Chaos In Head rozpútali svoj chaos v Uherskom Hradišti vo veľkom štýle

Zdieľať

V sobotu 8. februára sme sa vybrali k našim bratom Čechom. Zostali sme ale bližšie k slovenským hraniciam a namiesto nejakej veľkej šou sme skôr zvolili rodinnejšiu atmosféru v prostredí klubu Mír v Uherskom Hradišti. Tam zahrala trojica rýdzo českých kapiel CHAOS IN HEAD, FORREST JUMP a HAD.

Ako prví prišli rozohriať publikum Had, ktorí nám naservírovali solídny hard rock. Členovia skupiny boli väčšinou statickí, veľa sa toho na pódiu nedialo. Po hudobnej stránke to bolo fajn, dokonca sa u nich vyskytla i jedna skladba v anglickom jazyku, hoci zvyšok mali v rodnej češtine.

Čo mi však pri hadoch prekážalo, bolo zbytočne veľa nudných obkecov medzi skladbami. Jasné, každý ich používa, ale nemuseli byť po každej jednej skladbe a preplnené vysvetľovaním, o čom každá skladba je. Alebo to aspoň mohli podať trochu dynamickejšie, lebo to, akým spôsobom predvádzali tieto hovorené pauzy, mi prišlo príliš fádne a nudné. Odhliadnuc od tohto však boli fajn štartom pred zvyšnými menami večera.

Druhým chodom boli výrazne dynamickejší Forrest Jump. Tí pod pódium klubu dokázali pritiahnuť podstatne viac ľudí. Nečudo. Okrem toho, že sa mi zdali lepšie nazvučení ako Had, zmenila sa aj práca s publikom. Tá nabrala na obrátkach, keďže frontman Pepa Michálek, ktorého môžete poznať aj ako moderátora televízie Rebel či jedného z vokalistov Bohemian Metal Rhapsody, vedel, ako poriadne vyhecovať ľudí. Zároveň bol svojím neustálym pohybom po malom pódiu hotovým perpetum mobile. A snažil sa byť blízko k ľuďom, čo dokázal i priamo počas setu, keď sa posadil na okraj pódia.

Forresti na mňa pôsobili podstatne lepšie ako úvodná skupina. Už som čo-to o nich i od nich počula už skôr, takže som predpokladala poriadny nášup, ktorý sme, samozrejme, aj dostali. Mala som z nich pocit výraznejšieho precítenia toho, čo hrali a spievali. Aj pauzy s hovoreným slovom medzi skladbami mali zmysel oveľa viac ako v prípade prvého zoskupenia. Forresti zaujímavým spôsobom objasnili význam niektorých skladieb, ako napríklad pri 160628, vďaka čomu sme pochopili ich hlbší zmysel a pri náhľade na ne sa nám otvorila nová perspektíva.

Môjmu uchu lahodil Pepov chrapľák, ktorý krásne doladilo hráčske umenie jeho jednotlivých kolegov zo skupiny. Oni svoju radosť z prítomnosti v klube Mír ukazovali napríklad neustálym ďakovaním všetkým za to, že sme tam prišli. Jednoducho fantázia.

Ale netreba zabúdať na vrchol večera. Hlavný dôvod, prečo sme zamierili do klubu Mír. Headlinermi boli Chaos In Head, ktorí tu mali zastávku v rámci Makej! Tour. Tí tentokrát predviedli úplne nový setlist okorenený o novinky z aktuálneho albumu Hořím, no aj nejaké tie novinky v šou. Pribudla napríklad projekcia, čo sme videli hneď v úvode, keď sa za Kopcovými bicími na plachte ešte s prázdnym pódiom objavil obrázok bežiaceho tlsťocha s nápisom Makej! ako nosným prvkom naznačujúcim celý názov prebiehajúceho turné skupiny. Pribudlo aj intro, ktoré pridalo na napätí, kým sa na doskách pred nami postupne objavili všetci členovia skupiny.

S Forrestami prišiel mužský chrapľák a s príchodom Chaosákov ho vystriedal ženský, no snáď ešte drsnejší, miestami prechádzajúci až do growlu. Myslím si, že kto nevedel, že za mikrofónom stojí charizmatická brunetka Lenka, ten pokojne mohol nadobudnúť dojem, že počúva nejakú chlapinu. Samozrejme, v dobrom. Od posledného razu Chaosáci ,,upgradli“ aj s tvrdosťou hudby. A znelo to výborne. Budem len rada, pokiaľ budú takýmto rázom pokračovať i ďalej.

Čo sa ale nezmenilo, bola ich živelná šou. Lenka neustále pobehovala po pódiu, kde-tu si naň dokonca ja kľakla a plížila sa k okraju pódia smerom k davu ako zvodná sukuba. A s bláznením jej radi sekundovali i basgitarista Bure spolu s gitaristom Chorchem, ktorý aj napriek chorobe podal taký výkon, ako sa od neho očakával.

Podobne ako Forrest Jump ani Chaosáci nezaostávali v interakcii s publikom. Vokalistka Lenka si s nami pripila pivom a s tými vpredu si dala high five. Neskôr nás pozvala do svojho sveta so skladbou Můj svět, kde sa jej to však snažil pokaziť basgitarista Bure, ktorý tvrdil, že to je jeho svet. Nakoniec po chvíli toto prekáranie nechali tak a radšej začali hrať.

Všetky tri sety odsýpali až príliš rýchlo, nedbali by sme, keby kapely hrali dlhšie, no krátko po polnoci odzneli posledné tóny dvoch bonusových skladieb od Chaos In Head, s ktorými prišiel koniec.

Táto akcia bola opäť dôkaz toho, že naši bratia Česi sú právom nazývaní metalovým národom. Vedia sa touto hudbou nielen baviť, ale ju aj skvele tvoriť. No a o Chaos In Head ešte bude v krátkej dobe počuť, pretože chystajú krst albumu, ktorý prebehne už budúci mesiac.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←