Black Sabbath – 50. výročie zrodu štýlu

Zdieľať

13. februára 2020 si pripomíname významný počin v dejinách hudby, obzvlášť heavy metalu. V tento deň pred päťdesiatimi rokmi vydala kapela, ktorá definovala žáner, svoj prvý, rovnomenný album. Áno, už je to polstoročie od dátumu oficiálneho vydania albumu Black Sabbath od BLACK SABBATH a od zrodenia heavy metalu.

Skupina v zložení Tony Iommi, Ozzy Osbourne, Geezer Buttler a Bill Ward nahrávala album tri dni. Pôvodne si mysleli, že na nahrávku majú jeden deň a druhý deň je na zmixovanie. Preto bolo všetko nahrané naživo, ako sa hovorí, na prvú dobrú. Dorábané boli len efekty (dážď a hromy) a zopár gitarových sól. Dátum 13. február 1970 vybrali zámerne, lebo trinásteho pripadlo na piatok.

Aj keď kritikom album nevoňal, medzi poslucháčmi úspech zaznamenal. V UK Album Charts sa dostal na ôsme miesto a v americkom rebríčku Billboard dosiahol na 23. priečku. Kritici, nevieme, či tí pôvodní alebo iní, však neskôr album zaradili do mnohých rekapitulačných výberov.

Napríklad magazín Rolling Stone ho dal v roku 2005 na 235. miesto medzi 500 najlepšími albumami všetkých čias (v roku 2012 ho však posunul na 243. pozíciu). V tom istom magazíne sa album nachádza na 44. mieste medzi 100 najlepšími debutovými albumami všetkých čias. Časopis Kerrang! zaradil album na 31. miesto medzi 100 najlepšími heavymetalovými albumami všetkých čias.

Black Sabbath obsahuje sedem skladieb:
1. Black Sabbath
2. The Wizzard
3. Behind The Wall Of Sleep
4. N. I. B.
5. Evil Woman
6. Sleeping Village
7. Warning

Dve z nich sú cover verzie. Do piesne Evil Woman od Crow ich vraj dotlačil manažér kvôli vidine komerčného úspechu a Warning od The Aynsley Dunbar Retaliation si vybrali sami. Warning je však na rozdiel od Evil Woman totálne prekopaná. Originál má približne tri a pol minúty, verzia Black Sabbath desať a pol.

A tak vznikol štýl…

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←