Karanténne albumy – presunuté, naplánované aj pripravované

Zdieľať

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Všetci sme vďaka karanténe utrpeli tým, že sme prišli na istú dobu o koncerty. Ale kapely nezaháľali a neprestávali pracovať ani počas týchto ťažkých dní. To, čo sa pre nás zdalo trestom, sa nakoniec pre viacerých z nich ukázalo byť čiastočnou výhodou, lebo mohli zapracovať na nových materiáloch a pripraviť si ďalšie albumy.

Niektorí okrem samotného nahrávania rovno nejaké tie nahrávky aj vydávali, ale aj v tomto smere sa hudobný priemysel kvôli Covidu-19 spomalil. Preto si spomeňme aj také albumy, ktoré už boli hotové a ich publikovanie pozastavil, resp. presunul vírus.

Pokiaľ vás teda zaujíma, kto si vypĺňal čas tvorbou novej hudby a kto musel meniť plány vo vydávaní, určite neprestávajte čítať.

Atheist
Skupina známa hlavne začiatkom 90. rokov tým, že vytvorili fúziu jazzu s black metalom o sebe už nedala znať od roku 2010. Teraz sa však začína hovoriť o tom, ako pracujú na novom albume. Zatiaľ však nie sú známe žiadne ďalšie detaily.

At The Gates
Ešte v máji Adrian Erlandsson, gitarista tejto švédskej skupiny, ohlásil vo videu na facebookovej stránke kapely, že už majú osem demo nahrávok skladieb a ešte robia na viacerých ďalších. Zatiaľ však nie je známe ani len to, aké meno ponesie daný album či kedy by mohol vyjsť.

Black Label Society
Ešte v marci Zakk Wylde pre Billboard povedal pár slov, ktorými jasne vytýčil to, že by v dohľadnej dobe mohlo dôjsť k vydaniu nového albumu: ,,Asi niekedy v apríli začnem niečo písať a v priebehu mája a júna by sme mohli nahrať nový album. Ja nerobievam demá ani si neodkladám veci na neskôr a nikdy som to tak ani nerobil. Nie som ako Prince, ktorí stále niečo nahrával. Ja proste vymyslím riff alebo čokoľvek iné a poviem, či to hneď v ten deň nenahráme. Je to vždy taký začiatok nového obdobia. A vždy je to sranda.“ Viac detailov ale ešte k tomu nenájdete.

Blink-182
Na nové práce na albumoch veľakrát upozornili skupiny počas live streamov. Nebolo to inak ani v prípade týchto punkáčov. Ich basgitarista/vokalista Mark Hoppus mal na Twitch gamerský stream, v ktorom len tak mimochodom uviedol, že deň predtým nahrával a skupina už maká na nadchádzajúcej nahrávke. Ako pri viacerých zmienených prípadoch, ani pri Blink zatiaľ o novinke nenájdete žiadne bližšie detaily.

Bring Me The Horizon
BMTH sa stali jednou z tých skupín, ktorej karanténa urobila škrt cez rozpočet. Práve robili na novom albume, ale potom sa všetko začalo posúvať kvôli situácii s vírusom. Ešte v marci spevák Oliver Sykes o tom informoval na svojom Instagrame: ,,Robili sme na ôsmej nahrávke BMTH a, samozrejme, museli sme všetko nechať tak. Sme v izolácii a keďže nikomu nič nie je, tak plán je nasledovný. Jordan Fish (gitarista) a náš tvorca videí Brian Cox prídu do Sheffieldu (do Anglicka), aby boli v izolácii so mnou a v písaní budeme pokračovať doma. Dokonca aj nahráme nejaké tie pesničky. Máme všetko potrebné k tomu, aby sme mohli urobiť nový album.“

Corey Taylor
Napriek tomu, že má Corey dve kapely, kde môže naplno využiť svoj tvoriaci potenciál, aj tak je to málo a zostáva mu aj materiál, ktorý nedokáže zúžitkovať na žiadnom z týchto frontov. Pred časom, keď bol hosťom v podcaste We Are Here s Lzzy Hale z Halestorm, zmienil, ako by rád tieto veci stmelil do sólo albumu a vraj v aktuálnej situácii vidí skvelú príležitosť, aby to konečne urobil. Takže sa nechajme prekvapiť, či sa od neho niečoho dočkáme alebo nie.

