Ponorte sa do života speváka, ktorý písal metalové dejiny

Zdieľať

Aj keď je pražské nakladateľstvo MetalGate známe tým, že sa venuje skôr knihám zameraným na tvrdšie metalové subžánre, tentoraz sa pustilo do skutočnej klasiky. Publikácia s názvom Ronnie James Dio: Životopis heavymetalové ikony práve vstupuje na česko-slovenský trh. Pripravte sa na strhujúcu životnú cestu člověka, ktorý písal hudobné dejiny s kapelami ako RAINBOW, BLACK SABBATH či DIO.

Autorom neoficiálnej biografie je americký spisovateľ James Curl, ktorý má na konte okrem iných aj knihu o kapele Dokken. Život legendárneho speváka mapoval celých šesť mesiacov: „Po Ronnieho odchode som niekoľko rokov čakal, kým o ňom niekto napíše knihu. Občas som na internete čítal zvesti o chystanej biografii, ale nič sa nikde neobjavilo. A keďže som už predtým napísal dve biografie o niekdajších šampiónoch ťažkej váhy, tak ma nakoniec čakanie omrzelo a povedal som si: Do čerta s tým, urobím to sám. A tak začala moja rock n’ rollová cesta.“

V origináli kniha vyšla pred troma rokmi, pričom sa dostala aj do rúk prekladateľa Aleša Ondráčka, ktorý usúdil, že by bolo fajn, keby sa sprístupnila aj českým fanúšikom. Oproti pôvodnej verzii má publikácia odlišnú sadzbu, ktorá je dielom Tomáša F. Hanzla, a tiež obálku, o ktorú sa postaral Ondřej Šmejkal. Okrem samotnej biografie kniha obsahuje aj podrobnú diskografiu a množstvo fotiek.

Predslov napísal basgitarista Jeff Pilson, ktorý s Diom natočil niekoľko albumov. Známy je ale aj z formácií ako Dokken a Foreigner.

Ronnie James Dio zomrel v roku 2010. Bez pochýb sa dá o ňom hovoriť ako o jednom z popredných predstaviteľov hard rocku a heavy metalu. Do širšieho povedomia sa začal zapisovať s kapelou Elf, avšak veľký tresk sa udial až vo chvíli, kedy si ho do svojho nového projektu prizval gitarista Ritchie Blackmore z Deep Purple. Zrodili sa Rainbow, s ktorými Dio natočil tri strhujúce dosky. Následne nastúpil do Black Sabbath. Tam sa uviedol nesmrteľným monumentom Heaven & Hell. Nasledoval nemenej vydarený album Mob Rules, po ktorom už prišiel čas na budovanie vlastnej značky. A štart to bol ostrý, pretože debut Holy Diver dodnes patrí k ďalším neotrasiteľným klasikám. A aj keď jeho kariéra občas zakolísala, pre fanúšikov zostáva skutočnou ikonou, ktorá nestráca na obľube. A to právom.

Ronnie James Dio: Životopis heavymetalové ikony vychádza formou paperbacku. Objednať si ju môžete už dnes.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←