ACID FORCE: Usúdili sme, že nemá zmysel vracať sa s prázdnymi rukami

Zdieľať

„Monštrum sa opäť prebúdza, z prachu a hrdze, z bolesti a hnevu, otvára sa brána podzemná.“ Po týchto slovách sa rozbúchalo srdce nejedného fanúšika banskobystrickej thrashovej partie ACID FORCE. Kapela totiž v máji tohto roka ohlásila návrat na scénu po štyroch rokoch nečinnosti, odhalila novú zostavu, nový singel s videoklipom aj plány na nový album. Čo sa s nimi za tie štyri roky dialo? Ako prebiehalo hľadanie nového speváka? A čo môžeme čakať od nového albumu? Acid Force nám dali odpoveď na všetko.

Nedávno ste ohlásili návrat na scénu. Pripomeňme si najskôr, čo sa stalo, že ste z nej najskôr odišli. Začalo, resp. skončilo sa to v roku 2019 odchodom speváka Tea… Čo sa dialo bezprostredne po tom?

Po Teovom odchode sme premýšľali, akou cestou sa vydať. Najprv sme oslovili pár kamarátov z iných kapiel, či by sa k nám nechceli pridať. Kvôli vzdialenosti a povinnostiam to museli odmietnuť. Rozhodli sme sa, že bude pre nás najlepšie zatvoriť sa do skúšobne a začať pracovať na nových skladbách. Verili sme, že časom niekoho na chýbajúce posty nájdeme.
V lete 2021 sme usúdili že najlepšie bude, aby sa spevu ujal Andrej. Tým pádom nám na poste frontmana zostal zakladajúci člen, a to nám pomohlo viac zachovať zabehnutého ducha kapely.  Následne sa nám ozval basgitarista Juraj. Do kapely skvele zapadol a my sme mohli naplno pracovať na našom návrate. Sústredili sme sa hlavne na nové skladby a nahrávanie albumu. Nahrávanie sme odštartovali prvé októbrové dni roku 2022.

Oficiálne ste späť po štyroch rokoch, ale v aktuálnej zostave fungujete už druhý rok. To, že ste opäť plnohodnotná kapela, ste držali v tajnosti aj vo svojom okolí či len pred širšou verejnosťou?

Celá situácia ohľadom vzkriesenia kapely bola náročná a nechceli sme dopredu oficiálne rozprávať o veciach, ktoré v danom momente ešte nemali jasný výsledok. Naši najbližší o tom, samozrejme, vedeli, no plán bol udržať to v tajnosti. Postupne, ako sme začali s nahrávaním a prácami na albume, sa o tom dozvedalo viac ľudí, ktorí boli do procesu zapojení. Usúdili sme, že nemá zmysel vracať sa s prázdnymi rukami a bude lepšie využiť moment prekvapenia, prísť s videoklipom a hotovým albumom.

Trvalo vám dlho zladiť sa v súčasnej zostave? Keďže neprišiel len nový člen Juraj, ale aj Andrej prešiel za hlavný mikrofón…

Po hudobnej stránke to bolo rýchle a takmer bezproblémové. Juraj mal skúsenosti s hraním v jeho predošlých kapelách. Každá jedna skúška bola pre nás posun vpred, vždy bolo na čom pracovať, či to bolo skladanie alebo cvičenie novej skladby. Andrej potreboval na speve viac času. K tomuto kroku sa totiž odhodlal bez predošlých skúseností a musel prekonať veľa prekážok. Najprv sme skúšali dookola pár starších skladieb, pri ktorých sa Andrej cítil čo najkomfortnejšie a najistejšie. Potom sme postupne začali pridávať aj nové kúsky a upevnili playlist na živé hranie.

Ešte v lete 2021 ste hľadali speváka. Takže Andrej najskôr neuvažoval o prevzatí spevu? Rozhodlo nakoniec len to, že vlastne nemal kto iný spievať alebo bol impulz niekde inde?

Už po Teovom odchode Andrej o speve uvažoval, no nebol s tým veľmi stotožnený. V tej dobe sa Andrej aj na krátky čas spevu ujal, no rýchlo od toho upustil. Taktiež sme to krátku dobu skúšali s naším kamarátom Gregorom, ktorý vtedy zastrešil aj post basgitary, no kvôli povinnostiam od toho tiež upustil. Keď sme v lete 2021 zverejnili na našich sociálnych sieťach, že hľadáme speváka, pár záujemcov sa ozvalo. Hneď prvým bol náš Wevo zo skupiny Black Light. Bol ideálnou náhradou za Tea, no aj spolupráca s ním nakoniec padla. Nakoniec sa toho už naplno ujal Andrej.

So svojím návratom ste ohlásili aj príchod nového albumu. Čo od neho môžeme očakávať a kedy ho vydáte? Ako sa bude volať?

Na novom albume sme sa snažili znovu posunúť niekam ďalej. Každú jednu skladbu nového albumu sme zdokonaľovali a upravovali, ako sa len dalo. Ešte pár dní pred samotným nahrávaním sme riešili posledné úpravy a drobnosti. Máme plno demo verzií týchto skladieb, ktoré sú odlišné od toho, čo bude na albume. Aj samotné nahrávanie nám zabralo dosť času, chceli sme podať čo najlepší výkon a niekoľkokrát sme jednotlivé pasáže znova prenahrali. Presný dátum vydania a názov albumu ešte prezrádzať nebudeme, no do konca tohto roku už budete v rukách držať naše nové CD, kazety a vinyly. 

Z tohto albumu ste rovno vytiahli prvý singel aj s videom Praise The Atom. Dlho ste rozmýšľali, ktorá skladba najlepšie odpáli váš comeback alebo bola voľba jednoznačná?

V zásobe sme mali aj ďalšie skladby, o ktorých sme uvažovali na prvý singel, no najlepšie sa nám pre tento účel preukazovala skladba Praise The Atom. Je to totiž rýchla, priamočiara a úderná skladba, na ktorú sa dal krásne natočiť videoklip. Nepotrebovali sme vymýšľať žiadny príbeh, stačila nám k tomu klasika: stará miestnosť a dobré zábery, s ktorými si hravo poradil kameraman a režisér Boris Gomolčák.

Máte už na leto alebo jeseň naplánované aj nejaké koncerty?

Zatiaľ máme dohodnuté iba tri koncerty a keďže všetci žijeme a pracujeme v iných mestách (či dokonca štátoch), musíme pri potvrdzovaní koncertov myslieť na to, aby sme ich bez problémov logisticky zvládli. No veríme, že časom začnú koncerty pribúdať. Zatiaľ máme potvrdené akcie 4. augusta v Bratislave, bude to po štyroch rokoch naša premiéra na dvojdňovej akcii s názvom Bordel na Dunaji, 22. septembra v Prahe v Modrej Vopici a 17. novembra si zahráme na popradskom Kafeste.

Foto: Acid Force/Juraj Bednárik

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←