5 vecí, ktoré by ste nikdy nemali povedať metalistovi

Zdieľať

Nalejme si čistého vína. Milujeme metal a často sa v súvislosti s touto skutočnosťou stretávame s rôznymi reakciami. Stále si nahovárame, že je to možno iba tým, že to ľudia nechápu, nevedia nič o tejto komunite a, úprimne, asi ani nemajú veľmi záujem pochopiť jej hudbu. Asi všetci, ktorí sú na tom podobne (a sú ešte aj ženského pohlavia) dostávajú od svojho okolia občas celkom zabrať. Predsudky nás nikam neposúvajú, a preto môžete tento zoznam posunúť tým, ktorí neustále hovoria veci, ktoré sa nám zvyčajne veľmi nechce rozoberať. 

Vážne? Nevyzeráš na to
Vždy vie prekvapiť, keď takéto niečo počujeme od celkom rozhľadenej a inteligentnej osoby. Áno, metal je životný štýl. Neznamená to však, že to na nás musí byť za každých okolností aj vidieť. V dnešnej dobe sú však podobné situácie tak trošku dvojsečnou zbraňou, pretože ak ste metalisti a na koncert prídete vo farebnejšom tričku, budú sa na vás divne pozerať aj „vlastní“.

Vzhľad, ktorý sa často metalistom pripisuje, je istým poznávacím znamením a v komunite funguje povznášajúco. Zároveň však vie celkom zaraziť, ako si niekto môže myslieť, že v 21. storočí by mal človek, ktorý počúva metal, nejako stereotypne aj vyzerať. Keď k tomu osoba dodá vetu typu „jasné, tiež som mal/mala v puberte takú fázu“, akoby vás automaticky mentálne degradovali na úroveň pätnásťročného tínedžera. Pre ozajstných metalistov totiž hudba nie je iba fázou. Je to láska na celý život.

Všetko to aj tak znie rovnako 
Na skúšku si dajte do slúchadiel Nightwish a potom si pustite Satyricon, prípadne zamiešajte Slipknot a hneď potom Helloween. Ak sa vám stále zdá, že to všetko znie na jedno kopyto, musíme vás sklamať – keď sudičky rozdávali hudobný sluch, vás, bohužiaľ, obišli. Takúto vetu môže povedať iba človek, ktorý v živote nič metalové asi nepočul.

Povedzte, ktorý iný hudobný smer obsahuje samostatné žánre s pirátskymi, vikingskými, pohrebnými, orchestrálnymi, hip-hopovými či dokonca vesmírnymi prvkami? Bohatosť metalu je nevyspytateľná a nové kombinácie subžánrov vznikajú takmer neustále. A presne toto na metale väčšina z nás tak zbožňuje. Nikdy neviete, kedy vás za rohom čaká nejaká neobjavená kapela, ktorá vám naleje krv do žíl a spraví deň lepším.

Aj rozumieš, o čom spievajú?
Screamovanie alebo growlovanie je skvelým prostriedkom na vyjadrenie veľmi silných emócií. V metale sa venujú hudobníci hlavne témam, ktoré si túto intenzitu vyžadujú a ktoré v mainstremovej, rádiami nútenej kultúre, bohužiaľ, nenájdete. Ide o viac ako o prachy, párty a sex. Výsledný katarzný zážitok tak pre vašu psychiku urobí niekedy viac ako návšteva psychológa. Na to, aby ste si však dokázali hudbu užiť, nemusíte vždy rozumieť jej textu, nie? Len si spomeňte na taký fenomén ako Gangnam style a koľko ľudí na svete rozumie kórejsky.

A po druhé,  existujú síce kapely a podžánre, pri ktorých je takmer nemožné niečo porozumieť, no pri drvivej väčšine „mainstreamových“ metalových velikánov to nie je až také náročné. Chce to len cvik. Ako sa pri cestovaní dokážete prispôsobiť rôznym prízvukom, dokážete časom porozumieť aj rôznym typom screamovania či growlovania.

Dá sa na to vôbec tancovať?
To bude asi tým, že na metalovú hudbu sa tancuje len málokedy. Metal na diskotékach ani rockotékach počuť väčšinou nebudete. Metal sa vychutnáva na koncertoch. Okrem toho, že chodenie na živé koncerty patrí medzi jeden zo spôsobov, ako podporiť vášho obľúbeného umelca, iba tam si dokážu metalisti najlepšie vychutnať dobrú muziku.

A prečo sa netancuje? Lebo na odreagovanie máme iné veci. Headbangovanie patrí medzi základné zručnosti, no ak si trúfate na viac, energiu si môžete vybiť pri circle pitoch alebo mosh pitoch.

Si satanista?
Mnoho kapiel čerpá inšpiráciu z mytológie, fantasy literatúry, náboženských konfliktov a aj satanizmu, no neznamená to hneď, že satanistami aj sú. Drvivá väčšina metalových umelcov sa dištancuje od akýchkoľvek náboženských hnutí (nájdu sa, samozrejme, aj výnimky) a počet tých, ktorí sa verejne definujú ako ateisti, tiež nie je zanedbateľný.

Je to každého osobná vec, ale myslieť si, že je niekto satanista len preto, lebo počúva alebo tvorí metalovú hudbu, je úplne mimo. Inšpirovať sa alebo vyznávať a podporovať niečo sú dve úplne odlišné veci.

Zdroj: Metalhead film/foto

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←