Perly overené časom: Júl 2024

Zdieľať

Až tri mimoriadne perly na nás čakajú v júli. Avšak, aj napriek úspešným a vydareným oslávencom, na policu vyberáme toho najmladšieho. Ale kto sa nám na policu nevošiel? Zhodou okolností oba albumy oslavujú 27. júla.

Štyridsaťpäť rokov oslávi v tento deň šiesty album skupiny AC/DC Highway To Hell. Je to zároveň posledná nahrávka so spevákom Bonom Scottom. Okrem rovnomenného hitu na albume nájdeme aj hity Touch Too Much a If You Want Blood (You’ve Got It). Celosvetovo sa predalo vyše pätnásť miliónov kópií.

Ďalší oslávenec si v ten istý deň pripomína štyridsiate výročie vydania. A tak isto u ako AC/DC, aj tento je legendou vo svojom štýle. Tým oslávencom je album Ride The Lightning skupiny METALLICA. V tomto prípade je ale veľmi ťažké vybrať nejaký hit, lebo by sme mohli vymenovať všetky skladby albumu. Ako singel bola použitá Creeping Death, no spomenieme aj For Whom To Bell Tolls a Fade To Black. Aj v tomto prípade atakujú predaje hranicu pätnásť miliónov.

Foto: Wikipedia

Ale poďme k hlavnej perle mesiaca júl v roku 2024. Miesto na polici si v tomto mesiaci, aj vďaka príbehu, ktorý ho sprevádza, vyárendoval ALICE COOPER s albumom Trash. Ten oslavuje tridsaťpäť rokov dva dni pred vyššie spomínanými – 25. júla.  

Pár rokov pred jeho vydaním dal Alice Cooper zbohom alkoholu, čo mu pravdepodobne zachránilo život. Hudobne sa však stále hľadal. A tu prichádza zásadné rozhodnutie, vďaka ktorému sa stal album úspešný a Aliceovi v tomto prípade zachránil kariéru. Alice si za producenta vybral v tom čase už vychyteného Desmonda Childa. Ten už mal za sebou komerčné úspechy so skupinami Kiss, Aerosmith, Bon Jovi a mnohými inými. Toto je ten bod, ktorý by sme mohli označiť ako bod znovuzrodenia Aliceovej kariéry. Albumom Trash dosiahol Alice Cooper mimoriadny a neočakávaný komerčný úspech. Doslova prevalcoval všetky hitparády. Dalo by sa povedať: čo skladba – to hit.

O tom, že Alice s Desmondom nechceli nechať nič na náhodu, svedčí aj menoslov hostí. Takmer celý Aerosmith (okrem Brada Whitforda), Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Kip Winger, Joan Jett, Guy Mann – Dude, Steve Lukather,… No a ako to na prelome osemdesiatok a deväťdesiatok chodilo, veľkým pomocníkom komerčného úspechu bola MTV. Neskutočným spôsobom bodoval hlavne prvý singel Poison. Klip rotoval podľa vysielacieho času v cenzurovanej aj necenzurovanej verzii. Nasledovali Bed Of Nails, House Of Fire a Only My Heart Talkin‘, jediná balada z albumu, umne podporená sláčikovým orchestrom. V tejto skladbe hosťoval Steven Tyler a jeho služby boli vtipne využité aj vo videoklipe.

Aliceova kariéra bola zachránená a skladby z albumu Trash vyžíva Alice na koncertoch doteraz. Aj na nedávnom bratislavskom koncerte zožal najväčšie ovácie práve Poison.

Alice Cooper – Trash:

  1. Poison
  2. Spark In The Dark
  3. House Of Fire
  4. Why Trust You
  5. Only My Heart Talkin‘
  6. Bed Of Nails
  7. This Maniac’s In Love With You
  8. Trash
  9. Hell Is Living Without You
  10. I’m Your Gun

V júli ešte oslavujú:

The Beatles – A Hard Day’s Night (60) – s rovnomenným hitom

The Doors – The Soft Parade (55) – s hitom Touch Me

Yes – Yes (55) – debutový album

Eric Clapton – 461 Ocean Boulevard (50)

Dio – The Last In Line (40) – s rovnomenným hitom a hitmi We Rock a Mystery

Sammy Hagar – VOA (40)

Quiet Riot – Condition Critical (40)

Y&T – In Rock We Trust (40)

Helix – Walkin‘ The Razor’s Edge (40)

Mike Oldfield – Earth Moving (35)

Helloween – Master Of The Ring (30) – s hitmi Mr. Ego (Take Me Down) a Perfect Gentleman

The Rolling Stones – Voodoo Lounge (30) – s hitmi Love Is Strong, You Got Me Rocking, Out Of Tears

Alice Cooper – The Last Temptation (30) – s hitmi Lost In America, You’re My Temptation, It’s Me

Great White – Can’t Get ThereFrom Here (25)

Ratt – Ratt (25)

Loudness – Engine (25)

Comments are closed.

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←