Def Leppard
Aj táto kapela má niečo v zálohe. Veď už pred začatím celej tejto pandemickej šarády sa chystali zájsť do štúdia a zmastiť niečo dokopy. Ale to neznamená, že by ich karanténa a podobné veci zastavili pred prácou. Podľa ich gitaristu Viviana Campbella ich spevák Joe Elliot neustále píše nejaké pesničky a vlastne nielen on, ale každý jeden člen skupiny neprestáva robiť na nových veciach. To znamená, že aj tu by sme sa možno mohli niečoho dočkať.

Dirty Honey
Táto mladá kapela má zatiaľ na konte iba jedno, ale veľmi úspešné EP a stále sa čaká na ich debutový album, ktorý je v nedohľadne. Avšak počas týchto ťažkých časov vraj jednotliví členovia niečo riešili prostredníctvom videohovorov, takže…

Evanescence
V rádio relácii Loudwire Night speváčka tohto zoskupenia Amy Lee zmienila, že nahrávali hudbu, aj keď nemohli ísť do štúdia. Využívali na to zdieľanie zložiek i videohovory. Zatiaľ ešte album nevydávajú, stále na ňom pracujú, no Amy povedala aj to, že práce na ňom počas karantény boli pre ňu vodou v púšti, svetlom v temných časoch.

Exodus
Tieto legendy sa vyjadrili o prácach na nadchádzajúcom albume ešte v apríli, ale ako mnoho iných, i ich zbrzdila korona. Napriek tomu vraj neprestávajú vytvárať niečo nové, vylepšovať to a tak podobne. Nepochybne sa teda bude na čo tešiť.

Fates Warning
Niekde uprostred mája oznámili práce na albume aj Fates Warning. Ich spevák Ray Adler potvrdil jeho zafinišovanie vokálových línií statusom, v ktorom sa vyjadril, že skupina dala vokálne dohromady trinásť skladieb v priebehu dvanástich dní. Zatiaľ však nie je známe o pokračovateľovi nahrávky z roku 2016 nič ďalšie.

Godsmack
Podobne ako mnoho ďalších kapiel, i Godsmack časy, kedy nemohli vyraziť na turné, využili na skladanie nového materiálu. Bubeník Shanon Larkin povedal pre Sirius FM: ,,Aktuálny čas sa snažíme tráviť tak, že píšeme pre vás všetkých novú hudbu, keďže nemôžeme vyraziť na turné. Dúfame, že každý je počas pandémie v bezpečí. Všetky naše turné a koncerty sú na určitý čas zrušené. Ale zlepší sa to. Takže skúšajte využívať svoj čas produktívne a pokúste sa doma nezblázniť. Umývajte si ruky. Nelížte kľučky dverí a zostávajte pozitívni. Dostaneme sa z toho.“ No ako väčšina ostatných, ani Godsmack nateraz neupresnili žiadne ďalšie informácie o novej nahrávke.

Halestorm
Lzzy Hale sa zase vyjadrila, že tieto ťažké časy aspoň využíva na to, aby podoťahovala všetko to, čo už mala napísané a uistila sa, že bude mať dostatok materiálu na nový album, ktorý by mohli dať dohromady hneď, ako toto všetko skončí. V podstate z domácej karantény v konečnom dôsledku urobila výhodu.

Helloween
V prípade týchto legiend to už dlho hučí ako v úli, keď dôjde na tému nového albumu. Každý ho netrpezlivo očakáva. Na nahrávke už nejaký čas pracujú, veď jej vydanie bolo ohlásené na koniec leta 2020, kedy mali odštartovať aj veľké turné. Keďže sa presunulo turné, presunuli aj vydanie albumu na začiatok roka 2021.

