Predpíše aj vám Dr. Hekto jedno pivo? (recenzia)

Zdieľať

Kabát, Bastard, Harlej… Niekto si možno povie, že všetky tieto (a mnohé ďalšie) české kapely sú na jedno kopyto. Motorkári a pivní rockeri. Ale je to naozaj tak? A ako je potom možné, že všetky nežnú rovnaký úspech? Ktovie. V každom prípade viaceré z nich za vypočutie určite stoja.

Mojím posledným objavom je partička DR. HEKTO z Nového Jičína. Nie som si úplne istý, či som sa so slovom „objav“ mal vôbec priznať. Spomenutá formácia totiž pred dvoma rokmi oslávila dvadsiate piate výročie. Aj pri tejto príležitosti kapela naplánovala vydanie novinky. Album Nová zem napokon ale vyšiel až tento rok.

Štvrtú štúdiovku formácie Dr. Hekto otvára pieseň Na co sáhnu to mi jde. Od prvého momentu navodí presne tú atmosféru, ktorú od dobrého hardrockového albumu očakávate. Už od samého začiatku si pri tejto skladbe podvedome kyvkáte hlavou a nohou podupkávate do rytmu. Pri takomto vydarenom štarte už len čakáte, kedy príde spev. A keďže nesklamal ani ten, môžete sa pohodlne oprieť a užívať si čistokrvný český hard rock s rytmickými slohami a spevnými refrénmi.

Podobne ako prvá i ďalšie skladby držia človeka v napätí svojou gradáciou od samého začiatku. V Nemám nápad prichádza v úvode gitara napríklad cez stereo, ale nástup na stred s bicími mohol mať o niečo hutnejší zvuk. V konečnom dôsledku sa z nej však vykľuje príjemný rock n‘ rollový kúsok.

dr. hekto band

Určite treba vyzdvihnúť výrazné basové linky, ktoré nájdete v každej piesni na albume. Banda kreténů, Toužím, Nová zem… Ale najvýraznejšie sú asi v jedinej balade na albume Dej mi čas. Okrem pútavých mostíkov basovej gitary vás tu očarí aj klavír. A to ako zvukovo, tak aj hudobným materiálom. Sústreďte sa naň predovšetkým v slohách, pretože v širokých refrénoch sa zahalí do mohutných gitarových kíl. Veľmi zaujímavým elementom v tejto skladbe je zahustenie a zrýchlenie bicích pod gitarovým sólom. Tento ťah bol pre mňa dosť nečakaný, ale dodal skladbe ešte väčší šmrnc.

Inú pomalú skladbu na albume síce nenájdete, ale svojím úvodom na chvíľu zaklame titulná Nová zem. Napokon sa z nej balada nevykľuje, ale predsa len sa nesie v o niečo miernejšom tempe než ostatné skladby. Skvelá basa, chytľavý refrén a vydarené sólo sú už asi samozrejmosťou. Naopak najtvrdšou skladbou albumu je Poslanec náš. Tento politický protestsong, i keď rytmický, je o poznanie tvrdší, napätejší a ponurejší než zvyšok albumu.

Celý album uzatvára skladba, pri ktorej mám živo pred očami plnú krčmu alebo aj festivalový areál, kde ľudia svorne spievajú refrén Dám si jedno pivo. Textovo i melodicky má táto hymna pivných rockerov veľký potenciál zľudovieť.

Povedzme si na rovinu. Od albumu Nová zem nečakajte žiadne novátorstvo ani silenú originalitu. Kapela dala starým dobrým hardrockovým riffom nový život, tučný zvuk, pozitívnu a uvoľnenú atmosféru, veselú harmóniu a chytľavé melódie. Čo viac si môžeme priať, keď chceme, aby nás hudba bavila aj zabávala?

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←