Ako hlboko do hlavy sa zavŕtajú Craniotomy? (recenzia)

Zdieľať

Vo februári 2022 vydala už svoj šiesty štúdiový počin hlohovecká úderka CRANIOTOMY. Ripped Out By Violence je tretím album kapely vydaným pod štítkom japonských Amputated Vein Records. Dva posledné počiny nasleduje svojou kvalitou aj grafická stránka albumu, ktorá je presne taká, ako sa na brutal deathmetalovú kapelu patrí.  Nová doska obsahuje deväť skladieb, vrátane inštrumentálneho outra, ktoré znie trochu ako z hviezdnych vojen a k hudbe kapely sa príliš nehodí, ale proti gustu žiaden dišputát.

Najnovší album sa nesie v znamení dokonale nezrozumiteľného spevu. Viem, že to k tým najextrémnejším žánrom neodmysliteľne patrí, ale pri dvoch chrochtavých vokáloch je najväčšou zábavou skúsiť sa zorientovať v textoch a zafilozofovať si nad tým, či spevák skutočne spieva ten-ktorý text a či by si niekto vlastne všimol, keby ho celý zabudol a len tak si zaimprovizoval.

Ale poďme na to trochu vážnejšie. Prvá veta predošlého odstavca mala znieť: Najnovší album sa nesie v znamení kvalitných riffov. Samozrejme, že sa žiadna zo skladieb nezaobíde bez nemilosrdnej guľometnej paľby bicích a dravých pretekov gitár. Ale cez to všetko v každej jednej piesni na albume nájdete veľmi pútavý gitarový riff. Zväčša ho kapela predhodí poslucháčovi hneď v prvých sekundách a potom ho ešte párkrát zopakuje. Azda s výnimkou Sample Of Immoral Anatomy, Drowned In Alimentary Canal a Resonances Of The Cut And Chopped Heads, kde gitary predchádza krátka atmosférická až symfonická hudobná vsuvka. Popravde som tento fenomén u deathmetalových (a hlavne u brutal death) kapiel nikdy veľmi nepochopil. Majestátny široký symfonický zvuk náhle uťatý a nahradený priamočiarym surovým riffom a rýchlymi bicími. Akoby ste si posolili krémeš. Jednoducho to podľa mňa absolútne nejde dokopy a na každom jednom deathmetalovom albume to vnímam ako zbytočné naťahovanie minutáže. Ale to som už zasa odbočil…

Napríklad v Sadist’s Gallery Of Skin Pictures ma neuveriteľne baví zakvílenie gitary na konci každej gitarovej témy. Oslovili ma aj inštrumentálne nápady v Innocet Sustenance alebo Without Symptoms Of Life. No mojím favoritom je bez pochýb Drowned In Alimentary Canal. Ďalším fenoménom, ktorý ma na albume veľmi milo prekvapil, sú malé okienka vytesané pre basovú gitaru. V piesňach Sample Of Immoral Anatomy Drowned, In Alimentary Canal a Killed Necropsied And Boiled nečakane vykukne basa nad všetko ostatné. Sú to úseky, ktoré trvajú sekundu, nanajvýš dve, ale atmosféra, ktorú vytvoria, je úžasná.

Každý fanúšik extrémneho metalu a domácej scény si príde na svoje. Craniotomy sa svojím najnovším počinom Ripped Out By Violence zavŕtajú hlboko do lebky. Surovosť a agresivita neľudských vokálov sa dokonale snúbi so závratnou rýchlosťou bicích. Tomu celému pekne kontrujú priamočiare gitarové riffy. Čo treba kvalitnému deathmetalovému albumu? Skutočne nič. V budúcnosti by som oželel aj tie symfonické prvky.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←