Impending Doom
Ďalšou kapelou, ktorá využila karanténu na práce na albume, sú Impending Doom. Tí ešte uprostred mája vyhlásili, že karanténu hodlajú naplno využiť na zhromažďovanie nového materiálu, najlepšieho, aký zatiaľ mali.

Joe Satriani
Niekedy koncom mája sa Joe Satriani nechal počuť pre Australian Musician, že si v hlave drží nápad na dve separátne nahrávky. Jedna by mala byť opäť inštrumentálna a druhá z nich by mala obsahovať aj vokály, ale obe by mali súvisieť s jeho kapelou. Tak teda uvidíme, čo pripraví.

Kiko Loureiro
Hoci gitarista Megadeth započal práce na sólovom albume ešte v roku 2019, aktuálne ťažké časy využíva na jeho dotiahnutie do konca. Nahrávka bude v poradí už jeho piatym sólovým počinom. Zatiaľ však stále nie je k nej viac informácií okrem toho, že by sa mala volať Open Source.

Korpiklaani
Ani fínski veselí lesní mužíci nezaháľali a časy, kedy nemôžu byť na pódiách, využívajú na pilnú prácu. Pokiaľ ich dobre sledujete, nepochybne ste museli zachytiť ich videá zo štúdia, ktorými neustále nabádali na to, že aktuálne pracujú na novom albume. Ešte však nie je známe ani kedy sa ho dočkáme, ani ako sa bude volať.

Machine Head
Aj na sociálnych sieťach týchto pánov sa objavili nejaké tie náznaky novej hudby. Dokonca to bolo už niekedy vo februári. Treba dúfať, že to nebolo všetko len o dvojtrackovoým singli, ktorý vydali minulý mesiac pod názvom Civil Unrest so skladbami Stop The Bleeding a Bulletproof.

Man On Man
Toto je projekt klávesáka Faith No More Roddyho Bottuma a jeho partnera Joeyho Holmana. Áno, dobre čítate.

Megadeth
Okrem toho, že Kiko robí na svojej sólovke, v polovici mája basgitarista Megadeth David Ellefson oznámil, že je kapela pripravená začať nahrávať nový album. Ale ako v mnohých prípadoch, ani tu nie je známe zatiaľ nič viac.

Metallica
Aj tieto legendy sa už skôr vyjadrili, že podľa toho, ako dlho bude trvať karanténa, pandémia a všetky ostatné veci okolo, existuje veľká šanca na to, aby po opustení svojich domovov prišli rovno s novým albumom.

Ministry
Ešte na konci mája Al Jourgensen, vokalista skupiny, prostredníctvom sociálnych sietí uviedol, že oni strávia karanténu v štúdiu. Odvtedy už vydali aspoň skladbu Alert Level (Quarantine Mix), ktorá je dosť pravdepodobne aj predzvesťou nového albumu.

Moonspell
Určite sem môžeme zaradiť aj nedávne oznámenie týchto Portugalčanov o tom, že už odštartovali práce na pokračovateľovi 1755 z roku 2017. Novinka sa zatiaľ provizórne volá H a mala by vyjsť niekedy budúci rok.

Motionless In White
Vokalista kapely Chris ,,Motionless“ Cerulli v jednom z online live rozhovorov hovoril aj o tom, že pracujú na novom albume, ktorý ale môže byť o niečo zbrzdený koronou.

Motor Sister
Táto skupina začala na svojom albume robiť hneď, ako začali opatrenia s domácou karanténou.

Nine Inch Nails
Napriek tomu, že táto skupina tiež patrí k tým, ktorí vydali niečo počas pandémie, a to konkrétne rovno ešte v najhorších časoch koncom marca dvojalbum Ghosts V: Together a Ghosts VI: Locusts, ešte neskončili. Trent Reznor, vokalista zostavy, sa totiž prostredníctvom Twitteru zmienil, že hodlá pokračovať tento rok i na ďalšej tvorbe nového materiálu.

