Kapela Marhule v novom klipe poukazuje na zhubné dôsledky fapitalizmu

Zdieľať

MARHULE sú zástupcom žánru “DIY antipunk”, ktorý sa odráža aj na audiovizuálnej forme ich posledného singlu Sloboda, bratstvo, igelitka. Pesnička parafrázuje známe heslo francúzskej revolúcie, akurát slovo “egalité” nahradila “igelitka”.

Frontman Bilbo vysvetľuje: ,,Čím vyššia príjmová nerovnosť, tým väčšie napätie v spoločnosti, ktoré je živnou pôdou fašizmu, ktorý následne túto spoločnosť požiera. Tento samoparazitický mechanizmus kapitalizmu nazývame fapitalizmus.”

Napriek domnelej kritike kapitalizmu pôsobí klip na prvý pohľad obzvlášť kapitalisticky – nachádzame v ňom influencera prezentujúceho rôzne potravinové výrobky na sociálnych sieťach. ,,Niektoré kapely využívajú vo svojich klipoch “product placement”. My sme to urobili naopak – vložili sme pesničku do produktu.”

V hlavnej roli sa predstavil aktuálne najznámejší nitriansky Vietnamec Nam Le, ktorého postava sa v súkromí vyžíva v simulovaní genocídy pomocou panáčikov v hre Človeče, nehnevaj sa. ,,Nam je majster grimás, preto sme ho vybrali. Je to vietnamský Ace Ventura,” uzatvára Bilbo.

Ide o prvý klip kapely Marhule v “stojatom” formáte 9:16, čím je klip predurčený pre sledovanie na mobile. Singel je súčasťou druhého albumu skupiny s názvom Odvrátená strana chleba, ktorý má údajne vyjsť koncom leta.

Zdroj: Samo Straniansky

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←