Kurt Cobain zomrel pred 30 rokmi. Čo ste o ňom (ne)vedeli?

Zdieľať

8. apríla 1994 našli v dome v Seattli speváka Kurta Cobaina, frontmana grungeovej Nirvany, bez známok života, brokovnicu a list na rozlúčku neďaleko neho. Vyšetrovanie zistilo, že Cobain sa rozhodol dobrovoľne ukončiť svoj život o pár dní skôr – 5. apríla 1994. Kurt je doteraz jednou z najznámejších a najvýraznejších osobností rockovej scény a so svojou kapelou formoval samostatný žáner hudby.

Kde žil, ako, s kým, aký bol spevák, gitarista, aký mali s kapelou úspech a ako zomrel, o tom sa hovorí a píše často. A tak vám prinášame niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o lídrovi Nirvany možno nevedeli.

Ako malý mal imaginárneho priateľa, ktorého volal Boddah.

Ako 7-ročný bral liek Ritalin na obmedzenie prejavov poruchy pozornosti. Podľa manželky Courtney Love to viedlo k tomu, že ako dospelý začal brať tvrdé drogy: „Keď si dieťa a dostaneš túto drogu, ktorá ti spôsobí ten (euforický) pocit, kam inam sa chceš obrátiť, keď budeš dospelý?“

Svoju prvú nahrávku urobil u svojej tety doma v decembri 1982, keď mal 15 rokov. Dostala názov Organized Confusion (Organizovaný zmätok) a počuť na nej gitaru, basu a lyžice udierajúce na kufor.

Pred Nirvanou nejaký čas pracoval ako inštruktor plávania pre deti.

Kurt napísal všetky texty skladieb Nirvany a zložil takmer všetku hudbu.

Rád kreslil a je autorom aj obalu ich kompilačného albumu Incesticide z roku 1992. Získal tiež štipendium na umeleckej škole, to však odmietol, pretože ho viac zaujímala hudba.

Spísal zoznam svojich 50 najobľúbenejších albumov – na prvom mieste mal album Raw Power Iggyho Popa & The Stooges.

Najúspešnejší album Nirvany Nevermind chcel najskôr pomenovať Sheep (ovca).

Po odohratí Territorial Pissing na Saturdey Night Live sa s basgitaristom Kristom Novoselicom začali bozkávať.

Obhajoval práva homosexuálov, LGBTI+ a bol proti homofóbii, sexizmu aj rasizmu.

Courtney tvrdí, že režisér Quentin Tarantino osobne Kurta požiadal, aby vo filme Pulp Fiction zahral úlohu drogového dílera Lancea.

Kurt je uvedený ako koproducent albumu Houdini kapely Melvins, aj keď ho podľa slov Buzza Osbornea museli počas prác na albume vyhodiť, pretože bol príliš na dne, aby ho dokončil.

Heroín začal pravidelne užívať, aby sa zmiernili jeho chronické bolesti žalúdka, na ktoré už bral lekárom predpísané opiáty. Do denníka si napísal: „Rozhodol som sa, že keď sa cítim ako feťák, môžem ním aj byť.“

Posledný koncert odohral 1. marca 1994 v nemeckom Mníchove.

Ešte 30. marca 1994 po dohováraní manželky a priateľov nastúpil na odvykačku v Los Angeles, ale hneď ďalšiu noc preliezol 6-metrový plot a zo zariadenia ušiel.

Vzniklo o ňom množstvo dokumentov, najväčší rozruch vyvolal asi Montage Of Heck z roku 2015. Je to zároveň prvý autorizovaný dokument, v ktorom archívne zábery a rozhovory dopĺňajú animácie.

Foto: Seattle PD

Fotografia zbrane, ktorou Kurt ukončil svoj život, bola zverejnená seattleskou políciou až v roku 2016.

Zdroj: Loudwire, Telegraph, Aktuality

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←