Parkway Drive
Vokalista Winston McCall povedal pre RockSound, že ich pôvodným plánom bolo pracovať na novom albume až na budúci rok, keďže očakávali chaotické časy vďaka turné, ale keďže turné museli zrušiť kvôli Covidu, presunuli práce na nadchádzajúcej nahrávke už na teraz. Uvidíme teda, kedy sa jej nakoniec dočkáme.

Pop Evil
O novinke, ktorú skupina začala písať už skôr, sa Leigh Kakaty, vokalista, zmienil na konci apríla pre Loudwire, že považujú za dosť veľkú výzvu robiť na albume počas pandémie a karantény, keďže nahrávať ho začínali práve vtedy, keď udrela korona. Vraj im to ale išlo dobre a proces napreduje pekne dopredu. Však už aj vydali dve nové skladby Work a Let The Chaos Reign.

Power Trip
Ešte koncom marca kapela dala na svoj Instagram fotku, kde bolo vidieť, že pracujú na niečom novom. Popis k nej znel: ,,Blake (Blake Ibanez, gitarista) a Ulsh (Chris Ulsh, bubeník) práve spolu s Arthurom Rizikom pracujú na nových spôsoboch, ako vám sonicky nakopať riť, prichádza tretí album.“ Ale ako v prípade väčšiny zmienených, ani pri týchto thrasheroch nie je zatiaľ dostupné nič nové o nadchádzajúcej nahrávke.

Rammstein
Kde-tu sa mihla informácia aj o tom, že sa do prác na pokračovaní Untitled pustili aj Nemci Rammstein.

Serj Tankian
Ešte v máji v rozhovore pre Grammy.com frontman System Of A Down povedal, že veci, ktoré nakoniec dáva na sólo EP, mal pôvodne nachystané pre SOAD, ale keďže kvôli aktuálnej situácii nemal šancu na nich robiť s kolegami, dokončil ich sám po svojom a dal si ich do svojho sólo repertoáru. Podľa Serjovho vlastného opisu sú skladby dosť syntetické, ale je v nich aj nejaká tá tvrdosť a nachádza sa medzi nimi mnoho krásnych balád. Všetko to vraj pripomína jeho skoršiu sólo tvorbu.

Sleeping With Sirens
Táto parta príchod novej hudby dala iba v náznaku v podobe postu s krátkym videom s novou hudbou, ktorý dal gitarista Jack Fowler s popisom ,,Sirens 2020“.

Tool
Niekedy uprostred apríla pripustil možnosť započatia nahrávania nového albumu alebo teda EP i bubeník Toolu Danny Carey. Veď vraj aj tak v tomto čase, kedy nemôžu koncertovať ani nič podobné, nemôžu robiť iné než robiť na novej hudbe.

Trauma
No a títo páni už pri hovorení o novom albume iba finišovali nejaké tie veci okolo vydania. Napríklad rozmýšľali o jeho názve, ktorý by možno mohol byť v podobnom duchu ako jeho predchodca As The World Dies, keďže sa vždy snažia, aby to reflektovalo aktuálnu situáciu a dianie vo svete.

Wardruna
Wardruna, žiaľ, patrí tiež medzi tých, čo by už aj mali vonku nový album, ale plány im zhatila korona, takže museli presunúť jeho vydanie až na budúci rok. Novinka mala pôvodne vyjsť teraz v júni, no nakoniec Kvitravn, teda biela vrana, ako album nazvali, svetlo sveta uzrie až 22. januára budúceho roka. Zoskupenie sa postaralo aspoň o to, aby sme dostali z novinky dveochutnávky – Grá a Lyfjaberg.

Je ťažké do jedného zoznamu obsiahnuť úplne všetkých. Viete o niekom, na koho sme zabudli a tiež robí na novom albume? A ktoré novinky vás potešili alebo sa na ne najviac tešíte?

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←