Slobodná Európa vyrazí na turné s Bez ladu a skladu

Zdieľať

Ťažko si predstaviť slovenskú hudobnú scénu bez týchto dvoch legendárnych kapiel. Zvukovo síce kráčajú odlišnými smermi, ale niečo ich spája. Obe začínali v undergrounde a napriek tomu, že od 80. rokov už uplynulo more času, nikdy sa nespreneverili svojim ideálom.

BEZ LADU A SKLADU a SLOBODNÁ EURÓPA sú dlhoroční priatelia a majú príbuzné názory na mnohé témy, no až teraz sa dohodli, že vyrazia na spoločné turné. „Tieto koncerty vznikli spontánne v šatni na poslednom koncerte v Bratislave. Tam si každoročne voláme kapely, ktoré máme radi a niečo pre nás znamenajú. Tento rok to boli Bez ladu a skladu a to nadšenie zo spoločného hrania tam bolo od začiatku,“ povedal k spoločnému turné Whisky, spevák Slobodnej Európy.

Slobodná Európa už od svojho vzniku v roku 1989 patrila medzi popredné punk-rock’n’rollové skupiny a mnohé ich skladby patria k tomu najlepšiemu, čo na slovenskej scéne vzniklo. Aktuálne hrajú v zostave Whisky – spev, Sveťo – gitara, spev, Peťo Bálik – gitara, Rasťo Gore – basgitara, spev, Tuleň – bicie.

Bez ladu a skladu vznikli v roku 1985 ako undergroundová skupina na čele s vtedy iba 13-ročným Michalom Kaščákom, ktorý spieval metaforické texty s odvážnou kritikou vtedajšieho politického režimu. V roku 2009 ich americký New York Times zaradil medzi skupiny, ktoré prispeli k pádu Železnej opony. V aktuálnej zostave sú Michal Kaščák – spev, Martin Beďatš – gitara, Peter Kaščák – basgitara, Richard Rybníček – bicie, Rasťo Kubica – saxofón, Peter Kohout – saxofón.

Turné po ôsmich slovenských a českých mestách je jedinečnou príležitosťou, ako si užiť obe legendy na jednom pódiu. Parné valce, Podvod, Píšte všetci modrým perom, Pakáreň,… Počas jedného večera zaznie toľko skvelých hitov…

5. apríl 2024 Piešťany, Pivovar Žiwell
6. apríl 2024 Zvolen, Dom kultúry ŽSR
12. apríl 2024 Trenčín, Piano club
13. apríl 2024 Košice, Collosseum club
19. apríl 2024 Praha, Palác Akropolis
20. apríl 2024 Brno, První patro
26. apríl 2024 Žilina, Smer klub 77
27. apríl 2024 Bratislava, Majestic Music Club

Foto: ProMusic

Zdroj: ProMusic/Michal Očovan

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←