Radio_Head Awards poznajú laureátov za rok 2023

Zdieľať

V piatok 15. marca sme sa po necelom roku stretli v koncertnej sieni Slovenského rozhlasu, aby sme počas slávnostného večera vzdali hold tomu najlepšiemu, čo sa na domácej scéne urodilo za minulý kalendárny rok. Radio_Head Awards 2023 odkryli laureátov vo všetkých kategóriách a ponúkli opäť jeden vkusný umelecký večer. Ak by chcel niekto zažiť aspoň fragment atmosféry Rádiohláv alebo si ju pripomenúť, má šancu pozrieť si záznam prenosu v nedeľu 17. marca o 20:10 na Dvojke.

Programom publikum, divákov aj poslucháčov opäť sprevádzal Martin Staňo. Jeho príjemné vystupovanie, vkusný humor a trefné poznámky aj tento rok v mnohom pridali Rádiohlavám na hodnote. Okrem toho sa na pódiu vystriedali mladé a veľmi talentované formácie, spomedzi ktorých by som vyzdvihol tento rok hlavne dve.

Jedným, a pre metalového fanúšika tým hlavným vrcholom večera bolo vystúpenie progresívnych IONS. O čosi náročnejšia muzika so silnou atmosférou a odkazom a tiež skromné, no napriek tomu živelné vystupovanie kapely museli očariť aj prívržencov iných žánrov. Dramaturgicky Ions navyše do programu zasadili po vyhlasovaní žánrovej kategórie jazz, takže nároční poslucháči boli určite v pozore.

Treba, samozrejme, spomenúť, že pre kapelu bol tento moment o to silnejší, že si len pár minút pred svojím vystúpením prevzali cenu za album roka v kategórii Hard&Heavy, kde mali tento rok skutočne silnú konkurenciu v podobe najnovších albumov od kapiel Doomas, Lunatic Gods, Acid Force a Adacta.

,,Bolo to do poslednej chvíle veľmi napínavé, ale užili sme si každú minútu večera a stretli mnoho známých tvárí. Radosť z tohtoročnej nominácie a prvej výhry vôbec pre mňa osobne umocnilo to, že som ju mohol zdieľať s kolegami z IONS, keďže každý jeden člen má na albume nemalý podiel práce,“ teší sa frontman Jakub Tirčo.

Najhlučnejšia a najtemnejšia kategória, ako ju rád uvádza Rudi Rus, ktorý tento rok cenu odovzdával spolu so Samom z Besny, ukázala opäť svoju ľudskú stránku. IONS sa o cenu pomyselne podelili aj s ostatnými nominovanými a pozvali ich k sebe na pódium.

Druhým momentom, ktorý ma ako prívrženca rockovej hudby oslovil najviac, bolo vystúpenie Erika Šulca. Skúsený muzikant, známy hlavne z kapely Medial Banana, zvíťazil v kategórii Objav roka so sólovým projektom a hneď po prevzatí ceny predviedol prítomným, že si toto ocenenie naozaj zaslúžil.

Správna dávka elektroniky a moderného zvuku v kombinácii s Erikovou elektrickou gitarou určite zarezonovali v ušiach nejedného rockera a stali sa pomyselnou záplatou na duši za to, že sa do pätice nominácií na objav a debut tento rok neprebojovala žiadna metalová kapela.

Ďalšími dôležitými momentmi večera boli aj odovzdanie cien za album roka a za prínos do hudby. Po prvý raz v histórii odovzdávania cien RHA sa stalo, že sa poslucháči a novinári zhodli na albume roka. V oboch týchto kategóriách zvíťazil FVCK_KVLT so svojím najnovším počinom Cigán. FVCK_KVLT je sólový elektronicko-rapový projekt trnavského punkáča Denisa Banga.

Ocenenie za prínos do hudby bolo tentoraz udelené symbolicky všetkým ženám. Tento fakt bol podčiarknutý zostrihom z vystúpení umelkýň počnúc Marcelou Laiferovou cez Janu Kirschner až po Stanku Apfelovú. Cenu za svoju reč by si ale určite v ten večer zaslúžila aj šéfka Rádia_FM Janka Imrichová.

Udeľovanie hudobných cien Rádia_FM sa aj tento rok nieslo v duchu solidarity, pochopenia, dôstojnosti, ale aj rodinnej atmosféry. Hudobný dramaturg Rádia_FM Daniel Baláž veľmi trefne poukázal na dôležitosť nahrávania dlhohrajúcich albumov a interpreti, ktorí všetci svoje skladby odprezentovali naživo, zo seba vydali všetko. Každý umelec bol pri preberaní ceny veľmi autentický, srdečný a skutočne dojatý. Rádiohlavy sa opäť na nič nehrali a podobne ako všetci umelci, aj my prajeme Rádiu_FM a celej RTVS v tejto dobe veľa sily.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←