Nergal opäť bojuje so štátom a cirkvou pre obvinenia z rúhačstva

Zdieľať

Adam Nergal Darski, líder poľských BEHEMOTH, zase raz musí svoje názory obhajovať pred súdom. Respektíve, už má plné zuby toho, čo sa deje v jeho domovskom štáte a rozhodol sa zakročiť.

Od roku 2019 sa s Nergalom tiahne kauza pošliapania obrazu Panny Márie. Pre silno veriacich je tento spevák jednoznačne osinou v zadku a tento akt bol opäť vyhodnotený ako prehnaný, čoho dôkazom je aj fakt, že opäť skončil pred súdom za rúhanie sa. Celá vec nabrala ešte vyššie obrátky v momente, kedy mali byť veci ukončené tým, že Nergalovi vyrúbili pokutu spolu s náhradami trov konania vo výške 15 000 a 3500 zlotych, čo je v prepočte dokopy suma okolo 5000 eur.

Pokiaľ by prijal takýto trest, zároveň by to znamenalo záznam v jeho trestnom registri a automaticky aj znemožnenie chodenia celosvetovo po turné s Behemoth, keďže by sa nedostal do niektorých štátov, ako sú USA či Austrália.

Nergal sa voči výsledku procesu odvolal, preto ho bude čakať ďalší súd, v ktorom však pôjde ešte o viac. Pokiaľ by prehral, hrozia mu za jeho čin až dva roky väzenia. Aby toho nebolo málo, toto všetko rozpútalo veľkú mediálnu búrku – o Nergalovi píšu médiá v rôznych krajinách a viacerí ho zatracujú za jeho činy a názory.

Nergal obvineniam z rúhačstva nečelí prvýkrát. Podobný prípad riešil už v roku 2013, kedy vyhral. Nie je však jediný z Poľska, kto v priebehu rokov riešil takéto problémy či už za akty rebélie voči dianiu v štáte, alebo šikany za tvorbu umenia svojím vlastným spôsobom. To ho inšpirovalo k založeniu kampane The Ordo Blasfemia. Tam môžu finančne prispievať fanúšikovia nie na boj iba pre neho, ale aj pre ostatných umelcov, ktorí sú v Poľsku nútení bojovať za svoje názory alebo prejavy umenia, ktoré nie sú v súlade s predstavami poľskej cirkvi a štátu.

V rozhovore pre The Irish Times Nergal v podstate ešte lepšie vysvetlil svoj dôvod, prečo sa búri a čo sa mu nepáči na fungovaní v Poľsku, čoho dopad pociťuje aj na vlastnej koži: ,,Nemyslím si, že verejnosť vie detaily o úrovni harašmentu, ktorým si prechádzam. Má enormné rozmery a je rastúcou vlnou cenzúry a harašmentu. Každých pár týždňov sa musím hlásiť na polícii a podstupovať rôzne výsluchy a míňať hromady peňazí na právnikov a všetky poplatky spojené so súdmi. Som dokonalý cieľ. Poľské autority sa na mňa zamerali. Nie je tajomstvom, že som prokurátorovým obľúbeným obetným baránkom. Sleduje ma na Instagrame. Veríte tomu? Je to šialené a totálne neslýchané. Robia zo mňa kriminálnika za zverejnenie sku**enej fotky na Instagrame. V Írsku ste si týmto prešli tiež, ale teraz ste už svetským štátom. Teraz dávam Írsko ako príklad toho, čím by sa malo Poľsko inšpirovať pri rozvoji. Cúvame v čase, rozmýšľa sa tu zastaralo. Je to porušovanie väčšiny základných ľudských práva. Netýka sa to len mňa. Mnoho umelcov je trýznených políciou a samozvaných cenzorov. Zabúdajú, že Poľsko je pluralistický štát. Nie je to katolícky alebo totalitný štát. Sme demokratickí a pluralisticko-demokratickí, čo znamená, že si môžeme hovoriť čo chceme o ostatných náboženstvách. Autority sa nás snažia zakazovať a umlčať. Nemôžeme byť súčasťou Európskej únie, pokiaľ sa držíme iných štandardov. Máme zákon o rúhačstve a sme jediný štát v Európe, ktorý ho ešte dodržiava a to je šialené. To je výhovorka pre všetkých tých ľudí, všetkých oportunistov. Musím vyhrať, lebo môj prípad nemôže byť precedensom. Ľudia ako ja musia byť chránení, aby slobodne mohli vyjadrovať svoje názory.“

A aký je jeho názor na to, že svojím počínaním urazil veriacich? ,,Nechápem, ako to môže ľudí urážať. Ak ste veriaci a urazíte sa, potom možno nie ste dostatočne veriaci. Možno je etika vašej viery príliš jemná a vaša etická chrbtica je príliš jemná. Možno by ste mali posilniť vašu vieru, pokiaľ vás uráža to, čo pridávam na Instagram. Ak je vaša viera slabá, možno by ste sa jej mali vzdať. Dajte umelcom pokoj.“

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←