Úspešná blackmetalová sága pokračuje

Zdieľať

Fanúšikovia extrémneho metalu si môžu rozšíriť domácu knižnicu o ďalší výrazný titul. V polke novembra vyšiel v českom preklade tretí zväzok blackmetalovej ságy anglického spisovateľa Dayala Pattersona, ktorého názov znie Black Metal: Kult nikdy nezomrie. Knihu, ktorá bola v origináli vydaná v roku 2015, vypustilo na československý trh nakladateľstvo MetalGate.

„Black metal fascinoval Dayala Pattersona od mladosti. Nič sa na tom nezmenilo ani neskôr, keď bol už etablovaným hudobným novinárom píšucim pre svetoznáme periodiká Terrorizer, Metal Hammer, Decibel alebo Zero Tolerance. Neprekvapí preto, že sa tomuto hudobnému fenoménu venoval aj vo svojej knižnej prvotine Black Metal: Evolúcia kultu. V českom preklade sme toto monumentálne dielo vydali vlani spoločne s dodatkom Black Metal: Predohra ku kultu. Obe publikácie mali vynikajúcu spätnú väzbu, preto sme radi v českom vydaní pripravili aj Kult nikdy nezomrie,“ uvádza Ondřej Šmejkal z nakladateľstva MetalGate.

Celkovo kniha ponúka tri časti o devätnástich kapitolách, v ktorých sa autor pohybuje po nórskej a poľskej scéne a v závere pitve depresívny black metal. Priestor tak majú kapely ako Satyricon, Kampfar, Wardruna, Arkona, Mgła či Forgotten Tomb. Treba dodať, že niektorým súborom sa Dayal Patterson venuje veľmi podrobne, takže napríklad Satyricon (a vydavateľstvo Moonfog), ktorí otvárajú prvú časť (o Nórsku), sa rozprestierajú na zhruba dvadsiatich piatich stranách. Rovnako ako u prvých dvoch kníh nechýba ani kopa fotografií a ukážok obalov albumov či demosnímkov.

Aj keď Kult nikdy nezomrie nadväzuje na Evolúciu kultu a Predohru ku kultu (české vydanie aj po grafickej stránke), ide o prvý diel samostatnej rady. „Dúfam, že všetci čitatelia ocenia prieskum neznámych končín, i keď niektoré z kapitol nevyhnutne zaujmú viac ako ostatné,“ píše Dayal Patterson v predslove. „Už v tomto prvom dieli nájdete kapely, ktoré prosto nie sú čistý black metal, ale ktoré sú podľa mňa určite objavnejšie než niektoré tradičnejšie – ale tiež fádnejšie – blackmetalové zoskupenia, ktoré mohli byť na ich mieste. Osobne si myslím, že tento výber najlepšie poslúži zámerom tohto projekt a dúfam, že sa čitatelia príliš nepohoršia, ak nebudú s mojou voľbou súhlasiť – okrem toho je možné, že skupina, ktorá chýba v tomto dieli, sa objaví v niektorom budúcom.“

Black Metal: Kult nikdy nezomrie má 240 strán a ide o paperback. Autorom obálky je Ondřej Šmejkal, o český preklad sa postaral Michal Smolka, o sadzbu Radek Doleží. Kniha sa dá kúpiť na stránkach vydavateľa, kde si zároveň môžete objednať aj prvé dva diely. To buď samostatne, alebo ako celok za zvýhodnenú cenu.

MetalGate vo vydávaní kníh o tvrdej muzike bude pokračovať aj v budúcom roku. Čitatelia sa môžu tešiť napríklad na biografiu Paradise Lost či pokračovanie série Dělníci kovu.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←