel prispela na Aeon Odyssey rovnakým dielom. Každý interpret predstavil dve veľmi vydarené autorské skladby. Znejú presne tak, ako verný fanúšik týchto kapiel očakáva a v ničom nesklamali. S druhou polovicou splitu je to trochu náročnejšie. Veľmi sa mi páči nápad kapiel vymeniť si po jednej skladbe a pretvoriť ju po svojom. Oceňujem aj nápad urobiť coververziu skladby, ktorú obaja interpreti vzali ďaleko spoza hraníc svojho žánru. Pitvať tieto piesne do hĺbky sa ale asi veľmi neoplatí a porovnávať ich s originálom by mohlo viesť k dlhým a bezcieľnym diskusiám.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←