MORHÖRR: Ani do budúcna o inšpiráciu nebude núdza

Zdieľať

Po siedmich rokoch fungovania kapely, množstve zmien v zostave a vydanom EP Pach krvi sa bratislavská kapela MORHÖRR od apríla teší zo svojho debutového dlhohrajúceho albumu. Svoju kombináciu thrash a death metalu zhmotnili do ôsmich skladieb a nielen o nich nám čo-to prezradili.

Gratulujem k debutovému albumu Danse Macabre. Ako dlho ste na ňom pracovali?

Ďakujeme za gratuláciu a zároveň pozdravujeme celú redakciu PROROCKERU a rovnako aj čitateľov a fanúšikov. Na albume Danse Macabre sme s malými prestávkami pracovali skoro 2 roky. Po vydaní singla Úchyl song v roku 2021 sme sa hneď vrhli na nahrávanie albumu. 

Najskôr ste nahrávali EP, ktoré vyšlo v roku 2020. Ako ste zúžitkovali skúsenosti z tohto nahrávania pri prácach na dlhohrajúcom albume?

Vzhľadom na to, že všetky naše nahrávky realizujeme svojpomocne v „home“ štúdiu nášho gitaristu Štefana „Pištu” Polláka, je pre nás každá takáto skúsenosť obrovskou lekciou. Pri nahrávaní albumu sme sa snažili vyvarovať chýb, ktoré nastali práve pri realizácii EP. Pre niektorých členov bolo práve nahrávanie EP prvá skúsenosť so štúdiovou prácou, takže nadobudnuté skúsenosti sa pri nahrávaní albumu len zúročili. Rovnako sme sa snažili vylepšiť aj zvukovú stránku nahrávky, no nakoľko sa nám to podarilo asi posúdi čas a fanúšikovia.

Čím ste sa inšpirovali pri výbere jeho názvu? Viacero interpretov má skladby s názvom Danse (alebo Dance) Macabre. Má ísť aj o odkaz na jesenné akciu, ktorú zvyknete organizovať?

Album sme nazvali podľa rovnomennej skladby. Inšpiráciou k skladbe boli práve historické udalosti z polovice 14. storočia, kedy sa európskym kontinentom prehnala morová epidémia. Skladba vznikla už v začiatkoch pôsobenia kapely a rovnako dala názov aj akcii, ktorú zvykneme organizovať.

A prečo nie je názov albumu po slovensky, keď všetky skladby máte v slovenčine?

Pokiaľ sa nemýlim, výraz „Danse Macabre” pochádza pôvodne z Francúzska. Aj keď je pravda, že všetky texty máme v slovenčine, no prišlo nám, že práve toto slovné spojenie najlepšie vystihuje obsahovú stránku albumu.  

Texty piesní rozprávajú o spoločenských a historických témach. Chceli ste nimi vyjadriť svoj postoj alebo skôr len reflektovať, čo sa v spoločnosti deje?

V našich textoch sa snažíme vyjadriť hlavne náš postoj a názor na rôzne témy rezonujúce v spoločnosti. Napríklad už spomínaná skladba Danse Macabre, v ktorej sa zaoberáme historickou témou nákazy a jej dopadu na vtedajšiu spoločnosť, sa ukázala v nedávnej dobe ako pomerne aktuálna, no pritom skladba samotná vznikla dávno pred príchodom covidu. Preto je, podľa nášho názoru, potrebné na dané témy upozorňovať a zaoberať sa nimi. Veľa súčasných tém si určite nájde paralelu aj v histórii, z ktorej je dobré a nutné sa poučiť. Samozrejme, nie všetky naše texty sú inšpirované históriou, väčšina rozoberá hlavne súčasné pomery a problémy. 

Ktorú z týchto tém, ktoré máte na albume, považujete aktuálne za najdôležitejšiu?

Úprimne, je ťažké vybrať jednu najdôležitejšiu tému. Myslíme si, že je nutné poukazovať na všetky z nich. V nás ale v poslednej dobe asi najviac rezonuje hlavne celková spoločenská nálada, ktorá nie je určite najzdravšia. Myslíme si, že ani do budúcna o inšpiráciu nebude núdza.  

Album je dostupný zatiaľ len digitálne. Kedy vyjde aj vo fyzickej podobe a na akých nosičoch? Vydáte si ho sami alebo vás ulovilo nejaké vydavateľstvo?

Momentálne sme v jednaní s vydavateľom, ktorý nám pomohol s vydaním nášho EP Pach Krvi. Ak sa všetko podarí, tak by sme mohli už onedlho v rukách držať aj fyzickú podobu albumu. Album plánujeme vydať vo forme CD nosičov. Dovtedy si ho fanúšikovia môžu užívať len v digitálnej podobe.

EP ste vydali počas pandémie, a tak ste ho nemohli poriadne odprezentovať na pódiu. Čo chystáte pre album Danse Macabre? Kde všade bude znieť?

Momentálne máme potvrdenú len nami organizovanú akciu Danse Macabre vol. 4 koncom tohto kalendárneho roka. Ale určite sa nebránime ponukám a radi by sme náš počin predstavili čo najširšiemu publiku aj naživo. Preto, ak nás chcete vidieť aj u vás, píšte, volajte, radi prídeme.

Za 7 rokov svojho pôsobenia ste prešli viacerými personálnymi zmenami. Ako to ovplyvnilo fungovanie kapely?

To je pravda, tých personálnych zmien bolo pomerne dosť, no myslíme, že každý z nich nejakým spôsobom ovplyvnil kapelu a jej smerovanie. Bez nich by dnes Morhörr nebol tým, čím je, a preto sme každému z nich vďační. Veríme, že súčasná zostava sa zastabilizuje a už teraz môžem prezradiť, že pracujeme na nových skladbách, takže máte sa na čo tešiť. 

Nakoniec by sme sa chceli ešte raz poďakovať redakcii za možnosť bližšie predstaviť album širšiemu publiku. V neposlednom rade veľká vďaka patrí fanúšikom a ľuďom podporujúcich našu UG scénu. Nesmierne si vašu podporu a pomoc vážime. 

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←