S kým sa lúčia Unlucky Morpheus na svojom novom albume?

Zdieľať

UNLUCKY MORPHEUS. Pre bežného powermetalového našinca je táto kapela z Japonska absolútne neznáma. Na svetových hudobných fórach sa však o tejto bande po vydaní nového albumu Unfinished hovorí čoraz častejšie. V čase, keď všetky kapely presúvajú turné a albumy na ďalší rok, Shiren a jeho partička nepoľavujú a ja som si povedal, že sa na zmienenú novinku pozriem bližšie.

Na začiatok trocha histórie. Táto banda už po svete pobehuje 12 rokov a časom sa zaškatuľkovali ako technický melodický speed metal. Za vznik kapely je zodpovedný hlavný skladateľ, gitarista a občasný vokalista Shiren. Bývalý, nenápadný člen Yousei Teikoku (a, samozrejme, aj kontroverzných DenKare) zatúžil mať vlastnú kapelu.

Spočiatku šlo iba o hudobné soundtracky k adventúram. Neskôr mu to už nestačilo, a tak sa vrhol do pôvodnej tvorby. EP Vampir spôsobilo menší záchvev na scéne (aj vďaka coveru od DenKare), no v roku 2016 singel Black Pentagram poriadne pošteklil prísne konzervatívnu powermetalovú obec a predstavil definitívnu zostavu kapely.

Za ženskými vokálmi ostala ostrieľaná profesionálka Tenge Fuyuki známa ako Fuki (DollsBoxx, ex-Light Bringer), bicie obsadil Fumiya (ex-Galneryus), basu si nechal sympaťák Hiroyuki Ogawa, na ďalšiu gitaru prikvitol Jinya a husle chytila gotická bábika Jill.

Novinka ponúka zatiaľ najpestrejšiu kolekciu skladieb, akú doteraz natočili. Ide o mix naozaj rýchleho technického melodického speed metalu (kde speed znamená naozaj speed), neoklasického metalu a oproti minulosti čoraz viac göteborgského death metalu, metalcoreu a modernejších štýlov. Muzikantstvo a virtuozitu cítiť v každom riffe, vyhrávke aj sóle. Či už tom gitarovom, alebo v tom na husliach. Výsledkom je agresívny, hustý, no zároveň melodický a pompézny orchestrálny zážitok.

Unlucky Morpheus

Agresívne pasáže si vyžadujú agresívny vokál. Tých sa zhostil Shiren. Jeho rozsah je od deathmetalového growlu až po blackový škrekot. Dávkovanie je na milimetre presné podľa toho, ako si to kompozícia vyžaduje. Všetkému však dominuje nezameniteľný, mocný vokál kráľovnej Fuki, ktorej vždy Shiren pripraví miesto. Jej hlasový fond je tak neuveriteľne bohatý a farebný, že jej človek odpustí aj to preafektované vibráto.

Texty pojednávajú o temných, romantických fantáziách, ale aj o zvrátených a perverzných obrazoch. Nikto ti tak sladko nezaspieva „Zomri“, ako práve výhradná autorka textov Fuki. Nie, nie je mentálne narušená ani psychopat. Je len to, čomu v Japonsku radi hovoria „otaku“. Inšpiráciu na texty (a tak isto aj oblečenie členov kapely, ktoré sama vyrába), čerpá z mangy, hier a anime.

Všetky kompozície pôsobia ako jednotný celok. Napriek častým zmenám tempa ich spája pochmúrna a temná atmosféra. Či už ide o pompéznu Unending Sorceress, alebo industriálom navoňanú Make Your Choice, všetky sú na jednej úrovni.

Posledná pieseň Carry On Singing To The Sky sa trošku vymyká nastavenému kurzu. Ide o rozlúčku so zosnulým spevákom a bývalým frontmanom kapely Angra menom Andre Matos. Kompozične ako by z oka vypadla veľhitu Carry On. Cameo si tam strihne aj Osudová od Beethovena či Paganiniho Capriccio 24 (z Angels Cry). Nie je žiadnym tajomstvom, že práve Angra mala značný vplyv na tvorbu Unlucky Morpheus.

Album Unfinished je určený každému, kto sa nebojí ochutnať japonskú kuchyňu. Konzervatívny metalista, pre ktorého je vrchol power metalu nová Sonata, by sa mal tejto nahrávke určite vyhnúť. Máš rád moderný metal, rýchly melodický metal alebo klasickú hudbu? Chceš niečo trochu iné? Tak skús toto.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←