Ako vyzerá tretia mozaika od 0N0? (recenzia)

Zdieľať

V piatok 24. júna vydajú bratislavskí 0N0 svoj tretí štúdiový album Unwavering Resonance. Ich pripravovaný počin vyjde pod štítkom slovenského vydavateľstva The House Of What You See. Novinka bude síce oproti svojim dvom dlhohrajúcim predchodcom obsahovať o dve skladby menej, avšak minutážou presiahne rovnako štyridsať minút.

Kapela už stihla zo štvorice skladieb zverejniť dve ochutnávky. Jednou z nich je úvodná skladba Clay Weight a druhou titulná Unwavering Resonance. Dá sa povedať, že týmito piesňami experimentálne death/doommetalová partička viac než jasne načrtla, čo môžeme od albumu očakávať. Skladačku.

Pocit, ktorý máte pri pohľade na titulnú stranu obalu, máte aj pri jeho počúvaní. Na prvý pohľad nezmyselný zhluk tvarov a obrysov do seba dokonale zapadá a tvorí nenapodobiteľné umelecké dielo. Rovnako je to aj s tónmi, rytmami a harmóniou v jednotlivých skladbách. Stačí sa započúvať o čosi pozornejšie a z maličkých motívov sa zrazu vyskladajú dokonalé obrazy.

Veľmi ma zaujalo, ako kapela dokáže poslucháča svojou muzikou držať v neustálom napätí. Už spomenutá úvodná pieseň Clay Weight nedá človeku vydýchnuť. Nespočetné množstvo podnetov tvorených hudobnými nástrojmi a vokálmi ani na sekundu neupustí od hlbokej ponurosti. A to ani vtedy, keď sa v skladbe objaví melodický vokál či sólová gitara.

A v tomto trende kapela pokračuje aj ďalej. Pred titulnou piesňou zaznie ešte najkratšia Shattering, ktorá odrovná divokým úvodom a následne gitarovým výkonom, za ktorý by sa autor nemusel hanbiť ani na bratislavských jazzových dňoch.

Pomyselné uvoľnenie prichádza až so záverečnou Wander The Vacant Twilight. Už pokojný úvod naznačuje, že tento kúsok sa od ostatných trochu líši. Nechýba ponurosť ani doommetalová ťažoba. Ale túto pieseň môžeme s čistým svedomím označiť ako najmelodickejšiu spomedzi všetkých na albume. Postmetalové melódie gitár sú dokonalým pohladením pre ušné bubienky.

Nielen svojimi dlhohrajúcimi albumami, ale aj ostatnými počinmi kapela 0N0 dokazuje, že patrí medzi špičku extrémneho metalu. A dovolím si tvrdiť, že nielen u nás. Novým albumom tento fakt kapela opäť hrubo podčiarkla. Je krásne, ako zo skladieb cítiť, že sa doslova baví kompozíciou. Ako dokážu použiť neuveriteľné množstvo detailov, ktoré ako maličké dieliky dopĺňajú obrovskú hudobnú mozaiku. A ako čerešničku na torte to celé doplnia veľmi vydarenou grafikou dokonale vystihujúcou hudobnú stránku albumu.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←