NOT PROMISING CASE: Chceli sme uzatvoriť dekádu

Zdieľať

Dolnokubínska kapela NOT PROMISING CASE nie je úplným nováčikom, a predsa svoj debut vydala až tento rok vo februári. Po desiatich rokoch vybrala šesticu skladieb a vydala ju na EP Klamem. To potom prestavila v slovenských mestách na turné. Prečo fanúšikovia čakali na ich nosič desať rokov? Prečo naň nakoniec vybrali len šesť skladieb? To nám vysvetlili bubeník Vašo a klávesák Schnaps.

Pred pár dňami ste ukončili turné s kapelou Knightmare. Dopadlo podľa vašich očakávaní?

Schnaps: V niektorých mestách dokonca nad naše očakávania. Bolo to naše úplne prvé turné a určite sme do toho nešli s veľkými očami. Mnohé mestá nás ale ozaj príjemne prekvapili, či už to bolo účasťou, reakciami na našu hudbu, alebo záujmom o merchandise. Veľmi si to vážime a ešte raz touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

Súčasťou turné bol aj krst nového EP Klamem. S kým a s čím ste krstili?

Vašo: Krstný otec bol František Štamberský, bývalý bubeník skupín Metrum a MakarČudra, a krstilo sa domácou slivovicou 520.
Schnaps: Ferko v súčasnosti býva neďaleko Dolného Kubína a tejto úlohy sa zhostil s veľkým entuziazmom. Sme radi, že bol ochotný byť súčasťou tejto pre nás veľkej udalosti. A na svoje si prišli aj šikovní fanúšikovia. Prví piati, ktorí si kúpili naše CD, k nemu totiž dostali aj fľaštičku s naším logom, dátumom krstu a spomínanou slivovicou.

EP Klamem vlastne mapuje desať rokov fungovania kapely. No má len 6 skladieb. Prečo ste sa rozhodli vydať EP a nie dlhohrajúci album?

Schnaps: Vybrali sme skladby, ktoré sa v kapele najviac uchytili a najviac ju zvukovo a žánrovo vystihujú. Vyšlo nám to na šesť kusov. Nechceli sme to siliť a ani nechať v štúdiu veľký majetok. Predsa len sme nevedeli, aké budú reakcie poslucháčov a či bude o našu hudbu záujem. Ešte by som možno dodal, že Nosferatu je úplne prvá vlastná skladba kapely, ktorá má už takmer desať rokov a pieseň Klamem zas naznačuje, akým smerom sa budeme uberať v budúcnosti.

Je to prvá nahrávka kapely. Prečo trvalo tak dlho, kým sa Not Promising Case dočkalo debutového nosiča?

Vašo: Presne tak, prvá a dúfajme, že nie posledná. Za to desaťročie sa kapela vyvíjala. Rôzne personálne zmeny to neumožňovali.Vlastné pesničky sa hrali skôr popri preberákoch. A v kapele chýbal hnací motor, ktorý sa objavil až v osobe Michala Schnapsa Šnapka a svojím spôsobom nás k tomu donútil, za čo sme mu veľmi vďační.

Ako ste vyberali skladby na nahrávanie? Čím je táto šestica výnimočnejšia ako ostatné?

Schnaps: Týchto šesť asi najväčšmi vystihuje kapelu po všetkých stránkach. Keď som prišiel do kapely, chalani dokončovali skladbu Klamem. Hneď sa mi veľmi zapáčila a aj zvyšok kapely do nej vkladal veľkú dôveru. Preto sme sa rozhodli, že to bude prvá pieseň, ktorú nahráme. A keď už bola najnovšia tam, vybrali sme ďalšie štyri staršie, ktoré kapela stále naživo hrávala. No a na poslednú chvíľu sme sa ešte rozhodli pridať baladu Život. A z doterajších reakcií kritikov usudzujem, že sme asi urobili dobre.

Najviac sa mi páčila pieseň Podvod. Viete mi o nej povedať niečo, čo možno fanúšikovia netušia?

Vašo: Túto skladbu vytvorili bývalá speváčka Zuzka Palugová spolu so súčasným spevákom a gitaristom Mišom Pilkom.
Schnaps: A ja dodám ešte jednu malú zaujímavosť. Túto skladbu sme hrávali stále tak, ako ju spomínaná dvojica napísala. Až tesne pred nahrávaním Michal pretextoval refrén, pretože slová boli písané pre speváčku – ženu a bolo to počuť.

Dá sa toto EP chápať ako uzatvorenie dekády, respektíve jednej kapitoly? Kapela získala v posledných mesiacoch nový dych. Budete len zdokonaľovať to, čo už máte, alebo sa vyberiete aj nejakým novým smerom?

Schnaps: Určite sme to takto nejako mysleli. Na jednej strane sme chceli uzatvoriť dekádu a dať na jedno médium to najlepšie z nej. Na druhej strane budeme tieto skladby určite naďalej hrávať naživo. Na mnohé z nich sú dobré ohlasy a to nás veľmi teší. V súčasnosti už máme hotových pár nových skladieb a na ďalších pracujeme. Akým smerom to ale napokon vypáli, to ešte nevieme ani my sami.

Aké má kapela plány do bližšej aj vzdialenejšej budúcnosti?

Schnaps: V blízkej budúcnosti, teda v najbližších mesiacoch, chceme pracovať na novom materiáli. V trochu vzdialenejšej by sme radi odohrali pár letných koncertov. A v tej vzdialenej určite opäť navštíviť štúdio a nazrieť s našou muzikou do zahraničia.

Ešte jedno ohliadnutie za uplynulou dekádou… Viem, že ty, Schnaps, v zostave nie si od jej začiatku, ale vedel by si zhodnotiť, čo za tých 10 rokov urobila kapela dobre a čomu, naopak, sa mohla nejako vyvarovať?

Schnaps: Určite je dobre, že napriek pomerne častým personálnym zmenám tvorili svoje skladby. Nestali sa ďalším z mnohých coverbandov bez perspektívy. V skladbách je počuť skladateľskú diverzitu, ale myslím si, že kapela pekne vyfiltrovala tie, ktoré jej najviac sedia, zdokonalila ich a ponechala vo svojom repertoári. Myslím si však, že s daným materiálom už dávno mohli mať nahrávku a odohrať viac koncertov, čím by sa dostali do väčšieho povedomia minimálne v rámci domácej scény.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←