Aké pocity prebúdza Autumn Nostalgie svojím debutom? (recenzia)

Zdieľať

Ešte rok-dva dozadu mi pojem post-black metal veľa nehovoril. Registroval som, že takáto odnož metalovej hudby existuje, ale veľmi som sa tým nezaoberal. Tento postoj sa radikálne zmenil vďaka skladbám dvoch kapiel. Popri rakúskych Harakiri For The Sky mi čaro tohto žánru ukázali AUTUMN NOSTALGIE.

Almásy Gergely (alebo teda A.G.) zo Šamorína 9. júna 2020 prišiel s debutovým albumom tohto projektu. Esse Est Percipi obsahuje sedem skladieb a okrem digitálnej podoby vyšiel aj na CD u japonských Maa Productions, na kazetách pod hlavičkou Goat Room Productions a o vinyly sa postarali nemeckí Northern Silence Productions.

Album otvára pokojné harmonické intro Prologue, ktoré pôsobí priam ezotericky. Na moje (príjemné) prekvapenie aj v nasledujúcej Fallen Leaves zostal zvuk gitár stále príjemne mäkký. Rytmické bicie a growl v kombinácii s príjemnými ozývajúcimi sa zvukmi gitár tak celej skladbe dodávajú veľmi osobitý charakter a istý transcendentálny nádych.

V podobnom duchu sa, našťastie, nesú aj ostatné skladby. V The Hidden Lake Of The Forest si môžete užiť dokonca ešte o čosi bohatšiu a živšiu harmóniu a inštrumentálnu časť na spôsob intra. Musím tiež vyzdvihnúť veľmi pekné názvy skladieb, ktoré korešpondujú s idylickou muzikou. Najviac zreteľné to je asi v Eternal Joy On The Mountain Of Loneliness. Očarujúce.

Pri Grey Horizons som sa ešte naposledy prichytil, ako sa usmievam a podvedome pozastavujem nad prekvapujúcou pozitívnosťou vyžarujúcou z hudby Autumn Nostalgie. A v duchu nekonečnej harmónie a spätosti s prírodou Esse Est Percipi aj končí. Epilogue so zvukmi zurčiaceho potoka a štebotajúcich vtáčikov je dokonalou bodkou za týmto spektakulárnym dielom.

Všetky verzie albumu sú vypredané a to asi o mnohom svedčí. V prvom momente ma trochu zmiatlo, že po názve albumu v latinčine a napriek anglickým názvom skladieb sú všetky texty naspievané v maďarčine. Ale na kvalite to albumu ani trochu neubralo. Esse Est Percipi je pravdepodobne ten najvydarenejší debut, aký som počul a treba pripomenúť, že za ním stojí jeden človek. Neostáva mi dodať nič iné ako: „Bravo maestro!“

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←