Našli Mean Messiah vzorec na tvorbu kvalitnej muziky? (recenzia)

Zdieľať

Industriálno-thrashmetalové trio MEAN MESSIAH z českých Litoměříc vydáva 5. mája 2020 pod štítkom Slovak Metal Army svoju druhú dlhohrajúcu dosku Divine Technology. Od debutu Hell (2013) si na ňu fanúšikovia museli počkať, odhliadnuc od chuťovky v podobe EP Let Us Pray (2016), sedem rokov. A za každý rok čakania im kapela na svojej novinke venuje jednu skladbu.

Industriálne prvky počuť už v intre úvodnej skladby Interment Of Ashes – Hello Again! Množstvo zvukov zlúčených do pozoruhodnej spleti tvorí napätú, ba až znepokojivú, miestami strašidelnú atmosféru. Gitarový riff sa objaví až v druhej minúte tejto piesne, ale napätie v nej ostáva zachované aj potom. Uvoľnenie príde až v akustickom závere.

Poviete si, že prežiť s kapelou takúto epickú jazdu je vždy úžasný zážitok. A v tom vám surový nástup titulnej Divine Technology pripomenie, že ste si vypočuli ešte len prvú skladbu. Podobne ako v prvej skladbe aj tu vás čakajú tvrdé slohy so silnými gitarovými riffmi a melodické refrény, v ktorých akoby sa roztrhla zamračená obloha. V hudbe Mean Messiah sa zrazu nečakane harmonicky a farebne vyjasní. A to ako inštrumentálne, tak i čistým viachlasným spevom. Všimnete si to dozaista aj v piesni Thorn.

Kapela odrovná poslucháča množstvom samplov, ktoré sú na albume použité. Najviac si ich užijete pravdepodobne v The Beast. V tejto skladbe opäť panuje jasná harmónia. A podobne aj v čisto inštrumentálnej druhej polovici Blood Of Sirens – The Call, kde vás opantajú čisté zvuky a vydarené sólo vskutku talentovaného gitaristu a speváka Daniho Frimla. Prvá polovica je ale o čomsi úplne inom. Dokonalý kontrast. Mierny industriálny úvod s priamočiarym rytmom strieda náhly zvrat a bubeník Jiří Willander s basgitaristom Davidom Gabrielom sa vydajú na spanilú thrashovú jazdu dochutenú častými rytmickými zmenami.

Mean Messiah sa rozhodli na svoju albumovú novinku zaradiť aj jednu pieseň v materinčine. Disharmonický úvod a ponuré slohy v Za světlem tiež strieda melodický refrén, no v tomto prípade ostáva celá skladba harmonicky zastretá a temná. Trochu hudobným materiálom evokuje symfonický black metal. Predovšetkým posledná tretina skladby, ktorá je opäť čisto inštrumentálna.

U kapely Mean Messiah ma upútala predovšetkým jedna skutočnosť. Napriek tomu, že páni použili na Divine Technology v podstate vo všetkých skladbách podobný vzorec, nenudia poslucháča ani na jediný okamih. Dravosť a napätie slôh si pravidelne podávajú ruky s melodikou a harmonickosťou refrénov. Ale každá skladba je aj tak iná a nezlieva sa s ďalšou. A dokopy tvoria viac než vydarené ucelené dielo.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←